UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Reżyser Marcin Ziębiński na Plenerach 2016

Reżyser z ponad 25-letnim doświadczeniem zawodowym, specjalizujący się w filmie reklamowym, zdradził uczestnikom Plenerów tajniki funkcjonowania tej hermetycznej branży. Wykład Marcina Ziębińskiego pomyślany został jako eksplikacja ścieżki, jaką musi przejść każdy nowicjusz pragnący zaistnieć w komercyjnym świecie produkcji reklam. Jednak twórca już na samym początku ostrzegł słuchaczy: „Jeśli liczycie tylko na zarobienie dobrych pieniędzy, popełniacie błąd.”

Przez cały czas przewijała się myśl przewodnia: potrzeba wyważenia swojego artystycznego „ja” oraz elastyczności, zdolności psychotechnicznych i negocjacji. Reżyser zwracał uwagę uczestnikom Plenerów, by pamiętali, że dobre demo i projekt filmu reklamowego to jedno, a umiejętności pozwalające na efektywne wykonanie zadania to drugie. Niekiedy nie idą one w parze, lecz przydają się na różnych etapach realizacji utworu. „W świecie filmu reżyser jest bogiem. W świecie reklamy jesteś nikim” – podkreślał specyficzny dla owej branży układ sił, gdzie oczekiwania klienta, wymagania agencji i domu produkcyjnego zawsze stać będą wyżej od artystycznych zamysłów autora. Prawdziwą sztuką, wymagającą nie lada zdolności, jest przekonanie zleceniodawców do swoich racji, zapewniając jednocześnie reklamie skuteczność.

Aula wykładowa w Przegorzałach
Fot. Monika Mamoń

Fot. Monika Mamoń

Reżyser, zapytany o przewagę wąskiej specjalizacji nad szerokim obszarem tematycznym realizowanych utworów, opowiedział się za zawężaniem obszaru działania na pewnym etapie kariery. Tworzenie filmów reklamowych, trwających niekiedy niecałą minutę to praca, w której nie ma miejsca na niedoskonałości. „W świecie reklamy każde ujęcie musi być perfekcyjne” – dodał Marcin, który opiekuje się Grupą Filmu Reklamowego „Szlachetne Paczka.”

Plan zdjęciowy Szlachetnej Paczki - Św. Mikołaj siedący na fotelu na biegunach zą, fot. Marian Folga
Plan zdjęciowy Szlachetnej Paczki, fot. Marian Folga

Tekst: Kamil Kalbarczyk
Redakcja: Magdalena Goszczyńska

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online