UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Grupa Nowoczesnej Produkcji Filmowej im. Piotra Woźniaka-Staraka, Plenery Film Spring Open 2022, Sławomir Idziak, Marta Szarzyńska i Joanna Tatko

Grupa Nowoczesnej Produkcji Filmowej im. Piotra Woźniaka-Staraka powraca!

Wracamy z Grupą Nowoczesnej Produkcji Filmowej skierowaną do młodych producentów i studentów produkcji filmowej podczas Plenerów Film Spring Open! W tym roku jej mentorami będą m.in. Ewa Puszczyńska i Justyna Pawlak (Watchout Studio), a prowadzącą – Marta Szarzyńska. Na zajęciach, korzystając z doświadczeń wykładowców, przyszli producenci analizować będą obecny model produkowania w poszukiwaniu przyszłościowych rozwiązań.

Patronem Grupy Nowoczesnej Produkcji Filmowej jest Piotr Woźniak-Starak, który był pionierem nowego modelu producenckiego w Polsce i w Europie, tj. modelu producenta kreatywnego zaangażowanego w powstawanie filmu na każdym etapie produkcji. Partnerem Grupy jest z kolei Fundacja Rodziny Staraków, patron honorowy konkursu “Wyobraź Sobie”.

Piotr Wozniak Starak, producent filmowy, pozuje w swojej firmie Watchout Productions w Warszawie. Fot: Piotr Malecki / Napo Images dla Forbes
“Forbes” Piotr Woźniak Starak, producent filmowy, pozuje w swojej firmie Watchout Productions w Warszawie (obecnie działającej pod nazwą Watchout Studio) Photo: Piotr Malecki / Napo Images/

Rok 2023 przyniósł dla branży filmowej dużo znaczących wydarzeń. Zaczęło się od upowszechnienia czatu GPT. Jego szerokie możliwości zrodziły pytanie: jak dalece można używać sztucznej inteligencji w produkcji filmowej? Czy to narzędzie może nam wszystkim pomóc czy zagrozić? I gdzie jest w tym wszystkim HISTORIA, OPOWIEŚĆ, która się rodzi z doświadczenia i emocji, a nie przetwarzania danych.

Jakie są alternatywy dla młodego twórcy, producenta: czy filmy fabularne, dokumentalne i animacje są jedyną formą opowiadania historii? Co z nowymi narracjami: VR, AR, MR?

“Wychodząc z założenia, że Plenery Film Spring Open są skierowane do młodych ludzi, którzy rozpoczynają lub są na początku swojej kariery filmowej, proponuję, aby tegoroczne warsztaty poruszały zarówno aktualne tematy, jak i odnosiły się do problemów, które towarzyszą producentom od zawsze, czyli finanse, produkcja i dystrybucja”

– mówi prowadząca Marta Szarzyńska.

Grupa Nowoczesnej Produkcji Filmowej im. Piotra Woźniaka-Staraka, Plenery Film Spring Open 2022, Marta Szarzyńska i Joanna Tatko
Photo: Filip Błażejowski

Wśród tematów poruszanych na zajęciach znajdą się następujące zagadnienia:

– produkcja pierwszego filmu;

– praca w mikrobudżecie;

– promocja projektów;

– analiza okresów przygotowawczych, zdjęciowych i poprodukcyjnych pod kątem kontroli ryzyka;

– zarządzanie ekonomią i procesami produkcji;

– metody pozyskiwania środków na realizację projektów;

– a przede wszystkim nowoczesny, zielony model produkcji.

Poza zajęciami warsztatowymi z producentką “Piosenek o miłości” członkowie grupy będą mogli uczestniczyć w wykładach mistrzowskich doświadczonych przedstawicieli branży. Wśród prowadzących znajdą się m.in. laureatka Oscara Ewa Puszczyńska i Justyna Pawlak, szefowa działu produkcji fabularnej i członkini zarządu Watchout Studio. Nazwiska kolejnych wykładowców będziemy podawać na bieżąco. W zakresie wiedzy na temat sztucznej inteligencji i narzędzi AI pomocnych w pracy producentów grupę wspierać będzie Jacek Nagłowski.

Ewa Puszczyńska to jedna z najbardziej znanych i najbardziej utytułowanych polskich producentek filmowych, laureatka Oscara za “Idę” Pawła Pawlikowskiego, wyróżniona m.in. Europejską Nagrodą Filmową za dramat wojenny “Aida” Jasmili Žbanić i Nagrodą BAFTA za “Zimną wojnę”. W jej CV można znaleźć m.in.: “Idę”, “Zabij to i wyjedź z tego miasta” czy “The Silent Twins”.

Ewa Puszczyńska producentka podczas warsztatów filmowych w Krakowie - Plenerach Film Spring Open 2015

Justyna Pawlak: szefowa produkcji fabularnej oraz członek zarządu w Watchout Studio, a także ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Absolwentka Wydziału Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Universytecie Śląskim w Katowicach oraz Akademii Filmowej w Krakowie. Jej międzynarodowe kooperacje to współprace z reżyserami takimi, jak: Steven Spielberg, Peter Greenway czy Aaron Schneider. Znana z wielu produkcji fabularnych, m.in. “Get Low”, “Dark Crimes”, “Ukryta gra” oraz seriali “39 i pół tygodnia” i “Infamia” wyprodukowanej dla Netflixa.

Justyna Pawlak, szefowa produkcji fabularnej oraz członek zarządu w Watchout Studio, Grupa Nowoczesnej Produkcji Filmowej im. Piotra Woźniaka-Staraka, Plenery Film Spring Open 2023

Marta Szarzyńska pracę w pełnometrażowej fabule zaczęła od mikrobudżetowych “Piosenek o miłości” Tomasza Habowskiego, za które dostała Nagrodę KIPA za Debiut Producencki. Absolwentka Studiów Filozoficzno-Historycznych na UMCS, studiów podyplomowych Laboratorium Reportażu na UW i kursu “Development Kreatywny” w Szkole Wajdy. W 2023 roku ukończyła międzynarodowy kurs EAVE oraz otrzymała stypendium z Erich Pommer Institute na uczestniczenie w półrocznych warsztatach Serie’s Woman, które odbywały się w Szwecji i we Francji. Od 3 miesięcy zajmuje się sekcją Nowych Narracji przy KIPA.

Zapraszamy!

Więcej informacji TUTAJ.

Plenery Film Spring Open 2023 odbędą się w Krakowie w dniach od 10 do 19 października.

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

Rekrutacja POD TYM ADRESEM.

Partner grupy:

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online