Zapraszamy serdecznie do udziału w darmowym kursie online Film Przyszłości: od scenariusza do prowadzenia aktora z wykorzystaniem AI, który poprowadzi wielokrotnie nagradzany reżyser Marcin Ziębiński. Gościnnie wystąpi również Edyta Jadowska. Obaj wykładowcy poprowadzili Grupę Filmu Reklamowego – Zielona Reklama Małopolski na tegorocznych Plenerach Film Spring Open!
SPOTKANIE PIERWSZE – JAK OPOWIADAĆ REKLAMY I NIE TYLKO
Będziemy mówić o storytelling’u i roli ograniczeń czasowych w budowaniu narracji. Uczestnicy dowiedzą się, jak ważna jest umiejętność przekazania pełnej, zrozumiałej i emocjonalnie angażującej historii w krótkim czasie. Skupimy się na kluczowych elementach efektywnej narracji: esencji przekazu oraz budowaniu napięcia, które prowadzi do jasno określonej puenty. Będziemy mówić jak minimalizować zbędne informacje, aby każdy sekundowy fragment spotu miał znaczenie dla odbiorcy.
Poruszymy także sprawę różnych struktur narracyjnych stosowanych w reklamach od kompresji fabuły, stosowaniu metafor, skróconych form opowieści i symboli wizualnych, które pozwalają przekazać bogaty kontekst w minimalnym czasie. Omówimy różnice między narracją liniową a nieliniową, a także techniki, które pozwalają widzowi szybko wchłonąć główny przekaz, nawet jeśli spot składa się z zaledwie kilku scen. Będzie też mowa o tym jak wzbudzić określone uczucia, takie jak radość,
wzruszenie czy ciekawość, co prowadzi do silniejszego zaangażowania widza i zapamiętania przekazu reklamy. Poruszymy temat hierarchii informacji w reklamie, czyli jak budować przekaz, aby najważniejsze elementy były natychmiast zauważalne i zapadały w pamięć. Na końcu rozszerzymy te elementy na film fabularny i serial.
SPOTKANIE DRUGIE – JAK PROWADZIĆ AKTORA
Będziemy mówić o różnorodnych metodach reżyserskich, które mają na celu ułatwienie współpracy z aktorami i wydobycie z nich najbardziej autentycznych, angażujących kreacji. Na początku omówimy technikę Stanisławskiego, który wprowadził koncepcję emocjonalnej prawdy i wewnętrznej motywacji postaci. Kolejnym etapem będzie analiza metody Meyerholda, który postawił na biomechanikę i fizyczną ekspresję ciała. Następnie metoda Lee Strasberga, bazująca na systemie Stanisławskiego, jednak skoncentrowana w większym stopniu na „pamięci emocjonalnej”. W dalszej części warsztatów przejdziemy do analizy metody Sanforda Meisnera, która skupia się na reakcji i spontaniczności. Omówimy również metodę Michaela Chekhova, która kładzie nacisk na wyobraźnię aktora i psychologiczny gest. Warsztaty poruszą
także kwestię współpracy reżysera z aktorami na różnych etapach produkcji. Uczestnicy dowiedzą się, jak budować relacje oparte na zaufaniu, jak jasno komunikować swoje wizje i jednocześnie pozostawiać przestrzeń na wkład kreatywny aktorów. Omówimy, jak prowadzić próby, jak reagować na problemy aktorskie pojawiające się na planie oraz jak elastycznie podejść do pracy z różnymi technikami, w zależności od indywidualnych preferencji i stylu pracy aktorów. Ważnym elementem tej części
warsztatów będzie analiza potencjalnych zagrożeń związanych z presją emocjonalną, stresem i wyzwaniami aktorskimi, które mogą pojawić się na planie, a także jak reżyser powinien reagować, aby stworzyć komfortowe i profesjonalne środowisko pracy.
SPOTKANIE TRZECIE – JAK POŁĄCZYĆ NOWOCZESNE TECHNIKI AI Z KLASYCZNYM KRĘCENIEM FILMU
Będziemy mowić o kreatywnym tworzeniu filmów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz łączenia tego z tradycyjnym kręceniem na planie.
Rozpoczniemy od wprowadzenia jaką rolę AI odgrywa we współczesnej produkcji filmowej. Uczestnicy dowiedzą się, jakie są podstawowe narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, które wspierają twórców na każdym etapie produkcji – od scenariusza, przez zdjęcia, aż po montaż i postprodukcję. Omówimy, jak AI może być używana do generowania scenariuszy, tworzenia wizualizacji scen, storyboardów, optymalizacji procesu produkcji obrazu i dźwięku oraz jak może wspierać w podejmowaniu
decyzji artystycznych, takich jak dobór ujęć, dynamika montażu czy tworzenie efektów specjalnych. Warsztaty pokażą, w jaki sposób te narzędzia mogą współpracować z tradycyjnymi technikami filmowymi, zamiast je zastępować, tworząc nowe możliwości dla twórców filmowych. Uczestnicy dowiedzą się, jak łączyć tradycyjne podejście do pracy z kamerą z nowoczesnymi narzędziami AI, aby uzyskać nowe możliwości narracyjne i wizualne.
Terminy spotkań:
13, 20, 27 listopada (środa) godz.18:30
Nasza Fundacja w ramach dofinansowania ze środków KPO realizuje przedsięwzięcie: „FilmSpringers Connect”. Dzięki temu udział w kursie online jest dla Was darmowy! Obowiązują zapisy.
Wszystkich zainteresowanych udziałem w kursie prosimy o kontakt mailowy. Zachęcamy do przesłania wraz ze swoim zgłoszeniem scenariusza reklamy lub filmu krótkometrażowego lub filmu fabularnego lub serialu (może być to scenariusz lub treatment) nie jest to jednak obligatoryjne, na adres mailowy: biuro@filmspringopen.eu
Fundacja Film Spring Open w ramach dofinansowania ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) realizuje przedsięwzięcie: „FilmSpringers Connect”.