Hanna Polak

Film dokumentalny

003Z8011-1

Nominowana do Oscara reżyser, producent, operator, Hanna Polak ukończyła Instytut Kinematografii Federacji Rosyjskiej (WGIK) na wydziale operatorskim.

W 2004 Hanna zakończyła pracę nad filmem dokumentalnym, “Dzieci z Leningradzkiego”, który był nominowany do Oscara, otrzymał nagrodę IDA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Dokumentalistów) i był nominowany do nagrody Emmy w dwóch kategoriach, wśród wielu innych nagród, które film zdobył.

Jako producent, reżyser i/lub operator, Hanna pracowała nad różnymi filmami, w tym, między innymi: “Al – Albertowi Mayslesowi z uznaniem”, “Bitwa Warszawska 1920 w 3D”, “Kamienna cisza”, nakręcony w Afganistanie, “Żona oficera”, “Pomarańczowe Słońce” czy “Twarze Bezdomności”. Za “Kamienną ciszę” otrzymała nagrodę na Festiwalu Filmowym w Kijowie za “Artystyczne mistrzostwo pracy operatorskiej”.  W 2012 roku Hanna wyprodukowała i wyreżyserowała “Miłość i śmieci”, dla serii filmowej Why Poverty? Film zdobył główną nagrodę na Festiwalu Krótkich Filmów A Corto di Donne Women’s SFF.

W 2015 Hanna ukończyła pełnometrażowy film dokumentalny “Nadejdą lepsze czasy”, który otrzymał nominację Gildii Amerykańskich Producentów Filmowych, oraz prestiżową Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu IDFA w Amsterdamie. Film “Nadejdą lepsze czasy” otrzymał w sumie ponad 30 nagród i nominacji na całym świecie, w tym zdobył nagrody główne na takich festiwalach jak Munich Dok.Fest w Monachium, Festiwal Filmów Dokumentalnych Edge, Against Gravity, ArtDoc Fest, Trieste i EuroDok, a także zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera na festiwalu Imagineindia w Madrycie i nagrodę za “Najlepsze zdjęcia” na Gdańskim festiwalu DocFilm.

Filmy Hanny Polak były wyświetlane na setkach festiwali filmowych na świecie, takich jak min.: Sundance, IDFA, True/False, FIPA, oraz pokazywane przez stacje filmowe, takie jak: HBO America, HBO Europe, Canal +, NHK, SVT, YLE, DR, Al Jazeera i przez wiele innych.

Hanna prowadziła wykłady na temat produkcji filmowej i filmu dokumentalnego na uniwersytetach i warsztatach na całym świecie. Była również ekspertem Mazowieckiego Funduszu Filmowego, oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jak producent, Hanna jest członkiem Gildii Amerykańskich Producentów Filmowych (Producers Guild of America).

Za swoje działania charytatywne, Polak została wyróżniona nagrodą “Złote serce”, przyznawaną za “służbę najwyższym ideałom ludzkości” oraz otrzymała nagrodę „Kryształowe Zwierciadło” magazynu „Zwierciadło”, przyznawaną “ludziom dialogu, tym, którzy łączą, a nie dzielą.”

Od wielu lat Hanna działa na rzecz dzieci bezdomnych na całym świecie, jak również współpracuje z różnymi organizacjami pomocowymi, zajmującymi się dziećmi nieuprzywilejowanymi.

Kalendarz konsultacji

Remember Me

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2020 Film Spring Open. Rysunki - prof. Maja Wolna