UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

kołujący dwupłatowiec nadjeżdza na wprost ekipy filmowej. Zdjęcie z planu.

Laila Pakalnina – opiekunką grupy filmu dokumentalnego tegorocznych Plenerów.

Laila Pakalnina, łotewska scenarzystka oraz reżyserka poprowadzi zajęcia w grupie filmu dokumentalnego podczas Plenerów Film Spring Open.

– Każdy film jest dla mnie ryzykiem. Nie jestem rzemieślnikiem; nie dostarczam określonego produktu. Robię film, a to oznacza zapierające dech w piersi balansowanie pomiędzy sztuką, a gównem. Z nadzieją na sztukę, oczywiście. I kocham to ryzyko. Jak dla mnie to jedyny sposób na robienie filmu – tak o swojej twórczości mówi Laila Pakalnina.

Kadr z filmu Świt (reż. Laila Pakalnina). Dzieci ubrane na galowo wchodzą na samochody
Kadr z filmu Świt (reż. Laila Pakalnina)

Przez 10 październikowych dni uczestnicy grupy filmu dokumentalnego będą mogli pod jej czujnym i czułym okiem realizować swoje projekty, począwszy od szlifowania pomysłu, po montaż zrealizowanych zdjęć. Ci, którzy przyjeżdżają na warsztaty bez pomysłu na dokument, mają szansę znaleźć temat już na miejscu, bo jak przekonuje Laila Pakalnina, “film czeka na nas tuż za rogiem”.

– Nazywam swoją metodę “Łowieniem w rzece czasu”. Jako że życie jest niezwykle utalentowanym bohaterem, po prostu ustawiamy kamerę, kompozycję obrazu i czekamy. A życie się dzieje. Film więc też się dzieje. Czasem od razu, czasem trzeba czekać wiele godzin, a czasem dni. Ale się wydarzy.

kołujący dwupłatowiec nadjeżdza na wprost ekipy filmowej. Zdjęcie z planu.
Zdjęcie: Ivars Burtnieks

Młodzi dokumentaliści będą mogli więc znaleźć temat swojego filmu niezależnie od tego, czy dobrze znają polskie realia, czy odwiedzają Kraków po raz pierwszy. Oczywiście przyjazd z gotowym pomysłem na film pozwoli na dłuższy etap samej jego realizacji. Uczestnicy grupy wspólnie przedyskutują swoje pomysły, ucząc się zwięzłej prezentacji swoich idei oraz planowania realizacji filmu. Czekają ich także konsultacje, omawianie materiałów i pokazy zrealizowanych filmów, a także wybrane przez nich zajęcia z bogatego programu całego wydarzenia.

Operator i reżyserka stoją przy kamerze. Na drugim planie jedzie pociąg towarowy.
Zdjęcie: Armands Jakovels

Laila Pakalnina jest absolwentką Wydziału Reżyserii Filmowej na Wszechrosyjskim Państwowym Uniwersytecie Kinematografii im. S.A. Gierasimowa (WGIK). Zrealizowała 28 filmów dokumentalnych, 5 filmów krótkometrażowych i 5 filmów fabularnych. Jak sama o sobie mówi: w sumie na swoim koncie ma 38 filmów, 2 dzieci, 1 męża, 2 psy i 2 rowery. I wiele pomysłów na nowe filmy. Jej filmy były pokazywane w  w Cannes, Wenecji, Berlinie, Locarno, Karlowych Warach, Rzymie i na innych międzynarodowych festiwalach, gdzie zdobyły liczne nagrody. Dwukrotnie otrzymała nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej – za film dokumentalny Dream Land oraz za krótkometrażowy film Fire. Jej film Świt (Dawn) był kandydatem Łotwy do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 2017 roku, a za zdjęcia do tego filmu nasz poprzedni opiekun grupy filmu dokumentalnego – Wojciech Staroń –  otrzymał w tym roku nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (Polish Society of Cinematographers – PSC).

Laila Pakalnina w skrzydłach anioła od dołu mężczyzna - robi zdjęcie
Laila Pakalnina. Zdjęcie: Ivars Burtnieks

Lubię robić filmy o prostych rzeczach: dostarczanie poczty, ścieżka rowerowa, zwykły most, etc., tak jak na samym początku w swoich filmach robili bracia Lumière: Wjazd pociągu na stację w La Ciotat, Wyjście robotników z fabryki Lumière w Lyonie. Może dlatego, że filmując proste sprawy zawsze można dostrzec coś więcej, coś znaczącego. Tak jak na przykład w ujeciu z panią listonosz jest coś więcej niż ona sama. Jest tam wszechświat, nie jest stworzony przeze mnie, ale przez życie, ponieważ jest to dokument. Ja tylko wkładam ten wszechświat widziany z pewnego kąta w pewne ramy – opowiada o swoich filmach opiekunka grupy.

Profil Chinki, która ma na twarzy medyczną maseczkę

Przypominamy, że Plenery Film Spring Open odbędą się pomiędzy 17 a 26 października w Krakowie. Jeśli chcecie wziąć w nich udział, zarejestrujcie się na naszej stronie.  Zapisy zamykamy 5 października.

Zapraszamy!

Tekst: Magdalena Goszczyńska

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online