Dzisiaj startują zapisy na Plenery Film Spring Open. Dwunasta edycja naszych interdyscyplinarnych warsztatów filmowych odbędzie się pomiędzy 19 a 28 października w krakowskich Przegorzałach i jak co roku zgromadzi młodych adeptów branży audiowizualnej, którzy będą się kształcić pod okiem najlepszych specjalistów i twórców.
W Plenerach mogą wziąć udział wszyscy, którzy swoją przyszłość wiążą z szeroko pojmowaną sztuką audiowizualną: reżyserzy, operatorzy, scenarzyści, aktorzy, montażyści, realizatorzy dźwięku, kompozytorzy, a także programiści, graficy czy producenci. Równie bogaty jest program 10-dniowych Plenerów. Uczestnicy będą uczyć się i realizować swoje projekty filmowe w jedenastu Grupach Twórczych, których tematyka obejmuje: film dokumentalny, scenariusze, VR, interaktywność, teledyski, film reklamowy, CGI – animacje, gry komputerowe, prewizualizacje filmów fabularnych, twórczość internetową oraz nowy model produkcji filmowej. Idea wolności twórczej Plenerów pozwala na realizację swoich projektów również poza grupami twórczymi oraz uczestnictwo w licznych wykładach, warsztatach i spotkaniach z twórcami.
Tegoroczne Plenery mają szansę być znacznie bardziej międzynarodowe niż poprzednie edycje, jako że od zeszłego roku intensywnie je promujemy poza granicami naszego kraju, począwszy od wydarzeń branżowych w Tallinie, poprzez festiwale w Rotterdamie, Berlinie, Sofii, wykłady w Moskwie, a skończywszy na Festiwalu w Cannes, gdzie gościli również wykładowcy Film Spring Open: Małgorzata Szumowska, Allan Starski, Dorota Kędzierzawska i Tomasz Wasilewski.
Nasi uczestnicy są naszymi najlepszymi ambasadorami i to również dzięki nim możemy się cieszyć z coraz liczniejszego uczestnictwa młodych filmowców spoza Polski w naszych warsztatach. Jest nam niezmiernie miło, że Plenery stały się tak ważną częścią życia wielu młodych i utalentowanych twórców, że są z nami podczas każdej edycji, a nawiązane podczas Plenerów kontakty owocują dalszą współpracą, często przy międzynarodowych projektach.
Tematem przewodnim edycji 2017 będzie Nowy Model Produkcji Filmowej, o którym nagradzany operator i reżyser Wojciech Staroń, jeden z tegorocznych wykładowców Plenerów, powiedział: – Słowo profesjonalizm w Polsce jest od lat równoznaczne z podążaniem za schematem, kliszą, by dać pozorne poczucie bezpieczeństwa producentom. Dla mnie jest wręcz przeciwnie: profesjonalizm to umiejętność łamania schematycznego myślenia i elastyczne szukanie maksymalnie dobrych rozwiązań z minimum potrzebnych środków.
Tym samym młodzi filmowcy mogą liczyć na zdobycie teoretycznej i praktycznej wiedzy jak swoje filmy robić lepiej i taniej. Podczas prac Grupy (Sympozjum) Nowego Modelu Produkcji, którą patronatem objęło Stowarzyszenie Filmowców Polskich, odbędą się wykłady i dyskusje poświęcone tej tematyce.
Montażownia. Fot.Monika Mamoń
Podczas Plenerów uczestnicy będą mogli korzystać z jedynego w Polsce studia filmowego na kółkach – Cinebusa, najnowszego dziecka rodziny Film Spring Open. Rodzinna atmosfera, a jednocześnie profesjonalny, wybiegający w przyszłość program edukacyjny i dostęp do nowoczesnego zaplecza technologicznego zapewnionego przez najlepsze światowe marki stanowią o wyjątkowości tego wydarzenia w skali Europy.
Chętni mogą zapisać się na Plenery na naszej stronie. Zapisy są otwarte do 30 września.
Tak jak w poprzednich latach, zapisy do Grupy Scenariuszy wymagają dodatkowo przesłania treatmentu scenariusza filmu fabularnego (10-20 stron) na adres: biuro@filmspringopen.eu do 1 sierpnia.
Szczegółowe terminy oraz kryteria naboru do Grupy Scenariuszy znajdziecie tutaj.
Prace i konsultacje scenariuszy w tej grupie prowadzone będą przez dwóch niezwykle uznanych scenarzystów: Krzysztofa Raka (Bogowie, Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej) oraz Roberta Bolesto (Ostatnia Rodzina, Córki Dancingu).
Zapraszamy w październiku do Krakowa! Przyjedźcie i kręćcie!