UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Zapraszamy na ekologiczny panel Green Film Open podczas Plenerów Film Spring Open 2019

photo: Filip Błażejowski

19 października o godz. 11 zapraszamy na poświęcony ekologii panel dyskusyjny Green Film Open, w którym udział wezmą goście specjalni: Benoît Ruiz (naukowiec z Francji), reżyserka Jagoda Szelc (“Wieża. Jasny dzień”, “Monument”) oraz operator Sławomir Idziak. Wydarzenie odbędzie się dzięki wsparciu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. i Krakowskiego Biura Festiwalowego. Zapraszamy uczestników oraz pozostałe osoby, które pragną dowiedzieć się, jak produkować film, nie szkodząc planecie.

Plan panelu:

Idea projektu Green Screen – Beata Hulinka (RARR)

Innowacje wspierające zrównoważoną produkcję filmową i telewizyjną – Benoît Ruiz

-Dyskusja: Jagoda Szelc, Benoît Ruiz, Sławomir Idziak

Produkcje filmowe nie są w stanie nadążyć za lawinowo postępującymi zmianami w ciągle zmieniającej się technologii przekazu audiowizualnego. Równolegle kultura materialna i rozwój gospodarczy generują zaśmiecanie środowiska. Wychodzimy naprzeciw potrzebom planety i prezentujemy nowe podejście do filmu „zielony plan filmowy”, które niesie ze sobą wiele korzyści, w tym nawet oszczędności finansowe. Podczas panelu porozmawiamy o sposobach i narzędziach, których wykorzystanie pozwala filmowcom generować oszczędności w budżecie produkcji i minimalizować negatywne oddziaływanie wszystkich etapów produkcji na środowisko. W Polsce ta idea dopiero raczkuje. Nie ma specjalnych dofinansowań zielonych produkcji, nie ma też dodatkowych punktów w ocenie wniosków w instytucjach za ekologiczne planowanie produkcji. Ważny jest więc oddolny głos i edukacja w tym zakresie. Organizacja panelu podczas Plenerów Film Spring Open nie jest przypadkowa. To bowiem jedno z niewielu miejsc dla całej branży audiowizualnej, zrzeszające zarówno studentów, młodych filmowców, jak i producentów oraz naukowców z całej Europy. Podczas panelu wspólnie zastanowimy się, na co zwrócić uwagę na planie filmowym, aby zredukować jej negatywny wpływ na środowisko naturalne. Odpowiemy na pytanie, jak można zmienić tok przygotowań i planowanie produkcji, by już na etapie preprodukcji, poprzez sprawne planowanie i risk management, ograniczyć np. ilość dni zdjęciowych.

Photo: Filip Błażejowski
Fot. Archiwum Film Spring Open

Goście specjalni:

BENOIT RUIZ – od eko-projektu po kres życia, Benoît ocenia efektywność środowiskową, ekonomiczną oraz zgodność z europejskimi przepisami dotyczącymi technologii i ich zastosowań. W tym celu Ruiz dokonuje szacunków i badań porównawczych LCIA, które są związane z ochroną środowiska, zgodnością i korzyściami ekonomicznymi. Obecnie pracuje jako ekspert w sektorze audiowizualnym Regionu Filmowego (Regionalnego Funduszu Filmowego) w Paryżu w zakresie innowacji. Benoît Ruiz robi ekspertyzy także w  projektach wymienionych poniżej.

• Przemyśle technicznym CNC, w którym ocenia wnioski o dofinansowanie projektów inwestycyjnych (fundusz AIE) – Dekret nr 2013-999 z dnia 8 listopada 2013 r., Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1998/2006 Komisji Europejskiej z dnia 15 grudnia 2006 r.

• Narodowe Centrum Badań Naukowych we Francji (CNRS – Fizyka), którego celem jest budowanie europejskich partnerstw i projektowania pakietów roboczych (WP) SSH, wpływu na środowisko i recyklingu dla tematów H2020:

– Wyzwania/zmiany Współczesnej Świadomości

– Opracowanie technologii związanej z nową generacją energii odnawialnej

– Inteligentne materiały, systemy i struktury do pozyskiwania energii (RIA)

– Przyszły napęd i integracja: w kierunku samolotu hybrydowego / elektrycznego (okręt flagowy InCo)

– Opakowanie wysokotemperaturowe [N49] – temat zastosowania kosmicznego

Jagoda Szelc to reżyserka filmowa, która od lat wspiera środowiska proekologiczne i stara się, by jej głos wybrzmiał także we wspieraniu idei Green Film. Kolejny film planuje wyprodukować zgodnie z ideą zielonej produkcji filmowej.

Sławomir Idziak to wielokrotnie nagradzany operator filmowy znany na całym świecie, prezes i założyciel Fundacji Film Spring Open. Działania Fundacji Film Spring Open skierowane są na rozwój i innowację sektora kreatywnego. Fundacja prowadzi działania, które łączą przemysł z sektorem audiowizualnym, także w aspekcie zmian produkcyjnych.

Zaproszenie PDF

Jagoda and Sławomir Idziak on the Cinebus’ board. Photo: Filip Błażejowski
Jagoda and Sławomir Idziak on the Cinebus’ board. Photo: Filip Błażejowski

Partnerzy:

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online