Podczas tegorocznych Plenerów przedstawiamy i oddajemy naszym uczestnikom do dyspozycji Cinebus – mobilne studio filmowe, o którym możecie więcej przeczytać na naszej stronie
To właśnie w Cinebusie i towarzyszącym mu namiocie – sali projekcyjno-wykładowej, odbędą się trzydniowe warsztaty audiowizualne – Opętanie albo Konfesja, które będą stanowiły zwieńczenie kursu pt. Narration of Possession (odbywającego się w Instytucie Religioznawstwa w semestrze letnim roku akademickiego 2015/2016). Tematem tego kursu jest analiza różnych form narracji i dyskursów opisujących zjawisko opętania w religiach prymitywnych, w historii praktyk religijnych oraz współczesnych ujęciach demonologicznych w perspektywie antropologicznej, filozoficznej i teologicznej, w szczególności przez pryzmat prac francuskiego antropologa i historyka Michela de Certeau.
Kurs jest otwarty dla wszystkich uczestników Plenerów Film Spring Open. Cinebus wraz z namiotem stanie w pobliżu Domu Gościnnego Uniwersytetu Jagiellońskiego Przegorzały i będzie udostępniony uczestnikom. W ramach kursu audiowizualnego uczestnicy podejmą własne próby narracyjnego ujęcia zjawiska opętania albo konfesji w formie dokumentalnej albo fabularnej przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu.
Program kursu:
- Wykłady wybitnych specjalistów w branży dotyczące cyfrowych technik pozyskiwania obrazu, programów dotyczących cyfrowego montażu, udźwiękowienia, marketingu projektu.
- Ćwiczenia – uczestnicy w trakcie kursów budują własne multimedialne (audiowizualne) utwory (reportaż, krótki film fabularny, wideo-wywiad itd.)
Planowane działania:
- Przedstawienie zadania badawczego. Wykłady.
- Pokaz filmu „Matka Joanna od Aniołów” (J. Kawalerowicz 1960). Dyskusja moderowana przez wykładowców.
- Omówienie sprzętu audiowizualnego oraz pokaz jego działania, krótkie ćwiczenia techniczne i pokaz możliwości dostępnego sprzętu audiowizualnego.
- Pokazy filmów dokumentalnych poruszających tematykę opętania.
- Równolegle, ale i przed kursami, uczestnicy przygotowują swoje własne projekty (piszą scenariusze do audiowizualnych utworów).
- Uczestnicy kursów w trakcie kursu realizują swoje audiowizualne utwory konsultowane przez wykładowców i opiekunów.
- Post-produkcja. Krótki kurs montażu: praca nad montażem, nauka post-produkcji, uczestnicy kursów montują, udźwiękowiają nakręcony materiał.
- Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
- Omówienie efektów prac, pokaz filmów kursantów oraz dyskusja.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.