NOUS ENSEIGNONS EN LIGNE ET EN PERSONNE
po polsku polonais in English English en français English auf Deutsch deutsch

Women Lockdown

„Women Lockdown” to projekt społeczno-filmowy , który przy pomocy historii opowiedzianych przez pięć kobiet (Anna Maria Szymkowiak, Agata Wittchen-Barełkowska, Anna Orska, Natalia Stefaniak, Joanna Rubin) stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak ważne jest podążanie własną drogą oraz jak otaczająca nas rzeczywistość wpływa na punkty, w których jesteśmy.

Filmowym punktem wyjścia są rozmowy z pięcioma kobietami, które podejmując świadome życiowe decyzje, wydeptały ścieżki będące odbiciem swojego pragnienia oraz budowania połączeń pomagających im mimo wielu barier , odnaleźć i realizować swoje pasje. Choć każda z nich pochodzi z innego świata, to łączy je to, że w centrum ich historii znajdują się „droga” i „pasja” .

– To, co najbardziej wybrzmiewa z tych rozmów, to to, że pasja łączy się z drogą, ze zbieraniem doświadczenia, uczenia się czasami ciągle czegoś od początku, z próbowaniem. Jest inspiracja, radość, szczęście, ale też jest frustracja, poczucie osamotnienia czy odrzucenia. Szczególnie ważne były dla mnie słowa jednej z rozmówczyń, która mówiła o odwadze przewracania się, upadania. Że nie wszystkie nasze próby muszą kończyć się sukcesem, ale mimo to są kluczowe w jego osiągnięciu, który może być różnie rozumiany – mówi reżyserka i producentka filmu, Agata Nawrocka.

Tytuł filmu to odpowiedź na to, jak czują się dziś niektóre Kobiety ze względu na konteksty społeczne, religijne i kulturowe. Odniesienie do „lockdownu” ma przypomnieć, jak wszyscy czuliśmy się w podczas tzw. twardego lockdownu w 2020 roku. Ma też uświadomić Widzom, że niektórzy czują się tak przez całe życie.

Krótkometrażowemu dokumentowi „Women Lockdown” towarzyszy pięć rozbudowanych wywiadów, w których Widzowie znajdą kontynuację historii nakreślonych w filmie. Rozmawiamy w nich z: działaczką społeczną, Prezeską Fundacji Akceptacja, Anną Marią Szymkowiak; Doktor nauk humanistycznych, badaczką i Prezeską NU Foundation Agatą Wittchen-Barełkowską; projektantką biżuterii Anną Orską, założycielką i szefową agencji programistycznej MUG Natalią Stefaniak oraz Joanną Rubin, dziennikarsko związaną z redakcją TVN24Biznes.

Premiera

Premiera filmu odbyła się 25. 10.2022 w Kinie Pałacowym w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu w ramach Poznańskiego Tygodnia Kobiet i Poznanianek. Towarzyszyła jej dyskusja z twórczynią filmu, Agatą Nawrocką, oraz bohaterkami filmu Anną Marią Szymkowiak, Natalią Stefaniak oraz aktorką Moniką Chudziak. Sponsorem głównym projektu jest marka SOLAR S.A. Wydarzenie realizowane było przy wsparciu Miasto Poznań i Estrada Poznańska, a prowadziła je Jane Knap.

Już w miesiąc po swojej oficjalnej premierze film „Women Lockdown” dostrzegły pierwsze festiwale, m.in. ShortedFilm Festival (Shorted Film of a Day), Berlin Indie Film Festival (Official Selection) oraz Hollywood’ s Monthly Film Festival (All Awards Winners, Dramatic Shorts).

Film dostępny w wersji dla Osób niedosłyszących oraz z Audiodeskrypcją.

Rozmawiajmy — ciąg dalszy

Kolejnym etapem projektu, po emisji materiału w dedykowanej przestrzeni wirtualnej, są projekcje festiwalowe oraz panele dyskusyjne i podcasty z psychologami, socjologami, przedsiębiorcami, artystami.

W ramach dyskusji szukać będziemy odpowiedzi na to, jak konteksty społeczne i ekonomiczne oddziałują na to, jak wygląda nasza codzienność: jak otaczająca nas narracja wpływa na sposób myślenia o sobie, swoich potrzebach, możliwościach? Czy czujemy , że musimy mieć jakąś rolę, a jeśli tak, to, jak się w niej odnajdujemy? Wreszcie, jak definiujemy i co czujemy , gdy myślimy „droga” , „pasja” i „spełnienie”?

Nie przez przypadek pojawia się forma zapisu: Wo/Men Lockdown. W projekcie ważną rolę odgrywają również Mężczyźni. Choć nie zobaczymy ich sylwetek w samym filmie, znajdujemy wspólne miejsce w dyskusjach, pojawiają się też w historiach samych Kobiet.

W końcu w XXI wieku jesteśmy liczniejsi i lepiej ze sobą połączeni niż kiedykolwiek wcześniej.

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Dane kontaktowe

Nasze potrzeby (osoby, sprzęt)

Brak danych o potrzebach

O autorze

Agata Nawrocka
Agata Nawrocka Twórczyni wizualna, specjalizująca się w vfx i motion design, tutorka vfx w programie Nuke na plenerach Film Spring Open, reżyserka i producentka w  www.womenlockdown.com
Film Spring Open Online

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Logo, Ministry of Culture and National Heritage, EN
Remember Me

Become an online
lecturer

Suggest a topic
online course