UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Dwójka młodych ludzi - uczestników kursu audiowizualnego obsługuje kamerę w namiocie Cinebusa

Koniec Film Summer Masterclass w Görlitz początkiem nowych przyjaźni i współpracy.

Dobiegł końca kurs Film Summer Masterclass w Görlitz, projekt powstały dzięki naszej współpracy z Uniwersytetem Filmowym Babelsberg KONRAD WOLF, Szkołą Filmową w Łodzi (PWSFTviT) i miastem Görlitz.

Przez 12 dni niemieccy i polscy studenci z obydwu szkół realizowali swoje filmy korzystając z infrastruktury Cinebusa – mobilnego studia filmowego stworzonego przez naszą Fundację i zaparkowanego w historycznym centrum miasta. W projekcie uczestniczyło ok. 20 studentów, a kurs był koordynowany przez prof. Petera Badela i Jensa Beckera z Universytetu Filmowego Babelsberg, prof. Zbigniewa Wichłacza i Karola Włudarczyka z PWSFTviT w Łodzi oraz prof. Sławomira Idziaka z naszej Fundacji. Zrealizowano osiem filmów, w tym jedną animację. Studenci zrobili też dwa trailery.

Cinebus zaparkowany na rynku w Goerlitz na pierwszym planie uczestnicy kursu audiowizualnego.
Zdjęcie: Beata Marciniak

Oprócz młodych filmowców, z wydarzenia skorzystali też mieszkańcy Zgorzelca i Görlitz, którzy uczestniczyli w otwartych pokazach filmów zrealizowanych przez młodych filmowców.

Zewnętrzny ekran na którym wyświetlane są filmy. Na pierwszym planie na ławce siedzi i ogląda film zakochana para młodych ludzi.
Zdjęcie: Beata Marciniak

Naszą lokację oraz Cinebus odwiedzili burmistrz Görlitz oraz lokalne władze i dziennikarze. Mieliśmy również ogromną przyjemność spotkać się z niemieckim reżyserem filmowym, aktorem, producentem i scenarzystą, Detlevem Buckiem, który spędził z nami dzień i zapoznał się z możliwościami, jakie oferuje Cinebus.

Detlev Buck na tle Cinebusa
Zdjęcie: Mateusz Górski

Cinebus zapewnia usługi produkcyjne i postprodukcyjne, które umożliwiają produkcję filmu fabularnego na małą skalę od samego początku do ostatecznego DCP. Studenci uczestniczący w Film Summer Masterclass mieli doskonałą okazję do wykorzystania wszystkich jego funkcjonalności w praktyce.

– Podczas letnich warsztatów w Goerlitz z użyciem Cinebusa wykorzystane zostały jego możliwości pozwalające realizować filmy według Nowego Modelu Produkcji. Już na etapie pre-produkcji studenci testowali różne konfiguracje kamer, a także ustalali docelową stylistykę filmu wykorzystując oprogramowanie i panel do color-gradingu – DaVinci Resolve. Codziennie po zakończonych planach zdjęciowych materiał był transportowany do Cinebusa, a następnie transferowany na macierz dyskową, co zabezpieczało go przez ewentualną utratą danych oraz pozwalało pracować nad nim na kilku zestawach montażowych. Równolegle do trwających zdjęć odbywała się postprodukcja filmowa, co znacząco przyspieszało proces powstawania projektów i zaowocowało sfinalizowaniem ośmiu filmów w zaledwie 12 dni warsztatów – mówi Mateusz Górski, montażysta pracujący na pokładzie Cinebusa.

Dwójka młodych ludzi - uczestników kursu audiowizualnego obsługuje kamerę w namiocie Cinebusa
Zdjęcie: Beata Marciniak

W Cinebusie szybkie sieciowe połączenie komputerów umożliwiało wykonywanie równolegle montażu i kolor korekcji ujęć na tym samym materiale. Dodatkowo namiot Cinebusa wykorzystany został jako mobilne studio green screen, a kluczowanie tła i prace VFX nad materiałem odbywały się od razu po zakończeniu ujęcia dzięki szybkiemu transferowi plików i bezpośredniej bliskości autobusu ze stacjami roboczymi – dodaje Mateusz.

Dziewczyna z kamerą Arri na ramieniu . Na dalszym planie widać greenscren w Cinebusie
Zdjęcie: FSO

Nowy model produkcji filmowej i  Cinebus, jedno z jego narzędzi, to odpowiedź na nieefektywny i przestarzały system produkcji filmowej, który nie przystosował się do radykalnego rozwoju technologii.

Niemieccy i polscy studenci poznawali praktyczną stronę produkcji filmowej z uwzględnieniem zasad wydajności, oszczędności i rozwiązań ekologicznych. Uczyli się również jaki sposób Nowy model produkcji zaproponowany przez naszą Fundację włącza wszystkie główne zasady nowoczesnego przemysłu, które z wielu powodów są pomijane i nieobecne w dzisiejszej produkcji filmowej: kontrola ryzyka, elastyczna produkcja, zarządzanie i produkcję (lean manufacturing).

Dziewczyna i chłopak z kamerą Arri kręca w namiocie Cinebusa
Zdjęcie: Beata Marciniak

Cinebus jest samowystarczalny; uczestnicy projektu korzystali z zaplecza socjalnego wyposażonego w kuchenkę, lodówkę, ekspres do kawy, a także produkty ekologiczne i produkty zakupione lokalnie.

Wnętrze Cinebusa w części aktorskiej. Na sofie siedzi mężczyzna z laptopem
Zdjęcie: Beata Marciniak

Anna-Paula Steiner, studentka Filmuniversität Babelsberg, opowiada o kursie w Görlitz:

Czas spędzony w Görlitz był cudowny. Myślę, że najbardziej podobała mi się możliwość pracy w międzynarodowym zespole. Mimo że mówiliśmy w innym języku i mieliśmy różny tryb pracy, udało nam się dogadać tak dobrze, że wyobrażam sobie naszą przyszłą współpracę. Podobał mi się też ograniczony znacznie czas na realizację i to że po prostu słyszeliśmy od wszystkich, że mamy kręcić i robić filmy.

Grupa młodych ludzi odpoczywa po zdjęciach w lesie
Zdjęcie: Jana Pape

 

Zdjęcie: Naomi S. Achternbusch
Zdjęcie: Naomi S. Achternbusch

– To że nie musieliśmy się martwić o koszt sprzętu i problemy produkcyjne, dało nam ogromną swobodę i spontaniczność. Cinebus bardzo ułatwiał otrzymywanie pomocy w kwestiach dramaturgicznych itp., ponieważ było to centralne miejsce spotkań i zawsze był tam ktoś, kto mógł nam pomóc. Bardzo interesujący dla mojego zespołu była również praca z green screenem – dodaje Anna-Paula.

The Film Summer Masterclass jest doskonałym przykładem inicjatywy opartej na współpracy międzynarodowej, która może wpłynąć na życie i karierę zaangażowanych w nią młodych filmowców.

Zdjęcie: Naomi S. Achternbusch

Grupowe zjęcie uczestników kursu audiowizualnego w Goerlitz przed Cinebusem.
Zdjęcie: Beata Marciniak

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online