UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Sławomir Idziak DOP na auli wykładowej podczas Plenerów Film Spring Open

Ogłaszamy ramowy program Film Spring Open 2020

15 edycja Plenerów Film Spring Open odbędzie się w online w terminie 13-22.10.2020. „Nowe rodzi się na śmierci starego” –  tym zdaniem możemy podsumować nadchodzące zmiany. Pandemia zmusza nas, aby jubileuszowa 15 edycja Plenerów Film Spring Open odbyła się online. To tylko przyspieszyło nasze rozwiązania, które konsekwentnie planowaliśmy już od wielu lat – nową stronę z możliwością wideo lekcji i konsultacji, na którą serdecznie Was zapraszamy: www.filmspringopenonline.eu . A jak to „nowe” ma wyglądać? Zdecydujecie Wy – Młodzi Audiowizualni Twórcy. Pokażcie, jak z chaosu pandemii wyłania się nowa wizja produkcji. Nowe formaty, nowe techniczne rozwiązania i nowa zielona, ekonomiczna, przyjazna planecie produkcja.Jak co roku będziecie mogli bez ryzyka negatywnej oceny realizować Wasze eksperymentalne pomysły i uczyć się nowych rozwiązań w aż 19 Grupach dedykowanych. Dzięki naszemu Partnerowi PZU SA ogłosiliśmy konkurs na kampanię reklamową propagującą zdrowy tryb życia „Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie”.

Projekty na ten temat będą realizowane w czterech grupach:

 • grupie animacji – prowadzonej przez Tomasza Siwińskiego
 • grupie filmu reklamowego prowadzonej przez Marcin Ziębiński
 • grupie animacji malarskiej prowadzonej przez Darię Rzepielę, Tomasza Wełnę
 • grupie Youtuberów prowadzonej przez Marcin Randalla Nowakowskiego

Grupę scenariuszową, do której trafili uczestnicy wyselekcjonowani na podstawie zgłoszonych treatmentów, już po raz drugi poprowadzi Jagoda Szelc. Dzięki wsparciu Fundacji PZU zapraszamy do prac w Grupie Zielonego Nowego Modelu Produkcji, którą przy współpracy wybitnej producentki Ewy Puszczyńskiej poprowadzą wspólnie Sławomir Idziak i Kuba Razowski z Watchout Studio („Sztuka kochania”, „Bogowie”, „The coldest game”), a także w Grupie twórców Internetowych, którą poprowadzi znany bloger Konrad Kruczkowski.

Zapraszamy także do grup opartych o rozwiązania sprzętowe i oprogramowanie:

 • Już po raz drugi powołaliśmy do życia Grupę Arri – filmu kryminalnego, która cieszyła się w ubiegłym roku wielkim powodzeniem. Ponownie opiekunem jej będzie doświadczony i ceniony operator, Paweł Dyllus.
 •  Grupę Canon filmu dokumentalnego poprowadzi reżyserka Eliza Kubarska i reżyser Paweł Łoziński, a w kwestiach technicznych i sprzętowych doradzi Robert Woźniak z Canon Polska.
 • Grupa Sony – kręcenia w trudnych warunkach – poprwadzona zostanie przez młodych operatorów: Beatę Rakoczy i Adama Suzina. Prowadzący to naszi wieloletni uczestnicy, którzy podzielą się swoim doświadczeniem przy kręceniu zdjęć do serialu „W głębi lasu” produkcji Netflixa. Jesteśmy z tego niezmiernie dumni!
 • Konrad Ziaja zabierze nas w świat nowych technologii 360 i poprowadzi Grupę Virtual i Augmented Reality.
 • Grupę CGI i nowoczesnego montażu poprowadzi doświadczony VFX Supervisor –  Jacek Skrobisz, który ma na koncie dosłownie tysiące reklam, dziesiątki filmów fabularnych i seriali.
 • Na szczególną uwagę zasługuje Grupa Filmów Kręconych w Wirtualnej Scenografii prowadzona przez Daniela Zduńczyka, w której uczestnicy będą mogli kręcić swoje projekty w specjalnie stworzonej wirtualnej scenografii szpitala. Dzięki takim rozwiązaniem już dzisiaj możemy zdalnie kręcić filmy. To przyszłość produkcji, więc warto na tę grupę zwrócić uwagę.

Kolejne grupy to:

 • Grupa teledysków będzie pracować nad utworem wszechstronnie utalentowanej aktorki i piosenkarki Nataszy Urbańskiej pt. „Yugo”. Czuwać nad projektami będzie doświadczona i niezwykle kreatywna reżyserka Olga Czyżykiewicz, która tworzy teledyski dla największych polskich gwiazd, m.in.: Natalii Kukulskiej, Kayah, Marysi Sadowskiej, Margaret i Sylwii Grzeszczak.
 • Grupę filmu przyrodniczego poprowadzi reżyser i dokumentalista Krzysztof Kubik nagrodzony BAFTA Scotland.
 • Grupę interakcyjnych form narracji audiowizualnej weźmie pod skrzydła Florent Pallares, który w tym roku będzie rozwijał projekt pt.: „Super Tramp”.
 • Nowość to grupa muzyki filmowej, czyli grupa otwarta skierowana nie tylko do kompozytorów, ale też dla każdego twórcy, który swoje projekty wzbogaca warstwą dźwiękową. Poprowadzą ją dziennikarka, konferansjerka i wykładowczyni – Magdalena Miśka Jackowska oraz kompozytor Michał Woźniak.
 • W grupie VFX w programie Nuke prowadzonej ponownie przez Agatę Nawrocką, firma the Foundry – producent programu NUKE, przygotowała nagrodę, którą jest roczna licencja tego programu. Warto się starać, bo nagroda przypadnie temu, kto zrobi najlepszy projekt.

Green Film Open – druga edycja panelu dyskusyjnego o ekologicznej produkcji

Gdyby Ziemia mogła, to by się nas pozbyła, dlatego musimy myśleć, jak zmienić nasz stosunek do produkcji. Jeden film fabularny przyczynia się do emisji do środowiska około 73 tony CO2 – to tyle, ile w ciągu roku zużywa 10 domów jednorodzinnych. Tematem wiodącym naszych wykładów jest nowy zrównoważony i zielony model produkcji filmowej. Wydarzenie odbędzie się dzięki wsparciu Krakowskiego Biura Festiwalowego a wezmą w nim udział Jagoda Szelc, Monika Gławacka z Łódź Film Commission, Sławomir Idziak, Florent Faget i Vincent Theven z French solar engineers oraz Tomasz Wełna. Także o nowej produkcji będzie mówiła producentka Ewa Puszczyńska („Ida”, „Zimna wojna”), która wskaże szlaki debiutantom, namawiając ich do adaptacji do nowych warunków pracy, biorąc pod uwagę zrównoważoną produkcję filmową.

Ponadto:

 • Usłyszymy rozmowę Syna z Ojcem. Rozmawiać będą Mikołaj Pokromski (producent) i Gość specjalny Plenerów – Waldemar Pokromski, wybitny twórca charakteryzacji do filmów Stevena Spielberga, Terrence Malicka, Michaela Haneke, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego.
 • Reżyser Piotr Dumała, wielki twórca animacji i filmów fabularnych opowie o swojej twórczości.
 • Peter Eszenyi (VFX Supervisor) opowie o swoich pracach stworzonych za pomocą programu Cinema4D.
 • O swojej drodze od operatora przez scenarzystę do reżysera opowie reżyser „Ukrytej gry” – Łukasz Kośmicki.
 • Razem z reżyserem i scenarzystą Magnusem von Horn zastanowimy się co może oznaczać pies i kot w filmie? Magnus podzieli się z nami swoimi doświadczeniami zdobytymi podczas pracy nad filmem „Sweat”.
 • Jako prowadzący i wykładowca dołączy do nas wybitny dokumentalista, Paweł Łoziński.
 • Poruszymy temat filmów dokumentalnych poświęconych górom, których autorką jest świetna reżyserka i producentka Eliza Kubarska
 • DOP Paweł Dyllus opowie o zmaganiach na planie i o złotej metodzie jak tworzyć, nie zatracić siebie i nie zwariować.
 • Piotr Szczepanowicz – twórca animacji, ale także producent animacji podzieli się swoimi doświadczeniami zdobytymi w wielu produkcjach, np. w filmie „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reż. Mariusza Wilczyńskiego.
 • Zanurzmy się razem w świecie wyobraźni stworzonej w SFX przez Wandę i Marcina Kędzierzawskich.
 • Premierę podczas Plenerów będzie miał dźwig MB12 MiniBird VertiCrane, który ma specjalne możliwości ruchu w pionie. Max Pawlikowski z Cinelight opowie o pracy gafera.
 • O doświadczeniach robienia zdjęć do serialu „W głębi lasu” dla Netflixa opowie autor zdjęć, doświadczony opertator najpopularniejszych seriali i filmów w Polsce, Paweł Flis.
 • Doktor Jacek Santorski w trudnych czasach pandemii poruszy zagadnienie psychologii w twórczości.
 • Warsztat kręcenia w trudnych warunkach wykorzystujący właściwości kamery Sony Venice dual ISO poprowadzi Adam Suzin – szwenkier w serialu „W głębi lasu”.
 • Co może muzyka w filmie – Magdalena Miśka Jackowska i Michał Woźniak opowiedzą o wspinaczce na kolejne piętra filmowej układanki.
 • Marcin Ziebiński reżyser seriali, filmów reklamowych i fabularnych opowie o świecie seriali.
 • O doświadczeniach w tworzeniu CGI i produkcji reklam, gier, cinematików opowie Kuba Sobek a do świata VR zaprosi nas Konrad Ziaja.

Warsztaty

 • Dzięki firmie Creativetools.pl odbędą się trzydniowe warsztaty z kolorkorekcji prowadzone przez doświadczonego kolorystę Piotra Sterczewskiego.
 • Firma Egomedia z Krakowa pokaże swoje rozwiązanie wirtualnego studia i zaprosi do tworzenia wspólnie reklam w wirtualnym środowisku.
 • Adam Strzelecki i Maciej Janicki pokażą, jak robić zdjęcia do stock’ów.
 • Pokażemy także nasze Prototypowe Innowacyjne Mobilne Wirtualne Studio Filmowe – ekonomiczne rozwiązanie wirtualnego studia – opartego o tylnią projekcję. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Flash mob part 2

Zapraszamy do wspólnej zabawy. W ubiegłym roku bawiliśmy się filmowo w Przegorzałach w rytm muzyki Ravela https://www.youtube.com/watch?v=iKDGadjnJvw , a w tym roku zapraszamy do przysyłania najciekawszych ujęć od Was z tego, jak bawicie się online podczas Plenerów. Może uda się Wam zrobić zdjęcia w wirtualnym szpitalu, którego wnętrza przygotowaliśmy w formie scenografii? W każdym gabinecie może dziać się inna akcja www.virtualmagic.com.pl/VR_SZPITAL_FSO_V1.3.zip Nowe czasy będą z pewnością inspiracją. Po Plenerach zmontujemy z tego wspólny film.

Koncerty

Wieczorami zagrają zespoły Babsztyl i Remek O, odbędzie się to w wirtualnej scenografii. odwiedzi nas też Grzech Piotrowski i opowie o tym, jak tworzyć wspólnie nawet w czasach pandemii.

Film Spring Cafe

Kawiarnia internetowa, w której będziecie mogli się spotkać z innymi Uczestnikami, ale także z Gospodarzami stolików – duszami towarzystwa – jak co roku podczas Plenerów z Martinem Demmerem, który o VR może mówić bez końca, a także z Andrzejem ‘Stasiu’ Szypulskim. Andrzej z tych spotkań postanowił stworzyć film dokumentalny i Danielem Mayo Kucharskim, któremu świat reklamy i YouTube nie jest obcy.

Już teraz możemy zagwarantować, że będzie ciekawe, choć inaczej i online. W naszym oknie z transmisją pokażemy wszystko to, co najciekawsze, a także całą filmową kuchnię Plenerów. Serdecznie zapraszamy!

Sławomir Idziak DOP na auli wykładowej podczas Plenerów Film Spring Open
Photo: Filip Błażejowski
Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online