UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Poznaj Prototypowe Innowacyjne Mobilne Wirtualne Studio Filmowe

Fundacja Film Spring Open zbudowała Mobilne Wirtualne Studio, którego celem jest wyeliminowanie techniki zielonych ekranów. Nasze Wirtualne Studio jest oparte na tylnej projekcji i daje możliwość wprowadzenia ruchu kamery do wyświetlanego wirtualnego tła. Rozwiązanie to umożliwia łączenie tła z akcją aktorską w czasie rzeczywistym. W przeciwieństwie do powstających podobnych rozwiązań jest to systemem mobilny i ekonomiczny.

Na pokładzie Cinebusa zbudowaliśmy pierwsze mobilne i ekonomiczne studio filmowe na świecie. Zielony ekran zastąpiła w nim interakcyjna, tylna projekcja sterowana silnikiem używanym w grach komputerowych. Stworzyliśmy prototypowy system oparty o silnik 3D Unity, umożliwiający realizację ujęć filmowych z wykorzystaniem wirtualnego, wyświetlanego za aktorem tła oraz pobocznych projektorów symulujących dodatkowe źródła światła z wirtualnej scenografii, czyli wyświetlania renderowanych obrazów z wirtualnych kamer. Ponadto zbudowany przez nas prototypowy czujnik zakładany na dowolna kamerę lub inny obiekt (samochód, aktora itp.) umożliwia śledzenie w czasie rzeczywistym jego położenie (obrót lewo-prawo i góra-dół) w celu scalenia z wyświetlanym tłem generowanym silnikiem 3D lub materiałem filmowym nakręconym wcześniej. To mobilne i tanie rozwiązanie chcemy zaproponować branży audiowizualnej do wykorzystania gdziekolwiek aktualnie jest realizowany przez Państwa projekt.

Przykładowo:
Obecnie prawie w każdym filmie realizuje się sceny w samochodach. Często w scenariuszu takie sceny opisują wypadki czy inne niebezpieczne sytuacje. Kręcenie takich scen jest bardzo trudne, bardzo kosztowne i w dodatku nadal niebezpieczne. Dobry aktor niekoniecznie musi być dobrym kierowcą.

Cinebus, fot. FSO

Technologia powszechnie znana jako “Green Screen” (Zielone Ekrany) pomimo wielu możliwości ma podstawową wadę – niemożność kontroli przez reżysera tego, co powstaje na planie filmowym.
Dzięki rozwojowi technologii, a szczególnie sektora gier komputerowych pojawiła się możliwość, którą dzięki wsparciu MKIDN od dwóch lat badamy i rozwijamy, aby łączenie tła z akcją aktorską odbywało się w czasie rzeczywistym i żeby także aktor widział to, co w w/w technologii mógł oglądać tylko reżyser. Jednocześnie jest to rozwiązanie mobilne i ekonomiczne:

  • zamiast dużych i kosztownych ekranów LED zastosowaliśmy metodę laserowej tylnej projekcji
  • ekipa nie musi wędrować do specjalnego studia.

Połączenie tych elementów składowych (mobilność i tylna projekcja) zmniejsza koszty zarówno zbudowania Wirtualnego studia jego jak i koszty eksploatacji.

Wirtualne Studio zbudowaliśmy na bazie Cinebusa i jego integralnej części -2 namiotów o wielkości 4mx4 m.

Cinebus jest narzędziem służącym do wprowadzenia na rynek nowoczesnego, zrównoważonego i przyjaznego środowisku systemu produkcji filmowej. Pozwala on na wyprodukowanie małych, kameralnych filmów fabularnych od początku zdjęć do całkowitego zakończenia filmu (Produkcja i Postprodukcja).

Za jego pomocą można obsłużyć:

• Przygotowanie do zdjęć łącznie z realizacją Previsu (w formie animatiku czy aktorskiej wersji przyszłego filmu).
• Transport całego sprzętu potrzebnego do małobudżetowych produkcji. Na jego pokładzie znajduje się hydrauliczna winda i wózki transportowe, a także bagażnik na dachu o nośności 800 kg.
• Wykonanie zdjęć do filmu. W Cinebusie jest charakteryzatornia, szafa na kostiumy, mobilny podgląd reżyserski, kabina dźwiękowca, a także stanowiska do archiwizacji, montażu, efektów wizualnych i kolor korekcji, a także część aktorska łącznie z automatem do kawy, piekarnikiem z mikrofalą i lodówką.

Cienbus umożliwia bezprzewodowe przesyłanie obrazu z kamer na planie. Wszystkie stanowiska robocze są powiązane światłowodową siecią. Dzięki agregatowi i własnej sieci bezprzewodowej (1Gb/s dla 2000 uczestników na odległość 500 m) Cinebus jest uniezależniony od dostaw energii czy też zewnętrznych rozwiązań sieciowych.
• Promocja – na pokładzie Cienbusa znajduje się 5-kamerowa telewizja internetowa służąca promocji filmów w trakcie ich realizacji. Scena na dachu i zewnętrzna projekcja na dużym ekranie służy także promocji powstających projektów.
• Postprodukcja – równoległy montaż, kolor korekcja, efekty CGI umożliwia sieć światłowodowa i zmodernizowana infrastruktura (stacje robocze połączone w systemie Black Magic Resolve 16).

Mobilne wirtualne studio filmowe
Photo: Marta Dalecka
Mobilne wirtualne studio filmowe
Photo: Marta Dalecka

Prototypowe Innowacyjne Mobilne Wirtualne Studio Filmowe
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online