Łukasz Baka o pracy z Natalie Portman
Łukasz Baka, operator obrazu i szef techniczny Film Spring Open podzieli się z uczestnikami Plenerów swoimi obserwacjami i doświadczeniem między innymi z pracy na planie debiutu Natalie Portman „Opowieść o miłości i mroku”. Poniżej znajduje się krótki opis jego warsztatów, które poprowadzi w ramach tegorocznej edycji Plenerów Film Spring Open.
Rekonstrukcja pracy na planie debiutu reżyserskiego Natalie Portman „Opowieść o miłości i mroku” (Część I: Znaczenie koloru. Część II: Korekta koloru w czasie rzeczywistym).
W „Opowieści o miłości i mroku” zastosowano workflow, który zintensyfikował możliwości kreatywnej korekcji koloru. Chcieliśmy mieć kontrolę nad każdym kadrem, nawet wtedy, kiedy kamery realizowały równolegle różne sceny. Wiedzieliśmy też, że będziemy musieli działać szybko, niezauważenie, w trakcie prób i między ujęciami. Wywalczyliśmy sobie czas i możliwość kreacji kolorem. Działająca w czasie rzeczywistym technologia umożliwiła powstanie odważnej, ekspresyjnej warstwy wizualnej.
Warsztaty nowego modelu produkcji: Struktura nowoczesnego pionu zdjęciowego.
Współczesne warunki pracy na planie wymagają zmian w sposobie pracy autora zdjęć. Szczegółowe planowanie, współpraca z innymi pionami, oraz umiejętna konfiguracja sprzętu i organizacja pracy ekipy zdjęciowej sprawią, że będziemy robić filmy taniej i lepiej. Na warsztatach przedyskutujemy, w jaki sposób może funkcjonować pion zdjęciowy oraz przyjrzymy się realizacji sceny w systemie wielokamerowym.
Poniżej zdjęcia z planu w Izraelu (z archiwum Sławomira Idziaka)
Do zobaczenia wkrótce!
Zespół Film Spring Open