UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Zrób teledysk dla Tymona Tymańskiego & MU i wygraj udział w Plenerach Film Spring Open.

Wyślij nam pomysł na teledysk do utworu „Remedy” Tymona Tymańskiego & MU i wygraj stypendium, które stanowi pełen pobyt na Plenerach (wpisowe, nocleg oraz wyżywienie), ufundowane przez naszego Partnera, spółkę Agora.

Aby wziąć udział w konkursie należy zarejestrować się na Plenery na naszej stronie: www.filmspringopen.eu, przesłać do 30 września pracę konkursową na adres: biuro@filmspringopen.eu oraz poprawnie wypełnić formularz zgłoszenia zamieszczony na stronie internetowej konkursu. Na stronie konkursu będziecie też mogli uzyskać dostęp do utworu „Remedy” Tymona Tymańskiego & MU, który znajdziecie i tutaj. 

Tymon Tymański gra na gitarze
Tymon Tymański. Zdjęcie: Marta Wojtal

Do 5 października spośród przesłanych prac, jury konkursowe wybierze trzy najlepsze, których autorzy otrzymają od nas stypendia. Możecie zgłosić wiele prac konkursowych. Podczas Plenerów będzie z nami również sam Tymon Tymański, więc możecie realizować teledyski z jego udziałem. Więcej szczegółów dotyczących udziału w konkursie znajdziecie w jego regulaminie.

W jury konkursu zasiądzie między innymi prowadzący naszą grupę teledysków Kobas Laksa, artysta sztuk wizualnych, reżyser, fotograf, autor filmów i teledysków.

Artysta, nagrodzony Fryderykiem za najlepszy teledysk roku 2017 do utworu „Abdul Bey” w wykonaniu Młynarski-Masecki Jazz Band, radzi, czym kierować się, tworząc warstwę wizualną klipu:

– Najważniejsze to znaleźć klucz stylistyczny na całość. To może być sposób filmowania, montaż, charakterystycznie dobrani ludzie występujący w klipie czy kolory. Decyzje realizacyjne mogą się okazać ważniejsze niż scenariusz fabularny, który najczęściej nie jest szczególnie odkrywczy, albo odpowiednio pogłębiony. Dobrze jest więc mieć doświadczenie twórcze, ale niekoniecznie dramaturgiczne, czy filmowe. Teledyskom bliżej do malarstwa i wierszy, bardziej niż do literatury faktu czy prozy.

Poniżej znajdziecie fragment rozmowy z Kobasem. Przeczytajcie, co Was czeka w grupie teledysków! Powodzenia!

– Jak będzie wyglądała praca w grupie teledysków?

Warsztaty jakie do tej pory miałem okazję prowadzić były także dla mnie okazją do wsłuchania się w to co do powiedzenia mają inni – zwykle młodsi i o mniejszym doświadczeniu twórcy.
zaczynamy od tego co najchętniej oglądają i słuchają, a jeśli koncentrujemy się
na teledyskach to przeglądamy kilka, kilkadziesiąt omawiając szczegóły.
teledyski z założenia opierają się o świeże i zaskakujące pomysły
więc tak naprawdę wszystkie chwyty dozwolone!
kiedy powstaje zarys scenariusz do zrealizowania klipu nie ma pomysłów głupich czy gorszych. wszystkie mogą prowadzić do niezwykłego odkrycia i przemiany w klip.

– Czym powinien charakteryzować się dobry teledysk?

Na pewno ważne, żeby twórca kierował się intuicją i był artystycznie szczery wobec siebie i widzów.

– Na co powinni zwrócić uwagę młodzi filmowcy w pracy nad swoimi pracami konkursowymi?

Codziennie na świecie powstaje tysiące klipów, czasem znakomite rzeczy robią amatorzy,
a czasem doświadczeni twórcy z dużym dorobkiem. nie ma reguł, ale jest oczekiwanie, że
klip nas czymś zaskoczy. też chciałbym zostać zaskoczony. po prostu ; )

Zdjęcie portretowe Kobasa Laksy
Zdjęcie: archiwum artysty

KOBAS LAKSA

Artysta sztuk wizualnych, reżyser, fotograf, autor filmów i teledysków. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Studia Prób (reżyserii) w WajdaSchool. W swych działaniach używa różnorodnych mediów: fotografii, fotokolaży, performensu, animacji, filmu. W latach 90-tych współtworzył nieformalne kino offowe ( patrz „KINO NIEZALEŻNE W POLSCE 1989–2009”, RED. PIOTR MARECKI) realizując takie filmy jak: Sceny z użycia, Fikcyjne Pulpety, Czy mógłbym się u pani wykąpać i przespać?, Pojechałem z mamą na pielgrzymkę, Koło jest przyjemne. Jest twórcą teledysków dla takich artystów jak Młynarski-Masecki Jazz Band (utwór „Abdul Bey” – nagrodzony Fryderykiem jako teledysk roku 2017), Męskie Granie Orkiestra („Elektryczny”) Abradab („Rapowe ziarno” – nagroda MTV i Yach Publiczności , „Rap to nie zabawa już”) i innych. Artysta znany jest też jako autor fotografii i foto-kolaży. Szerszy rozgłos przyniósł mu zwłaszcza cykl Projekt miejski Warszawa, Rauchdelikt, Memento Vulgari. W roku 2008 zrealizował do polskiego pawilonu na Biennale w Wenecji cykl fotomontaży The Afterlife of Buildings – Budynków życie po życiu, za które pawilon polski otrzymał prestiżową nagrodę Złotego Lwa. Reżyser i scenarzysta filmu „Okno z widokiem na ścianę” zrealizowanego w ramach programu 30minut Studia Munka i stypendysta programu scenariuszowego PISF szykujący się do pełnometrażowego debiutu.

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online