Poznaj Prototypowe Innowacyjne Mobilne Wirtualne Studio Filmowe

Fundacja Film Spring Open zbudowała Mobilne Wirtualne Studio, którego celem jest wyeliminowanie techniki zielonych ekranów. Nasze Wirtualne Studio jest oparte na tylnej projekcji i daje możliwość wprowadzenia ruchu kamery do wyświetlanego wirtualnego tła. Rozwiązanie to umożliwia łączenie tła z akcją aktorską w czasie rzeczywistym. W przeciwieństwie do powstających podobnych rozwiązań jest to systemem mobilny i ekonomiczny.

Na pokładzie Cinebusa zbudowaliśmy pierwsze mobilne i ekonomiczne studio filmowe na świecie. Zielony ekran zastąpiła w nim interakcyjna, tylna projekcja sterowana silnikiem używanym w grach komputerowych. Stworzyliśmy prototypowy system oparty o silnik 3D Unity, umożliwiający realizację ujęć filmowych z wykorzystaniem wirtualnego, wyświetlanego za aktorem tła oraz pobocznych projektorów symulujących dodatkowe źródła światła z wirtualnej scenografii, czyli wyświetlania renderowanych obrazów z wirtualnych kamer. Ponadto zbudowany przez nas prototypowy czujnik zakładany na dowolna kamerę lub inny obiekt (samochód, aktora itp.) umożliwia śledzenie w czasie rzeczywistym jego położenie (obrót lewo-prawo i góra-dół) w celu scalenia z wyświetlanym tłem generowanym silnikiem 3D lub materiałem filmowym nakręconym wcześniej. To mobilne i tanie rozwiązanie chcemy zaproponować branży audiowizualnej do wykorzystania gdziekolwiek aktualnie jest realizowany przez Państwa projekt.

Przykładowo:
Obecnie prawie w każdym filmie realizuje się sceny w samochodach. Często w scenariuszu takie sceny opisują wypadki czy inne niebezpieczne sytuacje. Kręcenie takich scen jest bardzo trudne, bardzo kosztowne i w dodatku nadal niebezpieczne. Dobry aktor niekoniecznie musi być dobrym kierowcą.

Cinebus, fot. FSO

Technologia powszechnie znana jako “Green Screen” (Zielone Ekrany) pomimo wielu możliwości ma podstawową wadę – niemożność kontroli przez reżysera tego, co powstaje na planie filmowym.
Dzięki rozwojowi technologii, a szczególnie sektora gier komputerowych pojawiła się możliwość, którą dzięki wsparciu MKIDN od dwóch lat badamy i rozwijamy, aby łączenie tła z akcją aktorską odbywało się w czasie rzeczywistym i żeby także aktor widział to, co w w/w technologii mógł oglądać tylko reżyser. Jednocześnie jest to rozwiązanie mobilne i ekonomiczne:

  • zamiast dużych i kosztownych ekranów LED zastosowaliśmy metodę laserowej tylnej projekcji
  • ekipa nie musi wędrować do specjalnego studia.

Połączenie tych elementów składowych (mobilność i tylna projekcja) zmniejsza koszty zarówno zbudowania Wirtualnego studia jego jak i koszty eksploatacji.

Wirtualne Studio zbudowaliśmy na bazie Cinebusa i jego integralnej części -2 namiotów o wielkości 4mx4 m.

Cinebus jest narzędziem służącym do wprowadzenia na rynek nowoczesnego, zrównoważonego i przyjaznego środowisku systemu produkcji filmowej. Pozwala on na wyprodukowanie małych, kameralnych filmów fabularnych od początku zdjęć do całkowitego zakończenia filmu (Produkcja i Postprodukcja).

Za jego pomocą można obsłużyć:

• Przygotowanie do zdjęć łącznie z realizacją Previsu (w formie animatiku czy aktorskiej wersji przyszłego filmu).
• Transport całego sprzętu potrzebnego do małobudżetowych produkcji. Na jego pokładzie znajduje się hydrauliczna winda i wózki transportowe, a także bagażnik na dachu o nośności 800 kg.
• Wykonanie zdjęć do filmu. W Cinebusie jest charakteryzatornia, szafa na kostiumy, mobilny podgląd reżyserski, kabina dźwiękowca, a także stanowiska do archiwizacji, montażu, efektów wizualnych i kolor korekcji, a także część aktorska łącznie z automatem do kawy, piekarnikiem z mikrofalą i lodówką.

Cienbus umożliwia bezprzewodowe przesyłanie obrazu z kamer na planie. Wszystkie stanowiska robocze są powiązane światłowodową siecią. Dzięki agregatowi i własnej sieci bezprzewodowej (1Gb/s dla 2000 uczestników na odległość 500 m) Cinebus jest uniezależniony od dostaw energii czy też zewnętrznych rozwiązań sieciowych.
• Promocja – na pokładzie Cienbusa znajduje się 5-kamerowa telewizja internetowa służąca promocji filmów w trakcie ich realizacji. Scena na dachu i zewnętrzna projekcja na dużym ekranie służy także promocji powstających projektów.
• Postprodukcja – równoległy montaż, kolor korekcja, efekty CGI umożliwia sieć światłowodowa i zmodernizowana infrastruktura (stacje robocze połączone w systemie Black Magic Resolve 16).

Mobilne wirtualne studio filmowe
Photo: Marta Dalecka
Mobilne wirtualne studio filmowe
Photo: Marta Dalecka

Prototypowe Innowacyjne Mobilne Wirtualne Studio Filmowe
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2020 Film Spring Open. Rysunki - prof. Maja Wolna