UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Wymówki

Bohaterką mojego filmu jest 12 letnia Julita. Julita jest kreatywna, uwielbia filmy i marzy żeby być aktorką. Julita jest zdiagnozowana z ADHD, w październiku szkoła podjęła decyzję, że Julita powinna mieć samodzielny tok nauczania, od tego momentu Julita nie chodzi do szkoły. Julita ma marzenia jak większość nastolatek. Chce spędzać czas ze znajomymi, robi tiktoki. Julita chce być aktorką, ale szybko traci zainteresowanie nowymi zajęciami.

Tematem filmu dokumentalnego jest samotność spowodowana byciem innym. Diagnoza Julity jest ważnym elementem filmu, mam nadzieję ująć jak trudno jest jej spełniać swoje marzenia, kiedy odstaje się od swoich rówieśników, kiedy świat jest skonstruowany tak, że ignoruje potrzeby bohatera. Tematem jest świat Julity pokazany przez jej doświadczenia i jej marzenia, które mam nadzieję, uda się jej w tym filmie spełnić.

Chciałabym pokazać bohaterkę zamkniętą w swojej sytuacji/ w swoim pokoju na wilanowskim osiedlu, jej relacje, które próbuje budować z przyjaciółmi poprzez swoje zachowanie – nudę i samotność, ale też problemy związane z ADHD jak przeciążenie sensoryczne. Film będzie się powoli otwierał poprzez drogę do spełnienia marzeń. Ostatnią sceną będzie Julita latająca (vfx) – to była jej odpowiedź na pytanie, jaką supermoc by chciała mieć.

Film jest o neuro-różnorodności i samotności, która ta inność z sobą niesie, dlatego chciałabym użyć elementów eksperymentalnych (wizualnych i dźwięku), aby pokazać świat Julity poprzez jej doświadczenie. Te elementy to ASMR – przyjemne dźwięki, które uspokajają bohaterkę, ale też te, które rozpraszają. Zestawienie obrazów jak np. bardzo ruchliwa ulica z tym jak pracuje mózg osoby z ADHD podczas stresowej sytuacji. Chciałabym wizualnie pokazać gniew, który buduje się w Julicie, kiedy opowiada jak niesprawiedliwie została usunięta ze szkoły. Film koncentruje się na Julicie i jej widzeniu świata, subiektywności kamery, która przedstawia sytuacje z jej perspektywy. W filmie szukam emocji, nie sytuacji.

Film rozwijam w Laboratorium Pomysłów – Skok w Dok, który przygotowuje projekty skierowane do młodego widza. Jestem na etapie dokumentacji, miałam już pierwsze zdjęcia z Julitą, towarzyszyłam jej na lekcjach boksu oraz miałyśmy próby aktorskie. W styczniu odwiedzę z kamerą kolejne bohaterki. Ze względu na udział w programie Skok w Dok jestem zobowiązana do przygotowania zwiastuna filmu, który będzie częścią prezentacji (pitchingu) podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity w maju.

Nie mam jeszcze producenta i na razie sama robię zdjęcia, ale chętnie nawiążę współpracę z montażystą/montażystką i dźwiękowcem/dźwiękowczynią (sound design).

Kasia Prus - film Wymówki

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Dane kontaktowe

Nasze potrzeby (osoby, sprzęt)

Montażysta / montażystka
Dźwiękowiec / dźwiękowczyni
Operator / operatorka ze sprzętem

O autorze

Kasia Prus

Kasia Prus

Uczestniczę w plenerach FSO od kilku lat. Jestem scenarzystką i autorką filmów eksperymentalnych, pracuję również jako koordynatorka i choreografka scen intymnych, gdzie opowiadam się za tworzeniem bezpieczniejszych i zdrowszych warunków pracy dla telewizji i filmu.
Film Spring Open Online

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Logo, Ministry of Culture and National Heritage, EN
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online