UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Widok na stanowisko montażu w Cinebusie. Projekt wnętrz: Marta Dalecka

Previs – Nowy Workflow.

Previs – Nowy Workflow.

  • Scenariusz oczywiście istnieje nadal i przechodzi tak jak zawsze drogę selekcji.
    Zakładamy, że Previs to dodatkowa faza wewnętrznego developmentu. Czyli proponujemy realizować filmy w kolejności tradycyjnej, czyli:

-Skierowanie do produkcji i uzyskanie środków na podstawie scenariusza i dopiero potem Reżyser wspólnie z najbliższymi pracownikami realizuje Previs. Czyli Previs powstaje w trybie wewnętrznym roboczym tylko dla realizatorów danego projektu

-Podobnie jak w wypadku scenariuszy Previs może (powinien) być modyfikowany w okresie przygotowań aż do satysfakcjonującej wszystkich wersji produkcyjnej.

-Kosztorysowanie, Plan zdjęciowy, Wybór obiektów do filmu, Budowa dekoracji- wszystko to odbywa się także na podstawie Previs-u a nie wyłącznie scenariusza.

Okres przygotowań do filmu i wszystkie jego elementy także związane powinny być z Brudnofilmem.

  • Jeżeli aktorzy grający w Brudnofilmie nie byli ostatecznym wyborem reżysera. To zdjęcia próbne scen do filmu zastępują te w wykonaniu substytutów. Operator mógłby przy okazji przepróbować swoje wizualne pomysły
  • Dołączamy makietę muzyki proponowaną przez kompozytora
  • Robimy wersje montażowe Previs-u (próby alternatywnej struktury przyszłego utworu) Ustalenie proporcji pomiędzy głównym i pobocznymi wątkami.
Plan filmowy w namiocie Cinebusa na Plenerach Film Spring Open. Zdjęcie: Filip Błażejowski
Plan filmowy w namiocie Cinebusa na Plenerach Film Spring Open. Zdjęcie: Filip Błażejowski

Realizacja zdjęć

  • Montaż filmu odbywa się bezpośrednio na planie i każdorazowo sceny wstępnie zmontowane wymieniamy na te robocze z Previs-u
  • Tak zwana projekcja materiałów jest każdorazowo projekcją „odświeżanego” przez nakręcone nowe sceny całego Previs-u. Czyli każdorazowo oglądamy cały film – patchwork złożony z nowych scen i scen z Previs-u) + ewentualne gotowe VFX – efekty wizualne, lub ich makiety
  • W okolicach 30%-40% zdjęć zaplanowana przerwa. W tym okresie konfrontacja wstępnej wersji nieskończonego filmu z testową publicznością (czy potencjalnym dystrybutorem). Narady nad kierunkiem, w którym zmierza film. Wprowadzenie korekt do planu pozostałej części zdjęć. Ponadto wstępna korekcja barwna. Wstępny montaż muzyki
  • Dokończenie zdjęć w systemie jak powyżej przed przerwą.
Widok na stanowisko montażu w Cinebusie. Projekt wnętrz: Marta Dalecka
Widok na stanowisko montażu w Cinebusie. Projekt wnętrz: Marta Dalecka

Ostateczny montaż i post produkcja dźwiękowa i wizualna

  • Tradycyjna, ale przy przemodelowanym zakresie obowiązków poszczególnych profesjonalistów, (o czym dalej w rozdziale „Zawody Filmowe”).

Wady nowego planu pracy?

System miał być ekonomiczny, a pojawiły się w nim nowe kosztowne z punktu widzenia produkcji elementy- Wyprodukowanie Previs-u, Zaplanowana przerwa w zdjęciach.

  • Z naszych wyliczeń wynika, że środki poniesione na produkcję Previs-u przyniosą w rezultacie oszczędności. Previs będzie dużo dokładniejszym „Dokumentem” filmu niż scenariusz, a tym samym ułatwi planowanie. Czyli precyzyjne wyliczenia, co naprawdę będzie potrzebne do realizacji danego filmu.
  • Przerwa w zdjęciach jest pomysłem, który ma ułatwić kontrolę i poprawę jakości przyszłego filmu. To jest kolejny element zarządzaniem ryzyka związanego z realizacją filmu. W przemyśle jest powiedzenie „Zarządzanie ryzykiem kosztuje, ale brak zarządzania kosztuje jeszcze więcej”

Uważamy, że jeżeli przerwa zostanie dobrze zaplanowana, to nie wpłynie na podniesienie kosztów produkcji. Trzeba pamiętać, że przerwa nie zwiększa ilość dni zdjęciowych. W tym okresie ekipa zwraca sprzęt do wypożyczalni, więc nie płacimy za niego. Ekipa techniczna ma zaplanowaną i nieopłacaną (względnie nisko opłacaną) przerwę. Ponadto przerwa automatycznie skraca okres postproducji.
Ponadto Realizatorzy w ostatniej części zdjęć nie będą robili scen „na wszelki wypadek”, co jest normą w filmach prawie każdego debiutanta.

Wnętrze Cinebusa. Projekt wnętrz: Marta Dalecka
Wnętrze Cinebusa. Projekt wnętrz: Marta Dalecka

Jak każdy nowy system utopi się naszych przyzwyczajeniach. Nawet, jeżeli jest tutaj coś wartościowego to nikt tego nie będzie chciał wdrożyć.

  • Mamy tego świadomość i dlatego Fundacja Film Spring Open w formie „Case study” chce sprawdzić ten model praktycznie. Także niniejszy dokument jest dokumentem roboczym do dyskusji i będzie zmieniany.
  • Praktyczne i udokumentowane działania (produkcja filmu) będą egzaminem tej teorii, a ponadto pozwolą na jego modyfikację.
  • Należy pamiętać, że nasz model zmian jest dużo głębszy niż przedstawiona powyżej jego struktura. Chcemy przedefiniować system także na poziomie wszystkich zawodów filmowych, o czym w dalszych częściach eseju.

Organizacja nowego modelu

Trzeba się zastanowić, co można zrobić na przecięciu pracy różnych departamentów na planie, bo tutaj się rodzą często konflikty i marnuje się czas, a więc także pieniądze. Na początku tego eseju opisywałem bałagan, jaki panuje w działach związanych z wizualną stroną filmu. Ale bałagan nie dotyczy tylko zawodów związanych z obrazem w filmie. Chcemy zaproponować nieco inny podział obowiązków na profesjonalnym planie filmowym, zaproponować zmiany w sposobie wykonywania pracy poprzez poszczególnych członków ekipy twórczej i technicznej. To przedefiniowanie zawodów filmowych musimy oprzeć na innym systemie pracy. Część tego nowego systemu została opisana powyżej. Uwagi w dalszych częściach publikowanych na blogu będą dotyczyły zawodów i transportu.

[Fragmenty eseju Sławomira Idziaka “Jak robić filmy taniej i lepiej”]

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online