UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Sławomir Idziak operator filmowy podczas wykładu na Uniwersytecie w Opolu w Instytucie Sztuki w Opolu

Mieszkańców Opola Portret Własny

Z dumą informujemy, że nasza Fundacja wygrała konkurs na projekt promujący miasto Opole z okazji jego 800-lecia. Projekt „Mieszkańców Opola Portret Własny” będzie się składał z elementów zdjęciowych, internetowych i filmowych, a podzielony jest na trzy główne części.

Część pierwsza to ” Zdjęcie w telefonie”. Nasz operator – Andrzej ‘Stasiu’ Szypulski prosi opolan, aby opowiedzieli do kamery o wybranym ze swojej telefonicznej galerii zdjęciu związanym z miastem. Zebrane historie złożą się na portret miasta i jego mieszkańców; przeszłość splecie się z teraźniejszością, a indywidualne wspomnienia nałożą na topografię miasta. – Chodzi o to, by pokazać miasto nie jako architekturę, ale kto żyje w tym mieście, a żyjemy wszyscy przez opowieści, nasze życie jest książką – opowiadał podczas wizyty w Opolu Sławomir Idziak.

Pierwsze historie zebrane przez Stasia są już dostępne na naszym Videoblogu.

Osoby zainteresowane współpracą przy projekcie filmowym mogą kontaktować się z nami pod adresem: opolanportretwlasny@gmail.com Stasiu na kolejną wyprawę śladem opolskich historii wyrusza już 23 maja.

Sławomir Idziak podczas wykładu na Uniwersytecie w Opolu w Instytucie Sztuki w Opolu
Spotkanie ze S. Idziakiem w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Fot. Grzegorz Gajos

Część druga projektu będzie realizowana w Cinebusie, który przyjedzie do Opola we wrześniu.
Studenci Instytutu Sztuki w Opolu w trakcie organizowanego przez nas kursu audiowizualnego, pod opieką uznanych profesjonalistów, zrealizują projekt filmowy (dokumentalny lub fabularny) pt. “Mieszkańców Opola portret własny”. Realizując wspólnie film, młodzi twórcy w praktyce poznają wszystkie etapy produkcji audiowizualnej, począwszy od scenariusza, poprzez realizację, post-produkcję, na internetowej dystrybucji kończąc. Nasze mobilne studio filmowe, oprócz tego, że dzięki nowemu modelowi produkcji umożliwia tańszą produkcję filmową, pozwoli również na promocję działań już podczas ich realizacji dzięki telewizji internetowej zamontowanej na pokładzie autobusu. Do projektu zaproszeni zostaną także mieszkańcy miasta, którzy będą mogli w Cinebusie podzielić się swoimi filmami nakręconymi telefonami komórkowymi.

Studenci Instytutu Sztulki w Opolu podczas wykładu Sławomira Idziaka
Spotkanie ze S. Idziakiem w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Fot. Grzegorz Gajos

Sławomir Idziak spotkał się ze studentami Uniwersytetu Opolskiego i wyjaśniał jak powstanie film.
– Żyjemy w bardzo ciekawych czasach. Najprościej mówiąc nie chcemy być już wyłącznie widzami. Era internetu doprowadziła do tego, że artystą chce być każdy i uważam, że warto stymulować ten rodzaj potrzeby – tłumaczył filmowiec. Bohaterami oraz współtwórcami grupowego obrazu mają być sami opolanie.

Do trzeciej części projektu zapraszamy opolskich artystów – w 80 min stworzą swoje impresje na temat 800-lecia Opola.

Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Urzędu Miasta Opola.

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online