Już za niecały tydzień rusza 16. edycja Plenerów Film Spring Open!

Warsztaty pod okiem specjalistów, wykłady mistrzów, prelekcje nagradzanych filmów i spotkania z twórcami. Od 12 do 21 października w Krakowie potrwają Plenery Film Spring Open.

Co znajdzie się w programie?

Projekt plakatu prof. Maja Wolna

Sercem festiwalu są grupy tematyczne prowadzone przez uznanych artystów i rzemieślników.

 • Grupa Scenariuszowa

Poprowadzi ją Jagoda Szelc, scenarzystka i reżyserka uhonorowana Złotymi Lwami za debiutancką „Wieżę. Jasny dzień”. Autorka odpowie na dręczące wszystkich piszących pytanie: „Od czego zacząć?”.

 • Grupa Sony Venice

Przewodnikiem po kinie fabularnym zostanie Marcin Koszałka, uznany i wielokrotnie nagradzany autor zdjęć oraz reżyser. Filmowiec sięgnie po opowiadanie „Krwawy Lolo” Łukasza Orbitowskiego i zaprosi uczestników do nakręcenia kompletnej etiudy.

 • Grupa Canon Filmu Dokumentalnego

Opiekunką tej grupy zostanie Hanna Polak, znana dokumentalistka i działaczka charytatywna,    nominowana do Oscara za film „Dzieci z Leningradzkiego”. Autorka opowie o własnym podejściu do twórczego opowiadania historii i zdradzi przepis na wartościowe cinema vérité.

 • Grupa Animacji

Poprowadzi ją Tomasz Siwiński, autor „Niebieskiego pokoju” wyróżnionego Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Reżyser zaprasza do stworzenia krótkich czołówek na temat największych wyzwań współczesności.

 • Grupa Filmu Reklamowego

Pasjonatów marketingu oddajemy w ręce Jana Cieślara, wielokrotnego laureata najważniejszych festiwali reklamowych. Twórca opowie m.in. o post-reklamie, ekonomii uwagi i odkrywaniu nowych mediów.

 • Grupa Teledysków

Na jej czele stanie Konrad Aksinowicz, reżyser „Powrotu do Legolandu” i autor wideoklipów dla artystek takich, jak Brodka, Margaret czy Doda. Uczestnicy dowiedzą się m.in., jak uniknąć popadania w (od)twórcze klisze.

 • Grupa Virtual i Augmented Reality

Przewodnikami jej członków zostaną stali bywalcy Plenerów Spring Open, Konrada Ziaja i Martn Demmer. Konrad opowie o swoich doświadczeniach w realizacji treści AR na podstawie produkcji start-upu CinematicVR. Martn z kolei wprowadzi w tajniki filmu wolumetrycznego i fotogrametrii wykorzystywanej w narzędziach VR/AR.

 • Grupa Gier Komputerowych

Odbędzie się pod przewodnictwem Macieja Kunacha z Bloober Team. Maciej, który jest wychowankiem Plenerów, zajmie się tematem filmowości gier, prowadząc uczestników przez cały proces ich tworzenia.

 • Grupa Filmu Przyrodniczego

Zawiadywać będzie nią Artur Homan, filmowiec, leśnik i fotograf, człowiek, który zaraża pozytywną energią. Podczas warsztatów uczestnicy będą podpatrywać i filmować zwierzęta, a także montować wcześniej nakręcone materiały.

 • Grupa Wizualnych Efektów w Programie NUKE

Opiekę nad nią roztoczy Agata Nawrocka, przed którą świat efektów wizualnych nie ma tajemnic. nawROCKa przygotuje uczestników do pracy na stanowisku Motion Designer/Compositing Artist.

 • Grupa Interakcyjnych Form Narracji Audiowizualnej

Jej mentorem ponownie zostanie Florent Pallares, współzałożyciel grupy filmowej Red Eyes Cool. Uczestnicy będą mogli dołączyć do realizowanych już międzynarodowych projektów interakcyjnych.

 • Grupa Arri Filmu Kryminalnego

Na jej czele staną Sławomir Idziak, światowej sławy operator i pomysłodawca Plenerów wraz z Martnem Demmerem. Prowadzący chcą wspólnie z uczestnikami nakręcić scenę, testując nowoczesne rozwiązania dotyczące filmu gatunkowego.

 • Grupa Youtuberów

Jej uczestnicy przekonają się, że do nakręcenia filmu wystarczy pomysł i telefon komórkowy. Mentor, czyli Konrad Kruczkowski nauczy ich nie tylko tworzenia materiałów video do sieci, ale również sposobów na ich promocję w mediach społecznościowych.

 • Grupa Nowego Zielonego Modelu Produkcji

Magdalena Miśka-Jackowska również przeprowadzi swoich podopiecznych przez meandry marketingu działającego od początku produkcji. Mając świadomość, że promocja jest szczególnie ważna dla młodych filmowców, mentorka zachęci uczestników, aby w intrygujący sposób pokazywali swoją obecność na Plenerach.

 • Grupa OFFmaster

Pod okiem Wiktora Obroka członkowie Grupy przejdą intensywne szkolenie reżyserskie i operatorskie. Dowiedzą się, jak stworzyć profesjonalny film w systemie kina niezależnego.

Photo: Filip Błażejowski

Podczas Plenerów odbędą się również:

Wykłady:

 • „Finansowanie produkcji filmowej: utarte ścieżki oraz nowe rozwiązania” – Stanisław Zaborowski, kierownik produkcji, producent kreatywny, KIPA Młodych
 • „Horyzont rozwoju sztucznej inteligencji” – dr hab. Aleksandra Przegalińska, prof. Akademii Leona Koźmińskiego, filozofka, futurolożka i publicystka
 • „Jak bohaterka/ bohater wpływa na formę filmową” – Agnieszka Smoczyńska (reżyserka podbijających świat „Córek dancingu” i pokazywanej w Cannes „Fugi”)
 • „Jak zadebiutować i odnieść sukces w zawodzie producenta” – Aneta Hickinbotham (współproducentka filmu „Żeby nie było śladów”)
 • „Metodologie pracy nad scenariuszem filmowym” – Jagoda Szelc
 • „Od storyboardingu do reżyserii. Filmowa droga Mateusza Rakowicza na przykładzie case study filmu pt.: Najmro. Kocha, kradnie, szanuje – Mateusz Rakowicz, rysownik, scenarzysta reżyser
 • „Pakt ze sobą i światem – remedium na wymagające czasy” – dr Jacek Santorski, psycholog i psychoterapeuta
 • „Skąd wziąć muzykę do mojego filmu? O sposobach na ilustrację muzyczną za małe lub bardzo małe pieniądze” – Magdalena Miśka-Jackowska
 • „Sposoby korzystania z zasobów. Praktyczna wiedza przy kręceniu filmów” – Legalna Kultura
 • „VFX i animowana  animacja w After Effects i Cinema 4D” — Robert Hranitzky
 • i in.

Projekcje filmów i spotkania towarzyszące:

Swoje filmy pokażą wybitni dokumentaliści Hanna Polak („Nadejdą lepsze czasy”) i Paweł Łoziński („Film balkonowy”). Mariusz Wilczyński zaprezentuje wielokrotnie nagradzaną animację „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, Tomasz Siwiński – „Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu” do Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Będzie można obejrzeć także fabularne nowości (niektóre przed premierą kinową!): „Kobieta w nocy” Rafała Kapelińskiego nagrodzonego na festiwalu w Berlinie za film „Butterfly Kisses”, „Powrót do Legolandu” Konrada Aksinowicza i podbijającego polski box office „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” w reżyserii Mateusza Rakowicza. Odbędzie się również pokaz „Lili” Dominiki Trybulec i Kacpra Świtalskiego, etiudy nakręconej smartfonem, zwyciężczyni konkursu Film Your Story.

Warsztaty:

 • „Podstawy charakteryzacji, czyli jak radzić sobie na planie w trudnych sytuacjach, gdy nie mamy doświadczonego charakteryzatora” — Marian Folga, Wktoria Wędzicha
 • Warsztaty otwarte z małym dźwigiem Movie Bird MB 12 VertiCrane i głowicą Elit w ramach Arri Grupy Filmu Kryminalnego przy udziale znanego na świecie focus pullera Henryka Jedynaka (prowadzenie Martin Demmer)
 • Warsztaty z animacji Cinema 4D z Robertem Hranitzkym
 • Warsztaty z oświetlenia planów – miecze świetlne — Michał Warda, ambasador Nanlite (Focus Nordic)
 • Warsztaty dźwiękowe
 • i in.

3. edycja Panelu Green Film Open

Panel dyskusyjny online: przedstawiciele projektu „Green Screen” Tim Wagendorp – (Flandryjski Fundusz Audiowizualny – Belgia), Zuzana Bieliková – (Słowacka Komisja Filmowa), Luz Molina (Promálaga – Hiszpania) oraz międzynarodowy ekspert Niels Maier Maier Bros. GmbH, Stanisław Zaborowski (producent), reż. Florent Pallares, Sławomir Idziak. Prowadzenie Magdalena Miśka Jackowska

Photo: Filip Błażejowski

Serdecznie zapraszamy!

Harmonogram Plenerów.

Przypominamy, że nadal można rejestrować się na Plenery Film Spring Open.

Przypominamy też o tegorocznej inicjatywie Film Spring Open i Zamku Królewskiego na Wawelu, czyli Hackathonie dla Wawelu!

Od 16 lat stymulujemy przyszłość branży w oparciu o nowe trendy, formaty i nowe talenty. Współpracujemy z ponad 60 wiodącymi firmami i korporacjami, które dostarczają nam nowoczesny sprzęt i aplikacje komputerowe o wartości 3,5 mln euro.

Photo: Filip Błażejowski

Fot. Filip Błażejowski

Zapraszamy za kulisy poprzednich edycji:
2020 online: https://www.youtube.com/watch?v=1WiMXm5C13I
2019: https://www.youtube.com/watch?v=9eLnhs0QSa4&t

Podczas dziesięciu dni warsztatów oferujemy szerokie spektrum profesjonalnej i praktycznej edukacji w grupach dedykowanych skupionych na przyszłości produkcji audiowizualnej.

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2020 Film Spring Open. Rysunki - prof. Maja Wolna