UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Już za niecały tydzień rusza 16. edycja Plenerów Film Spring Open!

Warsztaty pod okiem specjalistów, wykłady mistrzów, prelekcje nagradzanych filmów i spotkania z twórcami. Od 12 do 21 października w Krakowie potrwają Plenery Film Spring Open.

Co znajdzie się w programie?

Projekt plakatu prof. Maja Wolna

Sercem festiwalu są grupy tematyczne prowadzone przez uznanych artystów i rzemieślników.

  • Grupa Scenariuszowa

Poprowadzi ją Jagoda Szelc, scenarzystka i reżyserka uhonorowana Złotymi Lwami za debiutancką „Wieżę. Jasny dzień”. Autorka odpowie na dręczące wszystkich piszących pytanie: „Od czego zacząć?”.

  • Grupa Sony Venice

Przewodnikiem po kinie fabularnym zostanie Marcin Koszałka, uznany i wielokrotnie nagradzany autor zdjęć oraz reżyser. Filmowiec sięgnie po opowiadanie „Krwawy Lolo” Łukasza Orbitowskiego i zaprosi uczestników do nakręcenia kompletnej etiudy.

  • Grupa Canon Filmu Dokumentalnego

Opiekunką tej grupy zostanie Hanna Polak, znana dokumentalistka i działaczka charytatywna,    nominowana do Oscara za film „Dzieci z Leningradzkiego”. Autorka opowie o własnym podejściu do twórczego opowiadania historii i zdradzi przepis na wartościowe cinema vérité.

  • Grupa Animacji

Poprowadzi ją Tomasz Siwiński, autor „Niebieskiego pokoju” wyróżnionego Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Reżyser zaprasza do stworzenia krótkich czołówek na temat największych wyzwań współczesności.

  • Grupa Filmu Reklamowego

Pasjonatów marketingu oddajemy w ręce Jana Cieślara, wielokrotnego laureata najważniejszych festiwali reklamowych. Twórca opowie m.in. o post-reklamie, ekonomii uwagi i odkrywaniu nowych mediów.

  • Grupa Teledysków

Na jej czele stanie Konrad Aksinowicz, reżyser „Powrotu do Legolandu” i autor wideoklipów dla artystek takich, jak Brodka, Margaret czy Doda. Uczestnicy dowiedzą się m.in., jak uniknąć popadania w (od)twórcze klisze.

  • Grupa Virtual i Augmented Reality

Przewodnikami jej członków zostaną stali bywalcy Plenerów Spring Open, Konrada Ziaja i Martn Demmer. Konrad opowie o swoich doświadczeniach w realizacji treści AR na podstawie produkcji start-upu CinematicVR. Martn z kolei wprowadzi w tajniki filmu wolumetrycznego i fotogrametrii wykorzystywanej w narzędziach VR/AR.

  • Grupa Gier Komputerowych

Odbędzie się pod przewodnictwem Macieja Kunacha z Bloober Team. Maciej, który jest wychowankiem Plenerów, zajmie się tematem filmowości gier, prowadząc uczestników przez cały proces ich tworzenia.

  • Grupa Filmu Przyrodniczego

Zawiadywać będzie nią Artur Homan, filmowiec, leśnik i fotograf, człowiek, który zaraża pozytywną energią. Podczas warsztatów uczestnicy będą podpatrywać i filmować zwierzęta, a także montować wcześniej nakręcone materiały.

  • Grupa Wizualnych Efektów w Programie NUKE

Opiekę nad nią roztoczy Agata Nawrocka, przed którą świat efektów wizualnych nie ma tajemnic. nawROCKa przygotuje uczestników do pracy na stanowisku Motion Designer/Compositing Artist.

  • Grupa Interakcyjnych Form Narracji Audiowizualnej

Jej mentorem ponownie zostanie Florent Pallares, współzałożyciel grupy filmowej Red Eyes Cool. Uczestnicy będą mogli dołączyć do realizowanych już międzynarodowych projektów interakcyjnych.

  • Grupa Arri Filmu Kryminalnego

Na jej czele staną Sławomir Idziak, światowej sławy operator i pomysłodawca Plenerów wraz z Martnem Demmerem. Prowadzący chcą wspólnie z uczestnikami nakręcić scenę, testując nowoczesne rozwiązania dotyczące filmu gatunkowego.

  • Grupa Youtuberów

Jej uczestnicy przekonają się, że do nakręcenia filmu wystarczy pomysł i telefon komórkowy. Mentor, czyli Konrad Kruczkowski nauczy ich nie tylko tworzenia materiałów video do sieci, ale również sposobów na ich promocję w mediach społecznościowych.

  • Grupa Nowego Zielonego Modelu Produkcji

Magdalena Miśka-Jackowska również przeprowadzi swoich podopiecznych przez meandry marketingu działającego od początku produkcji. Mając świadomość, że promocja jest szczególnie ważna dla młodych filmowców, mentorka zachęci uczestników, aby w intrygujący sposób pokazywali swoją obecność na Plenerach.

  • Grupa OFFmaster

Pod okiem Wiktora Obroka członkowie Grupy przejdą intensywne szkolenie reżyserskie i operatorskie. Dowiedzą się, jak stworzyć profesjonalny film w systemie kina niezależnego.

Photo: Filip Błażejowski

Podczas Plenerów odbędą się również:

Wykłady:

  • „Finansowanie produkcji filmowej: utarte ścieżki oraz nowe rozwiązania” – Stanisław Zaborowski, kierownik produkcji, producent kreatywny, KIPA Młodych
  • „Horyzont rozwoju sztucznej inteligencji” – dr hab. Aleksandra Przegalińska, prof. Akademii Leona Koźmińskiego, filozofka, futurolożka i publicystka
  • „Jak bohaterka/ bohater wpływa na formę filmową” – Agnieszka Smoczyńska (reżyserka podbijających świat „Córek dancingu” i pokazywanej w Cannes „Fugi”)
  • „Jak zadebiutować i odnieść sukces w zawodzie producenta” – Aneta Hickinbotham (współproducentka filmu „Żeby nie było śladów”)
  • „Metodologie pracy nad scenariuszem filmowym” – Jagoda Szelc
  • „Od storyboardingu do reżyserii. Filmowa droga Mateusza Rakowicza na przykładzie case study filmu pt.: Najmro. Kocha, kradnie, szanuje – Mateusz Rakowicz, rysownik, scenarzysta reżyser
  • „Pakt ze sobą i światem – remedium na wymagające czasy” – dr Jacek Santorski, psycholog i psychoterapeuta
  • „Skąd wziąć muzykę do mojego filmu? O sposobach na ilustrację muzyczną za małe lub bardzo małe pieniądze” – Magdalena Miśka-Jackowska
  • „Sposoby korzystania z zasobów. Praktyczna wiedza przy kręceniu filmów” – Legalna Kultura
  • „VFX i animowana  animacja w After Effects i Cinema 4D” — Robert Hranitzky
  • i in.

Projekcje filmów i spotkania towarzyszące:

Swoje filmy pokażą wybitni dokumentaliści Hanna Polak („Nadejdą lepsze czasy”) i Paweł Łoziński („Film balkonowy”). Mariusz Wilczyński zaprezentuje wielokrotnie nagradzaną animację „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, Tomasz Siwiński – „Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu” do Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Będzie można obejrzeć także fabularne nowości (niektóre przed premierą kinową!): „Kobieta w nocy” Rafała Kapelińskiego nagrodzonego na festiwalu w Berlinie za film „Butterfly Kisses”, „Powrót do Legolandu” Konrada Aksinowicza i podbijającego polski box office „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” w reżyserii Mateusza Rakowicza. Odbędzie się również pokaz „Lili” Dominiki Trybulec i Kacpra Świtalskiego, etiudy nakręconej smartfonem, zwyciężczyni konkursu Film Your Story.

Warsztaty:

  • „Podstawy charakteryzacji, czyli jak radzić sobie na planie w trudnych sytuacjach, gdy nie mamy doświadczonego charakteryzatora” — Marian Folga, Wktoria Wędzicha
  • Warsztaty otwarte z małym dźwigiem Movie Bird MB 12 VertiCrane i głowicą Elit w ramach Arri Grupy Filmu Kryminalnego przy udziale znanego na świecie focus pullera Henryka Jedynaka (prowadzenie Martin Demmer)
  • Warsztaty z animacji Cinema 4D z Robertem Hranitzkym
  • Warsztaty z oświetlenia planów – miecze świetlne — Michał Warda, ambasador Nanlite (Focus Nordic)
  • Warsztaty dźwiękowe
  • i in.

3. edycja Panelu Green Film Open

Panel dyskusyjny online: przedstawiciele projektu „Green Screen” Tim Wagendorp – (Flandryjski Fundusz Audiowizualny – Belgia), Zuzana Bieliková – (Słowacka Komisja Filmowa), Luz Molina (Promálaga – Hiszpania) oraz międzynarodowy ekspert Niels Maier Maier Bros. GmbH, Stanisław Zaborowski (producent), reż. Florent Pallares, Sławomir Idziak. Prowadzenie Magdalena Miśka Jackowska

Photo: Filip Błażejowski

Serdecznie zapraszamy!

Harmonogram Plenerów.

Przypominamy, że nadal można rejestrować się na Plenery Film Spring Open.

Przypominamy też o tegorocznej inicjatywie Film Spring Open i Zamku Królewskiego na Wawelu, czyli Hackathonie dla Wawelu!

Od 16 lat stymulujemy przyszłość branży w oparciu o nowe trendy, formaty i nowe talenty. Współpracujemy z ponad 60 wiodącymi firmami i korporacjami, które dostarczają nam nowoczesny sprzęt i aplikacje komputerowe o wartości 3,5 mln euro.

Photo: Filip Błażejowski

Fot. Filip Błażejowski

Zapraszamy za kulisy poprzednich edycji:
2020 online: https://www.youtube.com/watch?v=1WiMXm5C13I
2019: https://www.youtube.com/watch?v=9eLnhs0QSa4&t

Podczas dziesięciu dni warsztatów oferujemy szerokie spektrum profesjonalnej i praktycznej edukacji w grupach dedykowanych skupionych na przyszłości produkcji audiowizualnej.

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online