Zmieniamy tradycyjny schemat edukacji, zapraszając Was do grup operatorskich, w których wspólnie z mentorami będziecie uczestniczyć w pracach przygotowawczych do ich projektów. Zaczynamy od zajęć z operatorem i reżyserem Marcinem Koszałką. Nakręćcie razem z nim jego najnowszy film “Festung Krakau”!
Plenery Film Spring Open obchodzą 18. urodziny. Nie zabraknie więc na nich znamienitych gości, prowadzących grupy i wykładowców ze świata filmu. W tym gronie znajdą się m.in.: Ewa Puszczyńska, Agnieszka Smoczyńska, Paweł Łoziński, Ilona Łepkowska, Justyna Pawlak (Watchout Studio) czy Tomasz Bagiński. Dołączy do nich także dobry przyjaciel Plenerów, Marcin Koszałka.
Uczestnicy grupy operatorskiej pod jego opieką – Help!!! Jak mam zrobić mój film? – będą uczestniczyć nie w szkolnych wprawkach, ale w prawdziwych działaniach na planie: przygotowywaniu moodboardów, storyboardów, próbach operatorskich czy kręceniu sceny. Efekty tych poszukiwań dramaturgii wizualnej będą mogli zobaczyć w gotowym “Festung Krakau”.
Marcina Koszałka pisze:
Początek kina to negatyw. Technologia cyfrowa, która cały czas się rozwija, dąży do zastąpienia negatywu, lecz negatyw jeszcze żyje. Wielu twórców realizuje filmy na taśmie światłoczułej (Christopher Nolan, Steven Spielberg). Powrót do źródeł może być inspirujący. Duże koszty negatywu budują szacunek: zanim naciśnie spust migawki kamery, twórca musi się długo zastanawiać, a to tworzy precyzję i kształtuje wrażliwość wizualną.
Podczas warsztatów uczestnicy użyją dwóch kamer: cyfrowej oraz analogowej Super 16 mm.
Będziemy pracować na fragmentach dwóch moich nowych projektów filmowych, które mam zrealizować. Poszukamy stylu wizualnego i zdecydujemy się, na jakim zapisie zrobione zostaną projekty. Uczestniczy będą w tym samym momencie startu co ja jako twórca. Sam jeszcze nie wiem, jakiego stylu wizualnego użyć i czy zdecydować się na kamerę analogową, czy kamerę cyfrową. Nasze warsztaty powinny to wyjaśnić.
Serdecznie zapraszam!
Marcin Koszałka: operator filmowy, scenarzysta oraz reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych. Doktor habilitowany sztuk filmowych, absolwent i wykładowca Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.
Jeden z najbardziej uznanych dokumentalistów swojego pokolenia, który ma na swoim koncie filmy takie, jak: “Takiego pięknego syna urodziłam” czy “Deklaracja nieśmiertelności”. W 2015 roku zadebiutował w fabule thrillerem “Czerwony pająk” pokazanym premierowo w Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.
Zrealizował zdjęcia do wielu polskich filmów fabularnych. Dwukrotnie otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: za “Pręgi” (2004) Magdaleny Piekorz i “Rewers” (2009) Borysa Lankosza. Nagrodzony Brązową Żabą na festiwalu Camerimage jako najlepszy operator za zdjęcia do filmu “Rewers”.
Prywatnie: taternik, alpinista i maratończyk.
Zapraszamy!
Więcej informacji TUTAJ.
Plenery Film Spring Open 2023 odbędą się w Krakowie w dniach od 10 do 19 października.
Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.
Rekrutacja POD TYM ADRESEM.
Obejrzyj wykład Marcina Koszałki pod tytułem “Droga od dokumentu do fabuły” podczas Plenerów Film Spring Open 2022!
Partnerzy Grupy: