UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

ekipa filmowa niesie sprzęt na plan filmowy podczas warsztatów audiowizualnych Plenerów Film Spring Open w Karakowie

Do zobaczenia za rok!

Zakończyły się Plenery Film Spring Open,  nasze 10-dniowe warsztaty filmowe, na które do Krakowa przyjechało około 300 osób z Polski i zagranicy.

Gościem specjalnym tej edycji była Juliette Binoche. Przyjazd Juliette zbiegł się w czasie z obchodami roku Krzysztofa Kieślowskiego, którego „Niebieski” przyniósł jej Cezara i stał się niezwykle ważnym filmem w jej karierze.

Juliette Binoche, Photo: Monika Mamoń / FSO

Czułam ogromną radość ze wspólnej pracy i rozmów, które były niemalże filozoficzne – opowiadała o współpracy z Kieślowskim aktorka podczas spotkania z Wami. – Łączyła nas wspólna umowa na ukochanie życia i stąd wynikała też niezwykła łatwość we wzajemnej komunikacji. Aktorka odpowiadając na Wasze pytania, podkreślała często wagę pasji i zaangażowania w pracy, które pozwalają na to, by zamiast zmęczenia czuć ogromne spełnienie.

Naprawdę rzadko się zdarza, by udało się zrobić coś wielkiego w tak dobrej atmosferze – podsumował pracę przy filmie „Niebieski” jego współtwórca, Sławomir Idziak. Pokaz tego filmu odbył się pierwszego dnia Plenerów, a odwołania do twórczości Kieślowskiego pojawiały się jeszcze wielokrotnie w czasie trwania warsztatów, pokazując jak wielki wpływ wywarła jego twórczość na kolejne pokolenia filmowców.

Plan zdjęciowy FSO, fot.Mateusz Mamoń

Plenery są dla nas wyjątkowym czasem. Staramy się zapewnić Wam profesjonalną edukację poprzez zajęcia z wybitnymi specjalistami i twórcami. Jednocześnie, dzięki interdyscyplinarności naszych warsztatów i pracy w grupach, mamy nadzieję, że wymieniacie się wiedzą i doświadczeniami między sobą, a tym samym między każdą możliwą branżą przemysłu audiowizualnego. Dodatkowo, pozwalacie uznanym już twórcom na skonfrontowanie ich pomysłów z Wami – młodymi twórcami i widzami. Podkreślała to m.in. laureatka Oscara, Ewa Puszczyńska, mówiąc o debiutantach, którzy „odkrywają przed nią coś nowego, rozbudzają ciekawość i uczą”, czy Maciej Pieprzyca, który omawiał z Wami zamierzane zmiany w swoim najnowszym filmie „Jestem mordercą”, nagrodzonym „Srebrnymi Lwami” w Gdyni. Chcemy, żeby nasz program edukacji profesjonalnej odzwierciedlał Wasze faktyczne zainteresowania i trendy na rynku, dlatego też włączyliśmy w nasze działania po raz pierwszy twórców internetowych. Na Plenerach tworzyli oraz dawali Wam wskazówki tak znani YouTuberzy i blogerzy jak Włodek Markowicz, Konrad Kruczkowski czy Cyber Marian.

Producentka Ewa Puszczyńska - zdobywczyni Oscara na Plenerach Film Spring Open
producentka Ewa Puszczyńska, fot. Alicia Devaux/FSO

Doskonała kadra to znak rozpoznawczy Plenerów. Co roku staramy się zaprosić dla Was zarówno uznanych, doświadczonych twórców jak i wschodzące gwiazdy polskiej kinematografii. Oprócz wyżej wspomnianych, przyjechali do nas m.in.: Hanna Polak, Małgorzata Szumowska, Agnieszka Smoczyńska, Tomasz Wasilewski, Bogdan Dziworski, Bodo Kox, Krzysztof Rak, Marcin Ziębiński, Maciej Miąsik i Paweł Świerczyński.

Maciej Pieprzyca,fot.Alicia Devaux/FSO
reż. Maciej Pieprzyca, fot.Alicia Devaux / FSO

W trakcie trwania Plenerów, na terenie Małopolski realizowaliście  jednocześnie kilkadziesiąt projektów audiowizualnych: filmów dokumentalnych, teledysków (m.in. dla Marii Peszek oraz Krzysztofa Zalewskiego i Natalii Przybysz), filmów VR i 3D, gier komputerowych, fabuł interakcyjnych oraz previsów. Tworząc swoje dzieła, korzystaliście z najnowocześniejszego sprzętu filmowego o wartości ponad 5 milionów złotych, często nieosiągalnego dla polskich filmowców poza Plenerami. Po raz drugi z rzędu uczestnicy Grupy Filmu Reklamowego „Szlachetna Paczka” stworzyli też spoty kampanii społecznej dla Szlachetnej Paczki. Tajniki pracy w branży zdradzał im czołowy polski twórca reklam – Marcin Ziębiński, ucząc, że „w świecie reklamy każde ujęcie musi być perfekcyjne”.

Operator Adam Suzin na Plenerach Film Spring Open
Adam Suzin, fot. Alicia Devaux / FSO

O naszych warsztatach z roku na rok jest coraz głośniej w międzynarodowym świecie filmowym, zmienia się też ich profil i coraz większy procent uczestników stanowią profesjonalni młodzi twórcy.

Dziękujemy Wam za zaangażowanie, wsparcie, świetne pomysły i doskonały klimat, który wspólnie tworzymy w Przegorzałach. Jak pisze na naszym profilu tegoroczny uczestnik, Filip Senakiewicz:  „Trzeba to szanować i dawać jakość w postaci dobrych realizacji. Te plenery mogą być co roku przełomowymi dla wielu utalentowanych ludzi i mieć realny wpływ na rodzimą kinematografię. Jest o co walczyć. Do zobaczenia za rok!”

Dziękujemy Wam wszystkim! Do zobaczenia więc! Czekamy też na scenariusze warte realizacji przy użyciu Cinebusa!

A szczególne podziękowania ślemy tym, którzy poświęcając swój wolny czas, organizowali Plenery z nami, dla Was,  i mamy nadzieję też dla siebie – naszym Wolontariuszom.

Kasia Śrutek, Ula Zachara, Edyta Łęcka, Julia Dopart, Agnieszka Sulikowska, Justyna Kacperska, Maciej Janik, Mateusz Denisiuk, Alicia Devaux, Konrad Głąbek, Ewelina Kral, Nicole Czober, Ewelina Dziedzic – WIELKIE DZIĘKI!

(Ja szczególnie dziękuję Uli Zacharze i Kamilowi Kalbarczykowi za cudne opracowania wykładów, dzięki którym mogę prowadzić bezkolizyjnie ten blog :))

Katarzyna Średnicka, Łukasz Skwara, Adam Korcz, Błażej Wnuk, Janek Sadowski, fot. Andrzej Stasiu Szypulski
Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online