UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Aula wykładowa Plenery Film Spring Open

Marcel Łoziński na Plenerach 2015

Wykład Marcela Łozińskiego, wybitnego polskiego dokumentalisty dotyczył filmu dokumentalnego. Skupił się on głównie na realizacji dokumentów w przeszłości. Rozpoczął swoją wypowiedź pięknym zdaniem dotyczącym filmu dokumentalnego: „Film dokumentalny to harmonijny, udany, miłosny związek między rzeczywistością i tym co mamy w środku, co ja nazywam rzeczywistością wewnętrzną. Film dokumentalny nigdy nie jest odbiciem rzeczywistości lub lustrem; jest odzwierciedleniem punktu widzenia twórcy, oraz jego emocji.”

Jego zdaniem konflikt pomiędzy zwolennikami taśmy i cyfrowej rejestracji materiału filmowego mija się z celem. „Sądzę, że powinniście z równym szacunkiem i nabożeństwem traktować cyfrę, z którym my traktowaliśmy taśmę. Musicie po prostu wiedzieć, co chcecie powiedzieć.” Wykład nastawiony był na młodego odbiorcę, Łoziński odwoływał się więc wielokrotnie do obecnej sytuacji w produkcji filmu dokumentalnego. „W tamtym systemie tworzyliśmy wspólną grupę o podobnych poglądach, nasz stosunek do władzy się pokrywał; mieliśmy idealne rozpoznanie systemu. Nam było po prostu łatwiej, bo były całe obszary milczenia, a wy teraz macie wszystko odkryte w telewizji. Obecny system jest znacznie trudniejszy do przeniknięcia, metaforycznego pokazania.”

Twórca poruszył również często dyskutowany temat prowokowania wydarzeń na planie. „Przy tworzeniu filmu dokumentalnego trzeba stworzyć warunki, które naprawdę istnieją. Czasami sprowokować akcję, by ujawniły się rzeczy, o których wiemy, że naprawdę się dzieją, naprawdę tam są.”

Łoziński zachęcał słuchaczy do eksperymentowania i do nie przywiązywania się do reguł formalnych. „Materiały dźwiękowe służyły nam do rozwijania wyobraźni. Dzięki nim można podrasować, zagęścić akcję. Filmy się nie starzeją, starzeją się tylko puste efekty formalne.” Podkreślał, że najważniejsze jest by być otwartym na materiał, który chce się sfilmować.

Aula wykładowa Plenery Film Spring Open. W tle baner Sony

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online