Głównym celem kursu jest zainspirowanie do nowatorskiego patrzenia na rzeczywistość, które pozwoli nie tylko zrozumieć, jak rejestrować obrazy za pomocą kamery, ale także pokaże, jak przekształcać codzienność w inspirację do tworzenia filmowych dzieł sztuki. Podczas zajęć skupimy się zarówno na technicznych aspektach pracy operatorskiej, ale też na rozwijaniu wyobraźni i umiejętności interpretacji otaczającego nas świata. Będziemy eksplorować różnorodne techniki, koncepcje i style, aby poszerzać horyzonty i pobudzić kreatywne myślenie. Nasza misja to przygotowanie do samodzielnej pracy nad własnymi projektami filmowymi. Chcemy, abyście po zakończeniu kursu czuli się pewnie nie tylko podczas konsultacji z reżyserami czy producentami, ale przede wszystkim podczas realizacji Waszych własnych wizji filmowych.
Jednym z punktów odniesienia podczas kursu będzie film dokumentalny “Theatre of Violence”, który zdobył uznanie na festiwalach filmowych, a jego autor zdjęć, Kacper Czubak, został uhonorowany dwiema prestiżowymi nagrodami – najlepsze zdjęcia na 20. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie oraz nagrodą Polskiego Stowarzyszenia Autorów i Autorek Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia w filmie dokumentalnym w 2023 r. Przez pryzmat filmu “Theatre of Violence” zgłębimy procesy twórcze i techniczne, które prowadzą do stworzenia wyjątkowego obrazu dokumentalnego. W każdej sesji będziemy korzystać z materiałów koncepcyjnych, fragmentów filmów oraz praktycznych przykładów, aby uczestnicy mogli zrozumieć zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty pracy autora zdjęć. Każde spotkanie będzie podzielone na trzy części: wprowadzenie do tematu, analiza praktycznych przykładów oraz praca własna uczestników nad własnymi projektami, które następnie zostaną omówione i poddane konstruktywnej krytyce.
Zapraszamy na konkretną i ekscytującą podróż przez świat sztuki operatorskiej, która rozbudzi Waszą wyobraźnię oraz wyposaży w niezbędne narzędzia do wyrażania własnych pomysłów i historii za pomocą obrazu.
Niektóre zagadnienia, którymi zajmiemy się na warsztatach:
– jak patrzeć, żeby dostrzec to, co ukryte
– przygotowanie eksplikacji operatorskiej i moodboardu
– relacja reżyser – autor zdjęć, czyli jak budować twórcze porozumienie
– relacja bohater – autor zdjęć, czyli jak budować zaufanie
– eksperymentowanie z różnymi technikami operatorskimi, aby tworzyć oryginalne i innowacyjne obrazy filmowe
– kiedy wysokiej klasy profesjonalny sprzęt jest potrzebny na planie dokumentalnym, a kiedy nie
– aspekty biznesowe i rynkowe dokumentalnego przemysłu filmowego, jak funkcjonuje branża i jakie są jej aktualne trendy i wyzwania
Trailer filmu “Theatre of Violence”
Serdecznie zapraszamy do zapisów!