Uczestnicy Plenerów Film Spring Open 2018 mieli niecodzienną okazję uczyć się od światowej sławy specjalisty od efektów specjalnych. Laureat czterech nagród BAFTA (ośmiokrotnie nominowany do tej nagrody) i dwóch Nagród Akademii Filmowej (pięciokrotnie nominowany do Oscara) przyjechał do Krakowa, aby poprowadzić grupę efektów specjalnych w niskobudżetowych produkcjach.

Neil Corbould i Sławomir Idziak na planie zdjęciowym podczas Plenerów. Fot. Filip Błażejowski

Neil Corbould podzielił się z uczestnikami Plenerów swoją ogromną wiedzą zarówno podczas zajęć teoretycznych jak i praktycznych, które były prowadzone na specjalnie zaaranżowanym na terenie warsztatów planie filmowym.

Neil Corbould. Fot. Filip Błażejowski

Brytyjski specjalista ds. SFX, znany z pracy nad takimi hitami filmowymi jak Gladiator, Szeregowiec Ryan, Łotr 1. Gwiezdne wojny oraz Królewna Śnieżka i Łowca wziął również udział w spotkaniu i sesji Q&A z uczestnikami Plenerów. Odpowiadał na pytania dotyczące poszczególnych scen filmowych z jego showreela oraz bardziej ogólne pytania dotyczące np. wykorzystania zwierząt na planie. Uczestnicy dowiedzieli się, że rozwój technologiczny pozwolił na wyeliminowanie z planów filmowych okrucieństwa wobec zwierząt, czego doskonałym przykładem jest wprowadzenie zwierząt animatronicznych. Neil omówił również kwestie bezpieczeństwa na planie filmowym, podkreślając, że bezpieczeństwo ludzi powinno być najważniejszym elementem podczas przygotowywania i realizacji efektów specjalnych.

Fot. Filip Błażejowski

Omówił techniki produkcji różnych efektów w zależności od czynników takich jak pogoda czy światło. „Nie ma lepszego ognia niż prawdziwy ogień”, podsumował porównanie SFX i VFX.

Wiedza ekspercka i liczne przykłady zostały połączone z anegdotami z planu podanymi z wielkim poczuciem humoru, co sprawiło, że spotkanie było niezwykle ciekawe.

Fot. Filip Błażejowski