Ogłaszamy nabór do Grupy Nowoczesnej Produkcji Filmowej skierowanej do młodych producentów filmowych pod patronatem Piotra Woźniak-Staraka.
Wykładowcami będą producenci: Ewa Puszczyńska, Krzysztof Terej, Mariusz Włodarski, Agata Szymańska, Łukasz Dzięcioł i Małgorzata Domin. Grupę poprowadzą zaś Marta Szarzyńska i Joanna Tatko.
O potencjalnych zmianach w metodach produkowania z punktu widzenia poszczególnych departamentów będą mówili między innymi operator Sławomir Idziak i scenograf Allan Starski.
Wspólnym celem działań edukacyjnych grupy będzie stworzenie nowej koncepcji produkcji filmów w Polsce i Europie w oparciu o doświadczenia młodych producentów i wiedzę mistrzów. W trakcie prac grupy, korzystając z doświadczeń mentorów, przyszli producenci będą analizować obecny model produkowania w poszukiwaniu przyszłościowych rozwiązań.
Zajęcia przeznaczone są dla młodych producentów i studentów produkcji, a także tych, którzy już wyprodukowali własny film lub są na etapie szukania środków na konkretną produkcję.
Wśród tematów poruszanych na zajęciach znajdą się:
– promocja projektów, zaczynająca się już w trakcie produkcji i wzorowana na koncepcji patrona grupy Piotra Woźniaka-Staraka,
– analizy okresów przygotowawczych, zdjęciowych i poprodukcyjnych pod kątem kontroli ryzyka,
– metody nawiązywania międzynarodowej koprodukcji,
– różnice pomiędzy produkcją filmów fabularnych i seriali,
– zarządzanie ekonomią i procesami produkcji,
– metody pozyskiwania środków na realizację projektów,
– „zielony”, czyli oparty na trosce o środowisko, model produkcji.
Partnerem Grupy Nowoczesnej Produkcji Filmowej jest Fundacja Rodziny Staraków, Patron Honorowy Konkursu „Wyobraź Sobie”. Celem Konkursu jest poszukiwanie ciekawych pomysłów na scenariusze filmowe oraz budowanie relacji między autorami i przedstawicielami branży filmowej.
Piotr Woźniak-Starak, fot. Piotr Malecki
Piotr Woźniak-Starak był pionierem nowego modelu producenckiego w Polsce. Modelu Producenta Kreatywnego, zaangażowanego w powstawanie filmu na każdym etapie produkcji: od wyboru scenariusza przez jego nadzór i kreatywną ewolucję w trakcie zdjęć po promocję w czasie i po zakończeniu zdjęć.
Miał na swoim koncie filmy takie, jak: „Bogowie” Łukasza Palkowskiego czy „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” w reżyserii Marii Sadowskiej, które podbiły serca polskiej widowni. Założył firmę produkcyjną Watchout Studio.
Ewa Puszczyńska to jedna z najbardziej znanych i najbardziej utytułowanych polskich producentek filmowych, wyróżniona m.in. Europejską Nagrodą Filmową za dramat wojenny “Aida” Jasmili Žbanić i Nagrodą BAFTA za “Zimną wojnę” Pawła Pawlikowskiego, nominowaną także do Oscara. W jej CV można znaleźć m.in. nagrodzoną Oscarem „Idę”, “Zabij to i wyjedź z tego miasta” czy “The Silent Twins”.
Krzysztof Terej pełni funkcję CEO Watchout Studio. Jest producentem hitów polskiego box office’u takich, jak „Bogowie” czy „Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” oraz międzynarodowego projektu „Ukryta gra” z Billem Pullmanem w roli głównej. Wyprodukował pierwszy w Polsce film o zombie, czyli „Apokawixa” w reżyserii Xawerego Żuławskiego.
Mariusz Włodarski: Producent Roku 2021 – tytuł przyznany przez Polską Gildię Producentów. Stał za sukcesem tytułów takich, jak: „Śniegu już nigdy nie będzie”, „Sweat”, „Intruz”, „Niepamięć“, „Wilk” i „Cicha ziemia”.
Agata Szymańska: absolwentka Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego im. Krzysztofa Kieślowskiego na Wydziale Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Śląsku, współzałożycielka firmy Balapolis, w której wraz Magdaleną Kamińską produkuje filmy fabularne i dokumentalne, a także międzynarodowe koprodukcje takie, jak: „Baby Bump”, „Wilkołak” czy „Syndrom Hamleta”.
Łukasz Dzięcioł ukończył m.in.: The Los Angeles Film School, pracował w studiach Opus Film i Opus TV. Producent m.in.: „Mojej krwi” Marcina Wrony, „Obietnicy” Anny Kazejak czy „Ja teraz kłamię” Pawła Borkowskiego oraz seriali „Klangor” czy „Królowa”.
Małgorzata Domin: współwłaścicielka niezależnej firmy produkcyjnej Domino Film, od 2007 roku pełni rolę producenta wykonawczego filmów Lecha Majewskiego. W 2015 roku samodzielnie wyprodukowała familijną komedię przygodową „Klub Włóczykijów” na podstawie noweli Edmunda Niziurskiego. Wykłada na kierunku „Organizacja produkcji” w Katowicach.
Marta Szarzyńska pracę w pełnometrażowej fabule zaczęła od „Piosenek o miłości” Tomasza Habowskiego, za które dostała Nagrodę KIPA za Debiut Producencki. Absolwentka Studiów Filozoficzno-Historycznych na UMCS, studiów podyplomowych Laboratorium Reportażu na UW i kursu „Development Kreatywny” w Szkole Wajdy.
Joanna Tatko: Junior Producer w Staron-film. Pracuje także jako producent wykonawczy i kierownik produkcji. Magister psychologii na Uniwersytecie SWPS i absolwentka Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTviT w Łodzi. Laureatka nagrody za najlepszy projekt podczas ZagrzebDox Pro 2018 za film „Symfonia Fabryki Ursus” oraz nagrody dla 10 najlepszych projektów za film „Powrót do domu” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Guangzhou 2018 w Chinach.
Zapraszamy do zapisów!
Partner Grupy Nowoczesnej Produkcji Filmowej: