UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Tomasz Siwiński i Grupa Animacji na Film Spring Open!

Ogłaszamy nabór do Grupy Animacji pod przewodnictwem Tomasza Siwińskiego. Malarza i filmowca, twórcy „Niebieskiego pokoju” pokazywanego w Cannes i nagrodzonego Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Temat przewodni:
Realizacja animowanej czołówki o czasie trwania około 30 sekund na temat: „Największe wyzwanie współczesności”.

„Proszę o przygotowanie przed warsztatami przynajmniej dwóch pomysłów w formie krótkich treatmentów opisujących akcję, którą chcecie przedstawić, wybierając jedno wyzwanie. Zachęcam do niestandardowych i oryginalnych pomysłów na temat. Każdy pomysł powinien mieć początek, rozwinięcie i zakończenie, czyli pointę. Osoby chętne mogą również stworzyć elementy graficzne, nad którymi będą chciały później pracować” – pisze Tomasz Siwiński.

Opis pracy w Grupie:
Uczestnicy zapoznają się z podstawami filmu animowanego poprzez pracę nad własnymi krótkimi formami animowanymi. Eksplorujemy świat animacji, w którym nie ma rzeczy niemożliwych, nic nie ogranicza naszej wyobraźni i gdzie nawet najbardziej odważny pomysł może być zrealizowany. Główny nacisk warsztatów położony jest na animację 2D, animację rysunkową oraz cutout. Program warsztatów uwzględnia naukę podstaw programów komputerowych – Adobe After Effects, Adobe Animate, Adobe Photoshop z uwzględnieniem ich funkcji do animacji. Dla osób chętnych mamy możliwość realizacji animacji pod kamerą. Zajęcia poprzedza wprowadzenie oraz pokaz wybranych przykładów filmu animowanego. Pomimo ograniczonego czasu, jaki mamy, mamy nadzieję, że uda Wam się stworzyć krótkie, oryginalne i zamknięte formy filmowe.

Fot. Maciej Janicki

Plan pracy w Grupie:

  • Wprowadzenie do technik animacji z przedstawieniem obrazujących je przykładów.
  • Omówienie pomysłów uczestników, dyskusja w grupie.
  • Realizacja storyboardu.
  • Zapoznanie uczestników z techniką pracy i oprogramowaniem.
  • Wybór techniki filmu przez każdego z uczestników oraz tworzenie elementów, które będą animowane (np. postaci) oraz dekoracji.
  • Nauka animacji w wybranych technikach przy użyciu stworzonych przez uczestników elementów i dekoracji. Bieżące omawianie realizacji.
  • Wewnętrzny pokaz zrealizowanych animacji połączony ze wspólną dyskusją na ich temat na zakończenie warsztatów.

Tomasz Siwiński jest twórcą autorskich, malarskich filmów animowanych. Podczas studiów na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP oraz w Pracowni Filmu Animowanego pod kierunkiem prof. Jerzego Kuci zrealizował filmy animowane: „Telewizor” i „Mały czarny kwadrat”.

W 2014 r. jego kolejny film „Niebieski Pokój” miał premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes w sekcji Semaine de la Critique. Był wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagrodą za Najlepszą Animację na Curtas Vila do Conde (Portugalia) oraz Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Kadr z filmu „Niebieski pokój”/ A frame of „A Blue Movie”

Poza autorskimi filmami Tomasz Siwiński realizuje również animacje dokumentalne, jak „Sprawa Moczarskiego” oraz część animowana dokumentu „Mała zagłada” (reż. Natalia Koryncka- Gruz). Jego filmy były prezentowane na wielu festiwalach m.in. Annecy, Clermont-Ferrand, Cannes, Hiroszimie, Utrechcie, Zagrzebiu, Uppsali, Stuttgarcie i Krakowie.

Gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Jeśli chcesz dołączyć do grupy, zarejestruj się na Plenery Film Spring Open.

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online