UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Trudna droga do debiutu. Ewa Puszczyńska gościem specjalnym Plenerów Film Spring Open 2018

Trzeciego dnia Plenerów Film Spring Open odbyło się spotkanie z wybitną producentką filmową Ewą Puszczyńską, odpowiedzialną za sukcesy wielu filmów m.in. nagrodzonej Oscarem “Idy” czy obsypanej nominacjami i nagrodami “Zimnej wojny”. Ekspertka podzieliła się z uczestnikami doświadczeniami związanymi z pracą w branży filmowej. Głównym tematem wykładu były wyzwania stojące przed debiutantami, z uwzględnieniem konieczności dostosowania się do wymogów rynku filmowego, który stale zmienia swoje oblicze.

Ewa Puszczyńska

Punktem wyjścia do dyskusji był opis paradoksu dotyczącego przemian w produkcji filmowej. Z jednej strony rozwój technologii uczynił go bardziej dostępnym, ułatwiając proces twórczy. Równolegle z drugiej strony, wygenerował gigantyczną konkurencję. “Ten świat jest trudny, coraz trudniejszy. Poprzez łatwość tworzenia, na świecie powstaje coraz więcej filmów. W związku z tym trzeba wykazać się ogromną determinacją. Trzeba mieć coś naprawdę ciekawego do powiedzenia, a coraz trudniej jest powiedzieć coś nowego. Wówczas możemy powiedzieć coś, co zostało już powiedziane, ale używając innego języka filmowego, innej formy.”

Jako specjalistka, Ewa Puszczyńska wskazała również na widoczną różnicę pomiędzy telewizją i kinem, podkreślając rosnące dysproporcje budżetowe oraz nowe możliwości dotarcia do potencjalnego widza za pomocą platform v.o.d. Dla młodych adeptów sztuki filmowej oznacza to według niej konieczność podejmowania wielu ważnych decyzji, “wybierając pomiędzy czarem i blaskiem kina, a możliwością dotarcia do szerszej widowni”. Przestrzegała absolwentów szkół filmowych, że wkraczają w nową rzeczywistość rynku pracy, który jest miejscem niezwykle wymagającym. Konieczne jest uświadomienie sobie, że zdobyty zawód powinien być nie tylko ogromną pasją, ale również źródłem utrzymania, dlatego też należy pamiętać, że “film to nie tylko dzieło sztuki, ale także produkt, który trzeba sprzedać, który ma swoją wartość rynkową”.

Fot. Filip Błażejowski

Według gościa specjalnego najbardziej pożądanym elementem w dążeniu do filmowego debiutu jest zarówno wyjątkowy upór, jak i wyjątkowy kontent do zaprezentowania oraz wyjątkowo sprzyjające warunki. Co więcej, kluczowy w przepisie na kino przez duże “K”, okazuje się być wybór tematu, który będzie interesujący i uniwersalny. Gwarancją sukcesu jest tworzenie kina ponadczasowego, które “dotyka” człowieka, przez co nigdy nie traci na ważności. Trafienie na właściwy czas, miejsce i właściwe osoby jest często decydującym czynnikiem, który przeważa o tym, czy uda się zrealizować marzenie o stworzeniu wyjątkowego filmu. “Myślenie o sobie w kategoriach twórcy, który przede wszystkim musi być dobrym rzemieślnikiem, a następnie artystą”, jest, jak podkreśla Ewa Puszczyńska, esencjonalne w odnalezieniu się na współczesnym rynku filmowym.

Relacja z wykładu Ewy Puszczyńśkiej „Trudna droga do debiutu. Potrzeba adaptacji do zmieniającego się rynku filmowego”.
Urszula Zachara w ramach wolontariatu na Plenerach FSO 2018.
Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online