UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Pakiet “Zawód Operator filmowy. Od Techniki po Dramaturgię wizualną”. Prowadzący: Paweł Dyllus, Paweł Grabarek, Sławomir Idziak (kurs zakończył się)

Prowadzący kurs: Paweł Dyllus, Paweł Grabarek, Sławomir Idziak

Poziom: średnio-zaawansowany

Język kursu: polski, angielski

Ile trwa kurs: 15 spotkań po 2h

Dni robocze/weekend: w weekendy, w dni robocze

Ilość osób wymaganych do rozpoczęcia kursu: 15 osób

Cena kursu: 2000 PLN za osobę

KURS ZAKOŃCZONY - NIE PROWADZIMY ZAPISÓW

0%

Edukacja online ma swoje zalety i wady. Jeżeli wiemy czego chcemy się dowiedzieć, nauczyć, wyszukiwarka Google zaproponuje nam dziesiątki kursów  (lepszych czy gorszych) na zadany temat. Brakuje kompleksowych kursów dotyczących całych dziedzin wiedzy audiowizualnej. Pakietów kursów audiowizualnych, które poprzez skomponowany program gwarantują kompleksową wiedzę dotyczącą określonej dziedziny i wysoką jakość poprzez wybór wykładowców.

Fundacja Film Spring Open w 2023 roku oprócz indywidualnych kursów online proponuje pakiety dotyczące konkretnych dziedzin twórczości i techniki AV.

Na początek zapraszamy do zapoznania się z Pakietem operatorskim złożonym z trzech oddzielnych kursów.

Całość rozpocznie nagradzany operator filmowy Paweł Dyllus, który w sześciu sesjach wprowadzi uczestników w tajniki zawodu operatora filmowego, dotyczące nie tylko  techniki, ale przede wszystkim twórczej roli operatora filmowego.

Kolejny  kurs, dotyczący techniki obrazowania łącznie z postprodukcją, poprowadzi operator kamery i autor zdjęć Paweł Grabarek.

Sławomir Idziak na swoim kursie opowie o dramaturgii obrazu filmowego na podstawie debiutu Natalie Portman “Opowieść o miłości i mroku”, do którego zrealizował zdjęcia.

Dokładne opisy poszczególnych kursów poniżej.

Czas trwania: marzec – czerwiec 2023
Deadline nadsyłania zgłoszeń: 7.03.2023r.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w kursach prosimy o przesłanie zgłoszenia wraz z CV i jedną pracą na adres: biuro@filmspringopen.eu.

Na zakończenie Uczestnicy otrzymają certyfikat ukończenia kursu.

Po ukończeniu części teoretycznej – kursów online zapraszamy do wzięcia udziału w praktycznych warsztatach stacjonarnych – Plenerach Film Spring Open, których 18-sta edycja odbędzie się w terminie 10 – 19.10.2023 w Krakowie!

Paweł Dyllus wśród uczestników warsztatów dla branży audiowizualnej - Plenerów Film Spring Open Paweł Dyllus - operator podczas prowadzenie grupy Arri filmu kryminalnego podczas Plenerów Film Spring Open - warsztatów dla branży AV w 2020 roku

Kurs “Zawód operatora filmowego” – prowadzący DOP Paweł Dyllus

  • Czas trwania: 6 spotkań po 2h z 15 minutową przerwą, co 2 tygodnie

W moim czternastoletnim życiu zawodowym operatora obrazu przechodziłem przez różne życiowe i artystyczne upadki, wzloty i zakręty. Z perspektywy czasu mogę śmiało stwierdzić, że moje działania związane z przygotowaniem i tworzeniem filmu jako autora zdjęć uległy  radykalnej zmianie na wielu płaszczyznach. 

W działaniu twórczym zawsze przychodzi ten moment, że trzeba wyjść w końcu na ring i zmierzyć się ze swoją wizją i oczekiwaniami.

Moim celem podczas spotkań online jest przeprowadzenie Was od okresu przygotowania do nakręcenia konkretnej sceny z wybranego przeze mnie filmu. Dostaniecie krótką, napisaną scenę ze scenariusza filmu – będziemy omawiać różne możliwości jej zrealizowania. Na końcu każdy z uczestników zaprezentuje swoją scenę nakręconą we własnym zakresie.

Wiem, że najwięcej będziemy się uczyć od siebie nawzajem. Wierzę, że będzie to dobra, prawdziwa filmowa uczta. Warsztaty będą obejmować sześć dwugodzinnych spotkań z 15 minutową przerwą odbywających się co 2 tygodnie.

Przed zajęciami dam Wam tytuły 3 filmów, które mnie inspirowały jako operatora i chciałbym żebyście je też zobaczyli zanim się spotkamy online.

Tematy spotkań:

I. Moja droga jako autora zdjęć. Zakres działań autora zdjęć w przygotowaniu i kręceniu filmu.

II. Przygotowanie filmu. Podstawowe zagadnienia o lokacji, świetle i ruchu kamery – jak opowiedzieć ciekawie historię.

III. Omówienie sposobu opowiadania i przygotowanie lokacji, do nakręcenia sceny z

filmu.

IV. Ostateczne przygotowanie czyli : previs, storyboardy lub cykl zdjęć

V. Zaprezentowanie scen – dyskusja

VI. Podsumowanie, wnioski, pytania i odpowiedzi.

 

Kurs “Technika obrazowania i postprodukcji” – prowadzący: Paweł Grabarek, autor zdjęć, operator kamery

Czas trwania: 3 spotkania po 2h 


Tematy spotkań:

I. Omówienie wybranych kamer ARRI, SONY, RED (2h)

    – Ergonomia kamery, praca z ręki Gimbalem, Steadicamem

    – Rozdzielczość, wielkość sensora, obiektywy 

    – Slow motion 

    – Czułość, rozpiętość tonalna

    – Test ekspozycji

 

II. ACES, color management (1h) 

   – Omówienie podstaw ACES

   – Color management Da Vinci Resolve

   – Workflow na planie

   – Show LUT

 

III. Podstawy Da Vinci Resolve (2h)

   – Podstawowe funkcje montażowe 

   – Kolor korekcja

   – Praca z LUTEM

   – Eksport materiałów 

 

Kurs “Dramaturgia obrazu filmowego” – DOP Sławomir Idziak 

W ramach kursu uczestnicy poznają tajniki dramaturgii obrazu filmowego na podstawie debiutu reżyserskiego Natalie Portman “Opowieść o miłości i mroku”.

Czas trwania: 6 spotkań po 2h

Zapraszamy do udziału!!!

Zapraszamy także na inne kursy Film Spring Open Online z zakresu sztuki audiowizualnej, a także na praktyczne, dziesięciodniowe stacjonarne warsztaty dla branży AV Plenery Film Spring Open w Krakowie!

Prowadzący kurs

Paweł Dyllus – Urodzony w Katowicach, laureat za Najlepsze Zdjęcia do filmu fabularnego nagrodą Polskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć PSC 2017 za swoją pracę przy filmie „Jestem mordercą”, w reżyserii Macieja Pieprzycy. Za ten sam obraz Paweł dostał nominację do Orła. Jest autorem zdjęć do filmów fabularnych i dokumentalnych: „Chce się żyć”, „Atlas”, „Emilka płacze”, „Superjednostka”. W 2019 roku Paweł zadebiutował jako reżyser krótkometrażowym filmem „Dziwor”.

Archiwalne wykłady

Paweł Grabarek – autor zdjęć i operator kamery. Doświadczenie zdobywał już od 2017 roku, pracując jako operator kamery z takimi autorami zdjęć jak: Paweł Dyllus (Nieobecni), Witold Płóciennik (Minuta Ciszy), Paweł Chorzępa (The Office PL), czy Mateusz Wichłacz (Wotum Nieufności). Paweł przygotowuje się do debiutu fabularnego “Czekając na barbarzyńców” (reż. Michał Ciechomski), produkowanego przez Studio Munka. Wraz z Zuzią Surówką stworzył film konkursowy w ramach Papaya Young Directors 2021 w kategorii branded stories. Projekt “Wolność na naszych zasadach” dla Durex przyniósł im nagrodę specjalną.

 

Prof. Sławomir Idziak – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi, renomowany operator filmowy, a także reżyser, scenarzysta i wykładowca, twórca Film Spring Open, Prezes Zarządu Fundacji Film Spring Open.

Jako operator filmowy zrobił ponad 70 filmów w 19 krajach – między innymi zdjęcia do filmów Krzysztofa Kieślowskiego „Podwójne życie Weroniki” „Niebieski”, Andrzeja Wajdy „Dyrygent”, Krzysztofa Zanussiego „Rok Spokojnego Słońca”, Ridleya Scotta „Helikopter w ogniu”, Taylora Hackforda „Dowód Życia”, Michaela Winterbottoma „I want you”, Johan Saylesa „Men with Gun”, Davida Yeatsa „Harry Potter i Zakon Feniksa”, Natalie Portman “Historia miłości i ciemności”

Sławomir Idziak z sukcesem łączy karierę zarówno, jako wybitny filmowiec jak i wykładowca. Jest emerytowanym Profesorem Kunsthochschule fur Medien w Kolonii Department of Film and TV. Jest i był zapraszany na wykłady na wydziale filmowym i TV University of Industrial Arts w Helsinkach, Filmhaus w Kolonii, Hamburger Film Werkstatt w Hamburgu, Filmakademie Baden – Württemberg, FOCAL w Genewie, The National Film and Television School w Londynie, Film School w Sydney, Film School DFFB w Berlinie, Film Centre w Galway, Iralndia, National Film School of Denmark w Kopenhadze, Berlinale Talent Campus 2007, Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi, University of Applied Sciences and Arts, Faculty Design, Dortmund.

Za swoją pracę, jako operator, a także, jako reżyser otrzymał wielokrotnie nagrody i wyróżnienia na festiwalach w Gdyni, Berlinie, Wenecji, Pradze, Aucland, a także nominacje do nagród BAFTA, Cezara i Oskara. Nagrody za osiągnięcia życiowe przyznano mu na festiwalach Plus Camerimage, Marburg, Miskolc. Ogromne doświadczenie zarówno w zawodzie filmowca jak i wykładowcy zainspirowały go, aby otworzyć nowe drzwi w edukacji filmowej. Jest autorem i koordynatorem corocznych Plenerów Film Spring Open (od 2005 r.).

Film Spring Open Online

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Partner medialny
Logo firmy Crew United, czarno-biały rysunek, czarny napis na białym tle
filmpro
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online