UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Wyścig z czasem czyli jak sfilmować żużlowca na torze wyścigowym.

Gośćmi tegorocznych Plenerów będzie znakomity i wielokrotnie nagradzany duet: reżyser i scenarzystka – Dorota Kędzierzawska oraz operator i montażysta – Artur Reinhart, którzy opowiedzą o realizacji zdjęć do ich najnowszego filmu „Żużel”. To wyjątkowa produkcja, która opowiada o świecie zawodników uprawiających niezwykle trudny i wymagający sport. Jak się okazało na etapie realizacji zdjęć, równie trudne i wymagające było sfilmowanie żużlowców pędzących na torze. Twórcy obrazu musieli zmierzyć się z przełożeniem na język filmowy dramaturgii i emocji towarzyszących niebezpiecznemu sportowi w skrajnie trudnych warunkach realizacji zdjęć: ogromnej prędkości, przeciążeniach i pyle żużlowym unoszącym się ponad pojazdami.

Na ratunek filmowcom przyszła technologia. O wyprodukowanej w Polsce innowacyjnej głowicy Elit, która została wykorzystana do realizacji zdjęć do filmu opowie kolejny z gości – Jakub Jakubczyk z UAV Robotics. Akurat przed rozpoczęciem zdjęć do filmu „Żużel” zakończył on pracę nad prototypem dużej głowicy stabilizującej do kamer ważących aż do 25 kg.

Głowica Elit zainstalowana była do dużego quada klasy enduro, śledząc jadące motocykle lub uciekając przed nimi. Przez dwa tygodnie pracowała w najróżniejszych warunkach atmosferycznych. W tym czasie nagranych zostało wiele unikalnych ujęć, których jak dotąd nie zrealizowała żadna inna ekipa filmowa na świecie – mówi Jakub Jakubczyk.

Elit to głowica stabilizująca zbudowana w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne z zakresu mechaniki, elektroniki i oprogramowania. Maksymalne obciążenie głowicy wynosi 25 kg. Bezpośrednie napędy na każdej osi, wspomagane przez enkodery pozwalają uzyskać wyjątkową precyzję i płynność ruchu. W oparciu o odczyty z akcelerometru, żyroskopu i GPS reakcja głowicy na jakikolwiek ruch jest natychmiastowa i niezauważalna na rejestrowanym obrazie. Bezprzewodowy kontroler daje pełną kontrolę nad wszystkimi 3 osiami, trybami pracy, czułością joysticka, rewersami i wieloma innymi funkcjami, które użytkownik może sam skonfigurować. Dzięki niskiej wadze własnej, wynoszącej zaledwie 11 kilogramów, przygotowanie głowicy do pracy jest niezwykle łatwe. Głowica może pracować w najbardziej zróżnicowanych zastosowaniach. Zarówno na samochodach, quadach czy łodziach, ale także na kranach filmowych czy wózkach kamerowych.

Zapraszamy na świetny wykład i prezentację głowicy podczas Plenerów Film Spring Open!

Zdjęcia: materiały Jakuba Jakubczyka

Więcej na temat realizacji filmu „Żużel” przeczytacie w Magazynie FilmPro 2 (30)/2017 LATO. Temat wydania: Kamera w ruchu.

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online