Nie ma serca w twórczości. Olśnienie, miłość do projektu, niemoc twórcza czy efekt eureka to produkty różnych części tego samego organu: mózgu. Jak świadomie używać poszczególnych półkul w procesie tworzenia? Jak rozwijać i dbać o każdą z nich?
Od diety ciała i umysłu, po aktywność fizyczną, która ułatwia neurogenezę. Od technik kontroli weny, do umiejętności świadomej jej utraty. Neurobiologia kreatywności, z miłości do Mózgu dotyka zarówno jasnej jak i mrocznej strony twórczości. Przedstawia związki między procesami, które pozwalają spojrzeć na twórczość-życie-siebie w sposób holistyczny.
Innymi słowy, jeżeli przyjąć, że wena jest zwierzęciem. Czy chcemy mieć kota, czy psa? Czy chcemy go tresować? I czy powinniśmy z nim chodzić do fryzjera?
Zapraszamy na wykład otwarty Kas Zawadowicz, który odbędzie się w Auli Domu Gościnnego „Przegorzały” podczas Plenerów Film Spring Open. Wierzymy, że pomoże Wam on nie tylko w pracy podczas naszych warsztatów, ale także w przyszłym rozwoju Waszej kreatywności.
Autorka o sobie:
Jesień 2008, Hel. Na Film Spring Open przyjechałam na jeden dzień – zostałam miesiąc. Energia jaką spotkałam 8 lat temu uskrzydliła mnie i rozbudziła apetyt na poszukiwanie kolejnych filmowych doświadczeń.
Najpierw studiowałam w Nowym Yorku – NYFA (Master of Fine Arts in Filmmaking) oraz na reżyserii w Szkole Wajdy. Zrobiłam film “Samolot na Autobus” z Olgą Frycz, który był pokazywany na festiwalach w Cannes, Gdyni, Rhode Island i Camerimage. Rok rocznie, wracając na Film Spring, eksperymentowałam z interaktywnością, grami komputerowymi oraz ogólnie rozumianą percepcją widza. Zrobiłam ok. 20 filmów krótkometrażowych.
Fascynacja technologią popchnęła mnie do odkrywania transmediów i spotkania z Lancem Weilerem podczas Transmedianext London 2013.
Miłość do książek i potrzeba zrozumienia ich ekranowego bytu zaowocowała w 2014 roku udziałem w AdaptLab (Torino Film Lab). Przez rok współpracowałam min. z Evą Svensted Ward, redaktorką filmowej trylogii „Dziewczyna z tatuażem”.
[http://www.torinofilmlab.it/projects/18-elective-affinities]
Obecnie, wraz z Fabricem Ziolkowskim (scenarzystą nominowanego do Oscara „Secret of Kells”) piszę animowany film pełnometrażowy Myszy Strajkują. Projekt produkowany jest przez Grupę Smacznego przy udziale Europejskiego Programu Media i PISF.
Neurobiologia kreatywności, z miłości do Mózgu to autorski koncept Kas Zawadowicz, czerpiący zarówno z jej dotychczasowych doświadczeń, jak i fascynujących źródeł: od wspomnień szczurów laboratoryjnych („The Lab Rat Chronicles”, Kelly Lambert Phd), przez teorie Stephena Hawkinga do narzędzi Judith Weston czy Juli Cameron.
Tekst: Kas Zawadowicz
Redakcja: Film Spring Open