Z każdym rokiem Plenery Film Spring Open stają się coraz bardziej międzynarodowym wydarzeniem i cieszą się coraz większym zainteresowaniem młodych filmowców również spoza Polski. Zawdzięczamy to w dużej mierze, oprócz naszych działań promocyjnych, Wam – naszym uczestnikom. Co roku po Plenerach dzielicie się swoimi doświadczeniami z Waszymi znajomymi, przyjaciółmi, rodzinami, współpracownikami. Niektórzy z Was idą o krok dalej i stali się naszymi Ambasadorami, promując Film Spring Open podczas licznych międzynarodowych festiwali filmowych.
Zeszły rok szczególnie obfitował w międzynarodowe wydarzenia, w których brali udział nasi uczestnicy i prezentowali nasz program edukacyjny podczas oficjalnych i nieoficjalnych spotkań.
W grudniu 2016, wielokrotny uczestnik Plenerów, Martn Demmer, został zaproszony jako nasz reprezentant na Industry@Tallinn & Baltic Event, spotkanie profesjonalistów branży filmowej, które odbywało się od 17–24 listopada podczas 20. Festiwalu Filmowego Tallinn Black Nights.
Podczas panelu “Developing Your Low-Budget Film – Media Training programmers presentation”, w którym, oprócz Martna, jako paneliści brali udział: Gwénaëlle Coudroy – Less is More / Le Groupe Ouest, Soon-Mi Peten – EC MEDIA oraz Katre Kajamäe – MEDIA Estonia, Martn zaprezentował Plenery Film Spring Open.
Industry@Tallinn & Baltic Event zapewniało udział w wielu znakomitych wydarzeniach edukacyjnych i biznesowych oraz możliwość nawiązania nowych kontaktów, co zaowocowało zwiększonym zainteresowaniem Plenerami w krajach nadbałtyckich, szczególnie że większość wydarzeń była skierowana do młodych profesjonalistów branży filmowej.
Martn reprezentował naszą Fundację między innymi podczas takich wydarzeń jak:
– POWR Baltic Stories Exchange open pitch,
– Film Production made in Luxembourg,
– Cash Rebates presentation. Estonia/Latvia,
– Features of the Film Circuit – by Sydney Levine,
– Talent Development in Scandinavia and the Baltics,
– Mixed Reality: Designing the Future of interactive Storytelling.
Następnie, w grudniu 2016, Martn uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych In the Palace w Sofii, w Bułgarii, gdzie jego film Back and Forward INC. brał udział w konkursie głównym festiwalu.
Ten rok rozpoczęliśmy promocją Plenerów podczas IFFR. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie, gdzie Martn uczestniczył w panelach IFFR Pro Panels – Industry, prezentując nasz program kształcenia profesjonalnego.
– Masterclass – Bela Tarr,
– IFFR Pro Meeting – Filmmakers Hub,
– IFFR Pro Panel – Distribution, Digital Dilemmas and Discoverability,
– IFFR Pro Panel – Make the Most of a Film Festival,
– IFFR Pro Training – Applying and Pitching – Gain Hands-on-Experience,
– IFFR Pro Panel – Creativityin Collaboration – The Dynamics between Directors and Producers,
– IFFR Pro Panel – Co-production Markets: Designing the Future,
– IFFR Pro Panel – Hubert Bals Fund: Reshaped,
– IFFR Pro Debate – State of Festivals: One of a Kind,
– IFFR Pro Panel – Cinema Reality (Check),
– IFFR Pro Panel – Mariano Llinas Anti-Lab,
– IFFR Pro Panel – Cultivating Audiences.
Kolejnym przystankiem w filmowej podróży Martna był European Film Market Berlinale 2017. Następnie w kwietniu, wziął on udział w Sympozjum „Film und Politik in hochpolitischen Zeiten” w Kolonii, w Niemczech.
Od 17 do 28 maja wszyscy śledziliśmy filmowe premiery i wydarzenia podczas 70. Festiwalu w Cannes.
Również tam, Martn promował Plenery, co zaowocowało natychmiastowym wzrostem zainteresowania Plenerami i naszą stroną.
Wydarzenia w Cannes, podczas których reprezentował nas Martn:
– Roundtable – Which Financial Instruments to scale up independent Production and Distribution Companies;
– Public Conference – Creating the Future – The Media Programme after 2020
- Panel 1 – Evolving financing models: what role for MEDIA?
- Panel 2 – Highlight on increasing market shares and audience for European creations.
Nasza reprezentacja w Cannes była mocna, bo oprócz Martna, do Cannes pojechała Anna Fam, producent, aktorka oraz reżyser, która podczas zeszłorocznych Plenerów zrealizowała w Krakowie swój krótkometrażowy film. Anna wraz z polskimi producentami filmowymi brała udział w spotkaniach Producers’ Network.
14. edycja branżowych spotkań Producers Network miała miejsce w dniach 18-24 maja. W towarzyszącym festiwalowi w Cannes wydarzeniu rokrocznie uczestniczy ok. 550 przedstawicieli branży filmowej z całego świata, a udział w nim to świetna okazja, aby poznać potencjalnych partnerów do koprodukcji, dystrybucji oraz promowania swojego filmu.
Oprócz innych wydarzeń, 24 maja Anna wzięła udział w śniadaniu branżowym, którego współorganizatorem był PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Oprócz działań podczas poszczególnych festiwali, dzięki naszej siostrzanej organizacji Film Spring Open France, mamy całoroczną promocję Plenerów we Francji i co roku witamy na Plenerach sporą reprezentację francuskich filmowców. Film Spring Open France została założona przez naszego wieloletniego uczestnika Florenta Pallaresa, doktora studiów Film i sztuka audiowizualna oraz wykładowcy na Diplôme Universitaire de Photojournalisme et Innovations Audiovisuelles w Perpignan.
Dzięki wsparciu naszych Ambasadorów tegoroczna edycja Plenerów ma szansę być prawdziwie międzynarodowa, jako że już teraz otrzymujemy zgłoszenia z całej Europy.
Zapraszamy Was wszystkich na Plenery 2017 i mamy nadzieję, że tak jak dla uczestników naszych poprzednich edycji, ta również okaże się dla Was kamieniem milowym w Waszej karierze.