UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Film dokumentalny – obserwacja czy kreacja? kurs online z autorem zdjęć Kacprem Czubakiem PSC (trwa nabór)

Prowadzący kurs: Kacper Czubak

Poziom: średnio-zaawansowany

Język kursu: polski

Ile trwa kurs: cztery spotkania po trzy godziny

Dni robocze/weekend: w weekendy, w dni robocze

Ilość osób wymaganych do rozpoczęcia kursu: min. 5 osób (max. 12)

Cena kursu: 1600 zł za osobę

Zainteresowanych uczestnictwem w kursie prosimy o przysłanie maila na adres biuro@filmspringopen.eu

Głównym celem kursu jest zainspirowanie do nowatorskiego patrzenia na rzeczywistość, które pozwoli nie tylko zrozumieć, jak rejestrować obrazy za pomocą kamery, ale także pokaże, jak przekształcać codzienność w inspirację do tworzenia filmowych dzieł sztuki. Podczas zajęć skupimy się zarówno na technicznych aspektach pracy operatorskiej, ale też na rozwijaniu wyobraźni i umiejętności interpretacji otaczającego nas świata. Będziemy eksplorować różnorodne techniki, koncepcje i style, aby poszerzać horyzonty i pobudzić kreatywne myślenie. Nasza misja to przygotowanie do samodzielnej pracy nad własnymi projektami filmowymi. Chcemy, abyście po zakończeniu kursu czuli się pewnie nie tylko podczas konsultacji z reżyserami czy producentami, ale przede wszystkim podczas realizacji Waszych własnych wizji filmowych.

Jednym z punktów odniesienia podczas kursu będzie film dokumentalny “Theatre of Violence”, który zdobył uznanie na festiwalach filmowych, a jego autor zdjęć, Kacper Czubak, został uhonorowany dwiema prestiżowymi nagrodami – najlepsze zdjęcia na 20. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie oraz nagrodą Polskiego Stowarzyszenia Autorów i Autorek Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia w filmie dokumentalnym w 2023 r. Przez pryzmat filmu “Theatre of Violence” zgłębimy procesy twórcze i techniczne, które prowadzą do stworzenia wyjątkowego obrazu dokumentalnego. W każdej sesji będziemy korzystać z materiałów koncepcyjnych, fragmentów filmów oraz praktycznych przykładów, aby uczestnicy mogli zrozumieć zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty pracy autora zdjęć. Każde spotkanie będzie podzielone na trzy części: wprowadzenie do tematu, analiza praktycznych przykładów oraz praca własna uczestników nad własnymi projektami, które następnie zostaną omówione i poddane konstruktywnej krytyce.

Zapraszamy na konkretną i ekscytującą podróż przez świat sztuki operatorskiej, która rozbudzi Waszą wyobraźnię oraz wyposaży w niezbędne narzędzia do wyrażania własnych pomysłów i historii za pomocą obrazu.

Niektóre zagadnienia, którymi zajmiemy się na warsztatach:
– jak patrzeć, żeby dostrzec to, co ukryte
– przygotowanie eksplikacji operatorskiej i moodboardu
– relacja reżyser – autor zdjęć, czyli jak budować twórcze porozumienie
– relacja bohater – autor zdjęć, czyli jak budować zaufanie
– eksperymentowanie z różnymi technikami operatorskimi, aby tworzyć oryginalne i innowacyjne obrazy filmowe
– kiedy wysokiej klasy profesjonalny sprzęt jest potrzebny na planie dokumentalnym, a kiedy nie
– aspekty biznesowe i rynkowe dokumentalnego przemysłu filmowego, jak funkcjonuje branża i jakie są jej aktualne trendy i wyzwania
Trailer filmu “Theatre of Violence”

Serdecznie zapraszamy do zapisów!

 

Prowadzący kurs

Kacper Czubak jest absolwentem Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach i członkiem Berlinale Talents.
Studiował pod okiem wybitnego polskiego operatora i fotografa prof. Bogdana Dziworskiego. Jest autorem zdjęć do wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego “Mów mi Marianna”, nagrodzonego Premio Zonta na 68. Festiwalu Filmowym w Locarno, Złotym Rogiem na 55. Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz licznymi nagrodami na międzynarodowych festiwalach filmowych.
Dwukrotnie otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia do filmu “W teatrze przemocy” – na 20. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie, oraz nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Autorów i Autorek Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia w filmie dokumentalnym w 2023 r.

Ponadto stał za kamerą tak uznanych filmów jak “O zwierzętach i ludziach” w reżyserii Łukasza Czajki czy “Symfonia fabryki Ursus” w reżyserii Jaśminy Wójcik, a ostatnio “Drzewa milczą” Agnieszki Zwiefki – opowiadającym historię osieroconego rodzeństwa z Kurdystanu, które trafiło do Polski przekraczając zieloną granicę z Białorusią. Jego film fabularny pt. “Of Fish and Men” w reżyserii Stefanie Klemm otrzymał nagrodę Opera Prima na 56. Solothurner Filmtage w Szwajcarii i miał światową premierę na 56. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago.

Swoją pracę zawodową dzieli między filmy dokumentalne, fabularne i teledyski. Do jego głównych zainteresowań artystycznych należą prawa człowieka i zniuansowane portrety psychologiczne bohaterów. Jego twórczym znakiem rozpoznawczym jest intymna bliskość między kamerą a filmowaną postacią, co jest efektem głębokiego zaufania między bohaterem filmu a twórcą. Od kilku lat prowadzi także praktyczne
warsztaty z filmu dokumentalnego w ramach szkoły mistrzowskiej Speakers Avenue w Warszawie.

Mieszka w Polsce, pracuje na całym świecie. Realizował zdjęcia w Ukrainie, Pakistanie, Libanie, Meksyku, Rosji, Sudanie Południowym, Birmie, Angoli, Etiopii, Mozambiku, Indonezji, na Filipinach, w Dagestanie i wielu innych krajach.

Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC).

Partnerzy medialni
Logo firmy Crew United, czarno-biały rysunek, czarny napis na białym tle
filmpro
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online