Zapraszamy na drugą odsłonę kursu Jacka Nagłowskiego poświęconego sztucznej inteligencji! Pierwsza część zajęć odbędzie się online, a druga stacjonarnie podczas Plenerów Film Spring Open w Krakowie.
W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpiło bezprecedensowe przyspieszenie w dziedzinie rozwoju systemów sztucznej inteligencji, głównie modeli generatywnych, zdolnych do przetwarzania informacji tekstowej, wizualnej i dźwiękowej, które zaczęły oddziaływać na wiele dziedzin naszego życia i komunikacji.
Skala zjawisk, z którą mamy do czynienia w roku 2023, przerosła wyobrażenia nawet najbardziej zaangażowanych entuzjastów. Oprócz różnorodności zastosowań sztucznej inteligencji oszałamiają jej zdolności kognitywne. Mierzony różnymi metodami iloraz inteligencji systemu GPT-4 oscyluje wokół 114 punktów, czyli powyżej średniej inteligencji człowieka. W związku z posiadaniem ogromnych zasobów ludzkiej wiedzy i tekstów kultury większość testów i egzaminów, przed którymi można postawić ten system rozwiązywanych jest na poziomie wyników najlepszych 10% ludzi. Inne zdolności systemu, takie jak umiejętność kreowania teorii umysłu rozmówcy, zdolność do celowego oszukiwania i zdolność używania narzędzi wprawiają w zdumienie nawet jego projektantów.
W dziedzinie obrazu osiągnęliśmy pełną kontrolowalność generowanych obrazów statycznych, ale czy na pewno to kontrolowalność powinna być naszym celem? Obecnie głównym kierunkiem rozwoju stało się generowanie obrazów wideo. Jesteśmy teraz w miejscu, w którym obrazy statyczne były mniej więcej rok temu. Rozwój systemów generatywnych w dziedzinie dźwięku również przyspieszył w ostatnich miesiącach, przynosząc rezultaty coraz bliższe możliwości zastosowań profesjonalnych.
Photo: vnLab
Jakie systemy SI są obecnie najbardziej interesujące z punktu widzenia produkcji audiowizualnej i jak pracować z tymi systemami w kontekście tekstu, obrazu, dźwięku i wideo?
Na te i pokrewne pytania Jacek Nagłowski będzie starał się szukać odpowiedzi wraz z uczestnikami kursu online. Wirtualne zajęcia staną się punktem wyjścia dla warsztatów podczas Plenerów Film Spring Open w Krakowie.
Przewidywany termin: sierpień-wrzesień
Informacje o programie kursu.
18. Plenery Film Spring Open odbędą się w Krakowie w dniach od 10 do 19 października.
Więcej informacji TUTAJ.
Rekrutacja POD TYM ADRESEM.
Jacek Nagłowski: z wykształcenia filozof, z zawodu producent i reżyser filmowy oraz badacz i twórca w dziedzinie nowych mediów. Wyprodukował blisko trzydzieści filmów dokumentalnych i fabularnych, w większości koprodukcji międzynarodowych wielokrotnie nagradzanych na międzynarodowych festiwalach (10 x Grand Prix). Jego dokument “Gugara” (producent, współscenarzysta, współreżyser, montażysta) zdobył m.in. Brązowego Lajkonika i Nagrodę TVP na Krakowskim Festiwalu Filmowym, był wyselekcjonowany do sekcji ACID festiwalu w Cannes i został zakupiony przez paryskie Muzeum Sztuki Współczesnej Centre Pompidou.
Współzałożona przez niego firma Circus Digitalis zajmuje się tworzeniem rozwiązań z dziedziny cyfrowego obrazowania 3D. Od 2015 roku zajmuje się zagadnieniami wirtualnej rzeczywistości. Wraz z Milenią Fiedler i Iwoną Pomianowską zainicjował projekt badania języka cinematic VR w Szkole Filmowej w Łodzi. Od 2021 bada sztuczną inteligencję.
Pamiętajcie, że Film Spring Open to nie tylko warsztaty filmowe – Plenery Film Spring Open w Krakowie. Uczestnicy dostają możliwość rozwijania projektów pod okiem ekspertów przez cały rok podczas kursów online oraz indywidualnych konsultacji. E-learning zakłada dostęp do teoretycznej wiedzy, którą można wykorzystać w praktyce podczas filmowych warsztatów stacjonarnych. Wśród kursów filmowych dostępnych w ramach Film Spring Open online znajdują się także zajęcia z m.in.: filmu dokumentalnego z Pawłem Łozińskim, produkcji filmowej z Agatą Szymańską oraz charakteryzacji SFX z Marianem Folgą i Wiktorią Wędzichą.
Zapraszamy!
Więcej informacji o kursach online znajdziecie na NASZEJ STRONIE.