UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Aula wykładowa podczas Plenerów Film Spring Open warsztatów filmowych dla młodych filmowców. Przemawia Sławomir Idziak.

Otwieramy zapisy na Plenery Film Spring Open 2017

Dzisiaj startują zapisy na Plenery Film Spring Open. Dwunasta edycja naszych interdyscyplinarnych warsztatów filmowych odbędzie się pomiędzy 19 a 28 października w krakowskich Przegorzałach i jak co roku zgromadzi młodych adeptów branży audiowizualnej, którzy będą się kształcić pod okiem najlepszych specjalistów i twórców.

Aula Wykładowa podczas Plenerów Film Spring Open. Przemawia Sławomir Idziak
Wykład FSO. Fot.Monika Mamoń

W Plenerach mogą wziąć udział wszyscy, którzy swoją przyszłość wiążą z szeroko pojmowaną sztuką audiowizualną: reżyserzy, operatorzy, scenarzyści, aktorzy, montażyści, realizatorzy dźwięku, kompozytorzy, a także programiści, graficy czy producenci. Równie bogaty jest program 10-dniowych Plenerów. Uczestnicy będą uczyć się i realizować swoje projekty filmowe w jedenastu Grupach Twórczych, których tematyka obejmuje: film dokumentalny, scenariusze, VR, interaktywność, teledyski, film reklamowy, CGI – animacje, gry komputerowe, prewizualizacje filmów fabularnych, twórczość internetową oraz nowy model produkcji filmowej. Idea wolności twórczej Plenerów pozwala na realizację swoich projektów również poza grupami twórczymi oraz uczestnictwo w licznych wykładach, warsztatach i spotkaniach z twórcami.

Reżyser Tomasz Wasilewski podczas wykładu na Plenerach Film Spring Open
Tomasz Wasilewski, fot. Alicia Devaux

Tegoroczne Plenery mają szansę być znacznie bardziej międzynarodowe niż poprzednie edycje, jako że od zeszłego roku intensywnie je promujemy poza granicami naszego kraju, począwszy od wydarzeń branżowych w Tallinie, poprzez festiwale w Rotterdamie, Berlinie, Sofii, wykłady w Moskwie, a skończywszy na Festiwalu w Cannes, gdzie gościli również wykładowcy Film Spring Open: Małgorzata Szumowska, Allan Starski, Dorota Kędzierzawska i Tomasz Wasilewski.

Nasi uczestnicy są naszymi najlepszymi ambasadorami i to również dzięki nim możemy się cieszyć z coraz liczniejszego uczestnictwa młodych filmowców spoza Polski w naszych warsztatach. Jest nam niezmiernie miło, że Plenery stały się tak ważną częścią życia wielu młodych i utalentowanych twórców, że są z nami podczas każdej edycji, a nawiązane podczas Plenerów kontakty owocują dalszą współpracą, często przy międzynarodowych projektach.

Operator Adam Suzin na Plenerach Film Spring Open
Plan zdjęciowy FSO – Adam Suzin, fot. Alicia Devaux / FSO
_

Tematem przewodnim edycji 2017 będzie Nowy Model Produkcji Filmowej, o którym nagradzany operator i reżyser Wojciech Staroń, jeden z tegorocznych wykładowców Plenerów, powiedział: – Słowo profesjonalizm w Polsce jest od lat równoznaczne z podążaniem za schematem, kliszą, by dać pozorne poczucie bezpieczeństwa producentom. Dla mnie jest wręcz przeciwnie: profesjonalizm to umiejętność łamania schematycznego myślenia i elastyczne szukanie maksymalnie dobrych rozwiązań z minimum potrzebnych środków.

Tym samym młodzi filmowcy mogą liczyć na zdobycie teoretycznej i praktycznej wiedzy jak swoje filmy robić lepiej i taniej. Podczas prac Grupy (Sympozjum) Nowego Modelu Produkcji, którą patronatem objęło Stowarzyszenie Filmowców Polskich, odbędą się wykłady i dyskusje poświęcone tej tematyce.

Uczestnik Plenerów Film Spring Open montuje projekt przed komputerem HP
Montażownia. Fot.Monika Mamoń

Montażownia. Fot.Monika Mamoń

Podczas Plenerów uczestnicy będą mogli korzystać z jedynego w Polsce studia filmowego na kółkach – Cinebusa, najnowszego dziecka rodziny Film Spring Open. Rodzinna atmosfera, a jednocześnie profesjonalny, wybiegający w przyszłość program edukacyjny i dostęp do nowoczesnego zaplecza technologicznego zapewnionego przez najlepsze światowe marki stanowią o wyjątkowości tego wydarzenia w skali Europy.

Cinebus w Fabryce autobusów Solaris w Bolechowie
Photo: Agata Nawrocka

Chętni mogą zapisać się na Plenery na naszej stronie. Zapisy są otwarte do 30 września.

Tak jak w poprzednich latach, zapisy do Grupy Scenariuszy wymagają dodatkowo przesłania treatmentu scenariusza filmu fabularnego (10-20 stron) na adres: biuro@filmspringopen.eu do 1 sierpnia.

Szczegółowe terminy oraz kryteria naboru do Grupy Scenariuszy znajdziecie tutaj.
Prace i konsultacje scenariuszy w tej grupie prowadzone będą przez dwóch niezwykle uznanych scenarzystów: Krzysztofa Raka (Bogowie, Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej) oraz Roberta Bolesto (Ostatnia Rodzina, Córki Dancingu).

Zapraszamy w październiku do Krakowa! Przyjedźcie i kręćcie!

Widok na Wisłę z Przegorzał gdzie odbywają się Plenery Film Spring Open
Przegorzały, lokacja Plenerów. Fot. Monika Mamoń

Logo Urzędów, które wsparły finansowo Plenery 2017: MKIDN PISF Urząd Miasta Krakowa Województwo Małopolskie

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online