UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Krzysztof Rak i Marcin Lech na Plenerach Film Spring Open 20215. Photo: Joanna Pieczara

Krzysztof Rak i Marcin Lech na Plenerach 2015

Głównym tematem wykładu Krzysztofa Raka i Marcina Lecha po projekcji filmu Bogowie była praca nad scenariuszem jako bytem powstającym stopniowo. Konstruowanie go podzielone zostało przez nich na trzy etapy: wykształcenie się pomysłu, który przemienia się w temat i ostatecznie w pewną historię.

Krzysztof Rak skupił się na kilku bardzo istotnych elementach, charakteryzujących proces powstawania wartościowego scenariusza. „Moim zdaniem największy mankament scenariuszowy w Polsce (i chyba w ogóle na świecie) to brak pomysłów”. Opowiedział o tym, jak sam szuka pomysłów i co go inspiruje w tych poszukiwaniach.

Marcin Lech zwrócił uwagę na to, jak ewoluuje pomysł. Przyznał, że przy układaniu programu tegorocznych plenerów dla grupy scenariuszowej, chciał odwołać się do zdania „To jest świetny materiał na film” i skupić się na tym, co dzieje się z rzeczonym pomysłem po pojawieniu się tego zdania.

„Materia pisania scenariusza to symfonia, puzzel; jest w nim tak wiele elementów i kategorii, które trzeba ułożyć w spójną całość. Pisząc budujemy cały, wieloelementowy świat zupełnie od początku.” Zdaniem Raka potrzebne jest idealne wyważenie pomiędzy scenami dramaturgicznie i emocjonalnie istotnymi. „Nie mam recepty na to ile w scenariuszu ma być psychologii, a ile metafizyki, robię to intuicyjnie” – powiedział.

Poprzez dodawanie kolejnych elementów ze szczątkowego szkieletu, zalążka historii, wykluwa się temat. Pomysł na film tak naprawdę sprowadza się do połączenia pomysłu na bohatera z atrakcyjnym w jego kontekście konfliktem. „Należy znaleźć tę pewną energię dla swojego bohatera.”

Nasi goście zapowiedzieli również, że na zajęciach z grupą scenariuszową rozwiną poruszane przez siebie zagadnienia i postarają się skupić na relacji pomiędzy pracą scenarzysty i montażysty. Konsekwentnie, kontynuując myśl według której najważniejsze są elementy składowe scenariusza Krzysztof Rak zakończył spotkanie myślą Juliusza Machulskiego: „dobry film to dobre sceny”.

Oprac: Katarzyna Ormaniec

Krzysztof Rak i Marcin Lech na Plenerach Film Spring Open 20215. Photo: Joanna Pieczara

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online