W tym roku zdecydowanie nie osiedliśmy na laurach i ścigamy się z czasem, żeby jak najlepiej przygotować dla Was Plenery. Do mety już niedaleko, a my mamy dla Was kolejną nowość w naszym programie.
Otwieramy nabór do nowej grupy. Przed Wami grupa filmu sportowego!
Grupę poprowadzi znany scenarzysta, reżyser i operator filmowy, Marcin Koszałka, autor wielokrotnie nagradzanej Deklaracji nieśmiertelności, której bohaterem jest Piotr „Szalony” Korczak, jeden z najbardziej znanych polskich alpinistów.
Dla wybranych 8 uczestników grupy mamy stypendia w postaci noclegu oraz wyżywienia na Plenerach ufundowane przez firmę FoodCare, producenta napoju 4MOVE i partnera działań grupy. My zapewniamy sprzęt filmowy oraz opiekę merytoryczną i artystyczną.
Czekamy na zgłoszenia od osób mających doświadczenie w realizacji ujęć w ruchu, dokumentacji wydarzeń sportowych oraz w pracy z bohaterem filmu dokumentalnego. Należy zarejestrować się na Plenery na naszej stronie, a zgłoszenie zawierające CV wraz z linkami do swoich prac należy przesłać do 10 października na adres: biuro@filmspringopen.eu. Stypendystów wybierzemy 12 października i poinformujemy ich mailowo. Tutaj znajdziecie regulamin uczestnictwa w grupie.
– Podstawą pracy w grupie będzie dokumentacja, wybór bohaterów oraz poszukiwanie koncepcji na naszą realizację – zapowiada Marcin Koszałka, dla którego sport był zawsze ważnym elementem życia. Przygotowanie i kondycja sportowca mogą przydać się też samym uczestnikom, którzy staną przed zadaniem realizacji filmu podczas Runmageddonu – ekstremalnego biegu z przeszkodami na dystansie 3 km. Dwa biegi: dzienny i nocny zostaną specjalnie zorganizowane na terenie Przegorzał podczas naszych Plenerów, 18 i 19 października. Uczestnicy grupy filmu sportowego będą też mogli udokumentować górski Runmageddon w Gminie Andrychów, 20 i 21 października. Możliwość rejestracji biegów jest również otwarta dla wszystkich uczestników Plenerów. Na stronie grupy filmu sportowego umieścimy wkrótce BRIEF dla uczestników grupy, o czym poinformujemy Was na FB.
– Najważniejszy jest bohater, emocje i oryginalny sposób inscenizowania, fotografowania – podsumowuje cechy dobrego filmu o sporcie Marcin Koszałka. Mamy nadzieję, że nowa grupa twórcza oraz zorganizowane podczas Plenerów biegi Runmageddonu dostarczą Wam odpowiednią dawkę emocji i inspiracji. Pracując w grupie filmu sportowego nauczycie się sposobu podejścia do tematów sportowych, a także konkretnych metod, które będziecie mogli wykorzystać w okresie przygotowawczym i zdjęciowym swoich filmów.
Życzymy powodzenia i udanych realizacji! Do biegu, gotowi, start!
Marcin Koszałka
(ur. 1970) operator filmowy, scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych. Doktor habilitowany sztuk filmowych, absolwent i wykładowca Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Dwukrotnie otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za Pręgi (2004) i Rewers (2009). Jeden z najbardziej uznanych dokumentalistów swojego pokolenia. Po głośnym debiucie Takiego pięknego syna urodziłam (1999) zrealizował szereg innych filmów dokumentalnych, m.in. Istnienie(2007) i Deklarację nieśmiertelności (2010). Jako reżyser filmu fabularnego Koszałka zadebiutował thrillerem Czerwony pająk(2015), pokazanym premierowo w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.