UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Artyści i filmowcy pod Giewontem. Promocja Nowego Modelu Produkcji na Przeglądzie Filmów o Sztuce w Zakopanem.

Plenery Film Spring Open zawsze były niezwykłym miejscem spotkań profesjonalistów i artystów, techników i filmowych magików. Jedną z głównych idei naszego programu edukacyjnego jest interdyscyplinarna wymiana wiedzy i doświadczeń. W Fundacji Film Spring Open wierzymy, że aby wzbogacić tak złożoną kreację jak film, potrzebne jest o wiele więcej niż umiejętności i wiedza samego reżysera.

Realizacja filmu to praca zespołowa; jest to kompilacja wielu wizji, które bardzo często ewoluują podczas samego procesu produkcji, ostatecznie stanowiąc jeden obraz, ale nawet wtedy wciąż otwarty na niezliczenie wiele interpretacji widzów.

Plan filmowy reklamy Szlachetnej Paczki. Jazda kamerowa na dziedzińcu - wokół inne młode osoby z ekipy filmowej.
Film set at Film Spring Open

Biorąc pod uwagę proces tworzenia, niewiele jest tak złożonych dzieł sztuki jak film. Ale co w przypadku gdy film dotyczy sztuki? Jak tworzyć sztukę poświęconą tematyce sztuki? Jak artysta patrzy na drugiego artystę?

Na niektóre z tych pytań będzie można znaleźć odpowiedzi już od jutra podczas 21. Przeglądu Filmów o Sztuce w Zakopanem, który po 20-letniej przerwie powraca w formule konkursowej na kulturalną mapę najsłynniejszego polskiego górskiego kurortu  i potrwa do 15 kwietnia.

Przegląd Filmów o Sztuce to wydarzenie o długiej i bogatej historii. Pierwsza edycja odbyła się w 1968 roku,  towarzysząc „2 Salonowi Lutowemu 68” poświęconemu polskiej grafice oraz „3 Salonowi Marcowemu 68”, na którym swoje prace wystawiło dziewięciu wybitnych polskich malarzy, w tym Brzozowski, Gierowski, Nowosielski i Stajuda. Inicjatorami Festiwalu byli Grzegorz Dubowski i Władysław Hasior.

Przegląd Filmów o Sztuce w Zakopanem. Autor zdjęcia: Władysław Werner

Tegoroczna edycja powróci do tradycyjnej formuły konkursowej, a jury pod przewodnictwem prof. Sławomira Idziaka, założyciela Fundacji Film Spring Open, wybierze najlepsze trzy spośród filmów zgłoszonych do konkursu. Ponadto odbędzie się prezentacja wybranych artystów, którzy pokazali swoje prace podczas pierwszych edycji Salonów Marcowych.

Obydwa wydarzenia będą częścią większego projektu „Wiosna Kultury”.

Z archiwum ZCK

Organizatorzy Przeglądu mają nadzieję na przywrócenie do życia idei spotkań i wymiany myśli artystycznej pomiędzy artystami i twórcami filmowymi u podnóża Tatr. Interdyscyplinarna współpraca twórców jest również jedną z głównych idei Plenerów Film Spring Open.

Podczas corocznych Plenerów, organizowanych przez Fundację Film Spring Open już od 13 lat, spotyka się społeczność artystyczna, filmowa  i twórcy nowych technologii. Uczestnicy mogą pracować nad swoimi projektami filmowymi przy wsparciu opiekunów w wybranej przez siebie grupie kreatywnej: VR, Interaktywna Narracja, Grupa Scenariuszy, Grupa Nowego Modelu Produkcji Filmowej, CGI i nowoczesny montaż, Film Reklamowy, Teledyski, Game Jam – Grupa twórców gier komputerowych, Prewizowanie Filmów, Film Dokumentalny, oraz Grupa Twórców Internetowych. Uczestnicy mogą także brać udział w warsztatach i wykładach z czołowymi specjalistami w branży, projekcjach filmowych i spotkaniach z reżyserami, indywidualnych konsultacjach i testach nowych technologii. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 17-26 października.

Dyskusje twórców na Plenerach Film Spring Open. Zdjęcie: Filip Błażejowski

Interdyscyplinarna wymiana i współpraca między różnymi zawodami audiowizualnymi to niektóre z zagadnień analizowanych również przez Nowy Model Produkcji Filmowej, który jest wprowadzany przez Fundację Film Spring Open. Dlatego, biorąc pod uwagę charakter i ideę Przeglądu Filmów w Zakopanem, jest on idealnym miejscem do nieformalnej promocji i dyskusji nad nowym modelem produkcji i jego praktycznym zastosowaniem.

Jesteśmy przekonani, że dyskusje i prezentacje Nowego Modelu Produkcji w takim środowisku zaowocują rewolucyjnymi pomysłami i zmianami w sposobie przyszłej produkcji filmów.

Autorka: Magdalena Goszczyńska

Zakopane, 20. Jubileuszowe Zawody na Starym Sprzęcie o „Wielkanocne Jajo”, Kalatówki 02.04.2018. Zdjęcie: Joanna Lassota
Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online