UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Reżyser Jagoda Szelc podczas wykładu na Plenerach Film Spring Open reż. Jagoda Szelc prowadzi warsztaty scenariuszowe w Krakowie. Kurs scenariuszowy podczas Plenerów Film Spring Open Kraków

Spotkanie z twórcą – Jagoda Szelc

Jednymi z najpopularniejszych cyklicznych zajęć podczas Plenerów Film Spring Open są spotkania i sesje Q&A oraz pokazy filmów zrealizowanych przez naszych znakomitych gości w ramach serii Spotkanie z twórcą.

Zaproszeni twórcy dzielą się swoimi doświadczeniami, analizują pokazywane filmy i odpowiadają na pytania uczestników, które często prowadzą do opowieści o debiucie i problemach związanych z realizacją pierwszego filmu, kwestiach tak ważnych dla początkujących filmowców chcących zaistnieć na rynku filmowym. Z tego względu też, oprócz twórców, którzy są obecni w polskiej lub światowej kinematografii od dawna, staramy się też zapraszać takich, dla których udany debiut jest przeżyciem niedawnym i z którymi szczególnie mogą utożsamiać się młodzi uczestnicy spotkań.

Nasz pierwszy gość został okrzyknięty przez wielu nowym głosem europejskiego kina i obsypany nagrodami za swój pełnometrażowy debiut filmowy. Jest nam niezmiernie miło, że Jagoda Szelc, młoda, ale już bardzo uznana scenarzystka i reżyserka powtórnie przyjęła nasze zaproszenie na Plenery.

Jednym z głównych tematów spotkania z Jagodą podczas tegorocznych Plenerów będzie produkcja filmu przy bardzo ograniczonym budżecie. Młoda twórczyni dwóch filmów, które pomimo znacznych ograniczeń budżetowych, odbiły się głośnym echem w polskiej i europejskiej kinematografii wydaje się być idealną osobą do takiej dyskusji. Jagoda podzieli się z nami swoim doświadczeniem z zakresu planowania i wyboru lokacji filmowych w taki sposób, aby wykorzystać je najlepiej z punktu widzenia artystycznej wartości filmu jak i dostępnych środków na jego realizację. Wiele założeń, według których pracowała Jagoda na planie swoich filmów jest zbieżne z Nowym modelem produkcji, który promuje nasza fundacja i które zostały opisane przez Sławomira Idziaka w eseju Jak robić filmy lepiej i taniej. 

Na Plenerach pokażemy też nowy film wyreżyserowany przez Jagodę na podstawie jej scenariusza, którego cykl produkcyjny był bardzo nietypowy, ponieważ film powstał w ciągu zaledwie 6 miesięcy wykorzystując nanobudżet – jak Jagoda określiła środki finansowe przeznaczone na jego produkcję, które nie przekroczyły 200 tys. złotych.

Monument to film dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Jest to niedawna inicjatywa, która umożliwia studentom czwartego roku ukończenie pełnometrażowego filmu fabularnego dzięki współpracy studentów wszystkich wydziałów. Ze względu na niewielki budżet w takim projekcie liczy się wspólna pasja do kina, kreatywność, ciężka praca i umiejętność budowania i korzystania z sieci kontaktów – umiejętności bardzo ważne podczas pracy nad każdym debiutanckim filmem z ograniczonymi zasobami finansowymi.

Monument znalazł się w Konkursie Inne Spojrzenie 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i mamy nadzieję, że będzie kontynuacją dobrej passy młodej reżyserki obsypanej tak licznymi nagrodami w roku ubiegłym.

Rok temu Jagoda na naszych warsztatach pokazała swój debiut fabularny Wieża. Jasny dzień  nagrodzony podczas 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni Nagrodą za Debiut Reżyserski, Nagrodą za Najlepszy Scenariusz oraz Nagrodą Onetu „Odkrycie festiwalu” dla Jagody Szelc, a następnie zdobyła międzynarodowe uznanie krytyków podczas Berlinale, gdzie film miał swoją światową premierę.

Spotkanie  z Jagodą Szelc podczas tegorocznych Plenerów odbędzie się 22 października. Zapraszamy na dużą dawkę inspiracji i praktycznych wskazówek!

Jagoda Szelc

reżyserka i scenarzystka, urodzona w 1984 roku we Wrocławiu. Studentka Wydziału Reżyserii w PWSFTviT w Łodzi oraz absolwentka ASP we Wrocławiu. Stypendystka Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej filmy były pokazywane na takich festiwalach jak: MFF w Karlowych Warach, Hot Docs, Cannes Court Métrage, Nowe Horyzonty czy Brooklyn Film Festival. Jej krótka fabuła Taki pejzaż (2013) zdobyła Złotą Kijankę na Camerimage 2013. Za film Wieża. Jasny dzień otrzymała nagrody za najlepszy debiut reżyserski i najlepszy scenariusz na FPFF w Gdyni 2017. Film znalazł się w prestiżowej sekcji Forum MFF w Berlinie 2018. Laureatka Paszportu Polityki w kategorii film w 2018 roku.

w artykule wykorzystano materiały promocyjne filmu Monument.

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online