UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

W animacji możesz więcej niż w zwykłym filmie!

Z radością ogłaszamy, że tegoroczną Grupę Animacji poprowadzi Mariusz Wilczyński, reżyser wielokrotnie nagradzanego “Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Wspierać będzie go Tomasz Siwiński, z którym na Plenerach Film Spring Open mogliście pracować także w zeszłym roku.

Grupa animacji prowadzona przez Tomasza Siwińskiego podczas warsztatów filmowych w Krakowie - warsztatów praktycznych edukacyjnych, które corocznie odbywają się w Krakowie

Tak o Grupie Animacji pisze jej mentor, Mariusz Wilczyński:

Animacja nie rządzi się takimi prawami jak film fabularny i to w niej jest piękne. Jest zawieszona między poezją, a muzyką. Jest takim medium jak haiku.

Każdy kto będzie w grupie będzie miał ze mną indywidualne korekty, można powiedzieć, indywidualny tok studiów – bo każdy jest inny i co innego przez animację chce powiedzieć. Każdy uczestnik będzie miał możliwość stworzyć wszystko; jedynymi ograniczeniami będą technika i wyobraźnia. Poszukamy razem granic wyobraźni.

Uczestniczka warsztatów filmowych Plenerów Film Spring Open w Krakowie - tworzy animację na udostępnionym przez partnerów technologicznym najlepszym sprzęcie ITZajęcia z animacji rysunkowej podczas dziesięciodniowych warsztatów filmowych podczas których można uczyć się animacji od uznanych mistrzów

Mariusz Wilczyński: polski reżyser animacji, performer, malarz, profesor w Szkole Filmowej w Łodzi. Sztuki animacji nauczył się sam i od 1996 roku realizuje autorskie kino animowane. Miał retrospektywy swoich filmów m. in. w Museum of Modern Art MoMA w Nowym Jorku (2007), Tokyo International Forum w Tokio (2014) oraz Muzeum Narodowym w Warszawie (2018). W lutym 2020 miała miejsce światowa premiera jego pełnometrażowego filmu animowanego pt. “Zabij to i wyjedź z tego miasta”, nad którym pracował 14 lat. Obecnie artysta pracuje nad nowym autorskim pełnometrażowym filmem animowanym pod roboczym tytułem “Na mój pogrzeb w czerwonej sukni przyjdź”, którego premiera planowana jest na rok 2027.

W 2007 New York Times nazwał Mariusza Wilczyńskiego “jednym z najważniejszych współczesnych twórców animacji artystycznej.”

Mariusz Wilczyński - opiekun grupy animacji podczas praktycznych warsztatów audiowizualnych w Krakowie. Podczas corocznych warsztatów można uczyć się w grupie dedykowanej poświęconej animacji pod okiem uznanych Mistrzów.

Tomasz Siwiński jest twórcą autorskich, malarskich filmów animowanych. Podczas studiów na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP oraz w Pracowni Filmu Animowanego pod kierunkiem prof. Jerzego Kuci zrealizował filmy animowane: “Telewizor” i “Mały czarny kwadrat”.

W 2014 r. jego kolejny film “Niebieski Pokój” miał premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes w sekcji Semaine de la Critique. Był wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagrodą za Najlepszą Animację na Curtas Vila do Conde (Portugalia) oraz Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Poza autorskimi filmami Tomasz Siwiński realizuje również animacje dokumentalne, jak „Sprawa Moczarskiego” oraz część animowana dokumentu „Mała zagłada” (reż. Natalia Koryncka- Gruz). Jego filmy były prezentowane na wielu festiwalach m.in. Annecy, Clermont-Ferrand, Cannes, Hiroszimie, Utrechcie, Zagrzebiu, Uppsali, Stuttgarcie i Krakowie.

Tomasz Siwiński opiekun kursu filmowego animacji podczas warsztatów audiowizualnych w Krakowie

Zdjęcia: Marian Folga i Filip Błażejowski

Gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Jeśli chcesz dołączyć do grupy, zarejestruj się na Plenery Film Spring Open.

Partnerem Grupy Animacji jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

 

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online