Podczas tegorocznych Plenerów przedstawiamy i oddajemy naszym uczestnikom do dyspozycji Cinebus – mobilne studio filmowe, o którym możecie więcej przeczytać na naszej stronie

To właśnie w Cinebusie i towarzyszącym mu namiocie – sali projekcyjno-wykładowej, odbędą się trzydniowe warsztaty audiowizualne – Opętanie albo Konfesja, które będą stanowiły zwieńczenie kursu pt. Narration of Possession (odbywającego się w Instytucie Religioznawstwa w semestrze letnim roku akademickiego 2015/2016). Tematem tego kursu jest analiza różnych form narracji i dyskursów opisujących zjawisko opętania w religiach prymitywnych, w historii praktyk religijnych oraz współczesnych ujęciach demonologicznych w perspektywie antropologicznej, filozoficznej i teologicznej, w szczególności przez pryzmat prac francuskiego antropologa i historyka Michela de Certeau.

Kurs jest otwarty dla wszystkich uczestników Plenerów Film Spring Open. Cinebus wraz z namiotem stanie w pobliżu Domu Gościnnego Uniwersytetu Jagiellońskiego Przegorzały i będzie udostępniony uczestnikom. W ramach kursu audiowizualnego uczestnicy podejmą własne próby narracyjnego ujęcia zjawiska opętania albo konfesji w formie dokumentalnej albo fabularnej przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu.

source: www.slideshare.net

Program kursu:

 • Wykłady wybitnych specjalistów w branży dotyczące cyfrowych technik pozyskiwania obrazu, programów dotyczących cyfrowego montażu, udźwiękowienia, marketingu projektu.
 • Ćwiczenia – uczestnicy w trakcie kursów budują własne multimedialne (audiowizualne) utwory (reportaż, krótki film fabularny, wideo-wywiad itd.)

Planowane działania:

 • Przedstawienie zadania badawczego. Wykłady.
 • Pokaz filmu „Matka Joanna od Aniołów” (J. Kawalerowicz 1960). Dyskusja moderowana przez wykładowców.
 • Omówienie sprzętu audiowizualnego oraz pokaz jego działania, krótkie ćwiczenia techniczne i pokaz możliwości dostępnego sprzętu audiowizualnego.
 • Pokazy filmów dokumentalnych poruszających tematykę opętania.
 • Równolegle, ale i przed kursami, uczestnicy przygotowują swoje własne projekty (piszą scenariusze do audiowizualnych utworów).
 • Uczestnicy kursów w trakcie kursu realizują swoje audiowizualne utwory konsultowane przez wykładowców i opiekunów.
 • Post-produkcja. Krótki kurs montażu: praca nad montażem, nauka post-produkcji, uczestnicy kursów montują, udźwiękowiają nakręcony materiał.
 • Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
 • Omówienie efektów prac, pokaz filmów kursantów oraz dyskusja.
Lucyna Winnicka jako Matka Joanna od aniłów - kadr z filmu
Lucyna Winnicka w filmie „Matka Joanna od Aniołów” w reż. Jerzego Kawalerowicza, 1960 r., fot. Maciej Kijowski, źródło: Fototeka FN

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.