UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Cinebus zaparkowany w Ostródzie

Film Summer Masterclass w Görlitz

Uniwersytet Filmowy Babelsberg KONRAD WOLF, Szkoła Filmowa w Łodzi (PWSFTviT) i Fundacja Film Spring Open połączyły swoje siły, doświadczenie i wiedzę, aby stworzyć wspólny projekt na granicy polsko-niemieckiej.

Efektem tej współpracy jest Film Summer Masterclass podczas którego studenci obu szkół filmowych zrealizują film za pomocą Cinebusa, mobilnego studia filmowego stworzonego przez naszą Fundację. Cinebus zaparkuje w historycznym centrum miasta (Übersicht Marienplatz) w Görlitz. W tej symbolicznej lokalizacji, od 30 lipca do 11 sierpnia, niemieccy i polscy młodzi filmowcy będą pracować nad wspólnym projektem.

To nie jest pierwsza przygoda filmowa dla Görlitz. Ze względu na swoją historyczną architekturę miasto ma wielki potencjał jako lokacja filmowa i było główną lokacją dla filmu The Grand Budapest Hotel Wesa Andersona. Realizowane tu były również zdjęcia do „Pride of the Nation” filmu w filmie Quentina Tarantino „Inglourious Basterds” oraz do filmów: „The Book Thief”, „The Reader” i do pierwszego niemieckiego filmu w 3D „Die Vermessung der Welt”.

– W Görlitz / Zgorzelcu, które są fizycznie połączone mostami, możemy promować budowanie metaforycznego pomostu między kulturami i zachęcać do eksplorowania tematów, które wyzwalają proces myślenia społecznego. I nie należy tego robić w poważny sposób. Postarajmy się skupić na wspólnym celu – prawdziwie europejskim projekcie / projektach audiowizualnych – przedstawia projekt prof. Sławomira Idziak, założyciel naszej Fundacji, profesor wizytujący w Filmuniversität Babelsberg i spiritus movens budowy Cinebusa.

Cinebus zaparkowany w Ostródzie
Cinebus, zdjęcie: Jarosław Kowalski

Cinebus i nowy model produkcji filmowej to odpowiedź na nieefektywny i przestarzały system produkcji filmowej, który nie przystosował się do radykalnego rozwoju technologii. Nowy model zaproponowany przez naszą Fundację włącza wszystkie główne zasady nowoczesnego przemysłu, które z wielu powodów są pomijane i nieobecne w dzisiejszej produkcji filmowej: kontrola ryzyka (zarządzanie ryzykiem), elastyczna produkcja (zwinna produkcja), zarządzanie i produkcję (lean manufacturing).

Bardziej szczegółowy wgląd w te zagadnienia można znaleźć w eseju prof. Idziaka: Jak robić filmy taniej i lepiej.

Cinebus zapewnia usługi produkcyjne i postprodukcyjne, które umożliwiają produkcję filmu fabularnego na małą skalę od samego początku do ostatecznego DCP. Uczniowie uczestniczący w Film Summer Masterclass w Görlitz będą mieli doskonałą okazję do wykorzystania wszystkich jej funkcjonalności w praktyce.

Aktor Dawid Ogrodnik na pokładzie Cinebusa. Zdjęcie: Filip Błażejowski
Aktor Dawid Ogrodnik na pokładzie Cinebusa. Zdjęcie: Filip Błażejowski

– Dzięki Cinebusowi lokalizacja staje się miejscem produkcji; wspaniała forma współczesnego dialogu. Projekt Cinebus łączy w ten fascynujący sposób średniowieczną tradycję trup wędrownych z supernowoczesną produkcją kinową naszych czasów – mówi prof. Peter Badel z wydziału operatorskiego Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf.

Dzięki Cinebusowi młodzi filmowcy będą mogli zastosować zasady nowego modelu produkcji na planie filmowym. Punktem wyjścia dla ich filmów i mottem całego projektu jest „przekraczanie granic”. Młodzi filmowcy będą interpretować je w kilku lub jednym krótkim filmie, w zależności od ich wyboru. Mogą realizować zdjęcia, robić postprodukcje, a następnie na bieżąco codziennie oglądać realizowany materiał, co pozwoli na wprowadzanie zmian i ulepszeń jeszcze na planie. Cinebus jest doskonałym narzędziem nowego modelu produkcji i pozwala na tańszą produkcję filmową, a zatem jest wielką szansą dla młodych debiutujących filmowców na rozpoczęcie kariery.

–  Jesteśmy przekonani, że zrównoważony rozwój i ekonomiczne rozwiązania są przyszłością produkcji filmowej – podkreśla znaczenie tych rozwiązań prof. Badel.

Profesor Badel wspólnie z prof. Zbigniewem Wichłaczem z PWSFTviT w Łodzi i prof. Idziakiem oraz dr Veit Quack odpowiadają za pomysł i realizację Film Summer Class.

Podążając za tradycją malarskich plenerów Film Summer Class będzie takim miejscem dla młodych niemieckich i polskich studentów – filmowców, aby dać im możliwość nawiązania kontaktów, spotkań, relaksu, inspiracji, a zarazem zrobienia filmu lub filmów – mówi prof. Sławomir Idziak.

Podobna idea „en plein air”; jednak na ogromną skalę przyświeca międzynarodowym i interdyscyplinarnym Plenerom Film Spring Open organizowanym corocznie przez naszą Fundację. 13. edycja warsztatów odbędzie się w Krakowie, w dniach 17-26 października 2018 r. i podobnie jak co roku będzie miejscem wymiany myśli i poszukiwań nowych rozwiązań dotyczących nowoczesnej produkcji filmowej. Dołącz do nas !

Więcej o Nowym modelu produkcji i Cinebusie znajdziecie tutaj

Więcej o Plenerach przeczytacie tutaj

Dołącz do naszego wydarzenia na FB

Loga partnerów, którzy wsparli kurs w Goerlitz

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online