UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Help!!! Jak mam zrobić mój film? PSC – ATM Grupa operatorska

Opiekun grupy: Marcin Koszałka

Na Plenerach Film Spring Open zmieniamy tradycyjny schemat edukacji. Proponujemy pracę w grupach operatorskich, gdzie Uczestnicy wspólnie z Mentorem przygotowują film, który będzie wkrótce wyprodukowany. Razem z operatorem i reżyserem filmu pt.: “Festung Krakau” Marcinem Koszałką zrobią próby operatorskie do tego filmu. Poszukując dramaturgii wizualnej “Festung Krakau” będą uczestniczyć nie w szkolnych wprawkach, ale w działaniach prawdziwych (storyboardy, moodboardy, próby operatorskie, czy też nakręcenie całej sceny), których efekty zobaczą w przyszłości już w zrealizowanym filmie.

Marcina Koszałka pisze:

Początek kina to negatyw. Technologia cyfrowa, która cały czas się rozwija, dąży do zastąpienia negatywu lecz negatyw jeszcze żyje. Wielu twórców realizuje filmy na taśmie światłoczułej (Christopher Nolan, Steven Spielberg). Powrót do źródeł może być inspirujący; duże koszty negatywu budują szacunek i zanim naciśnie się spust migawki kamery twórca długo musi się zastanawiać, a to tworzy precyzję i kształtuje wrażliwość wizualną.

Na warsztatach użyjemy dwóch kamer, cyfrowej oraz kamery analogowej Super 16 mm.

Będziemy pracować na fragmentach dwóch moich nowych projektów filmowych, które mam zrealizować. Poszukamy stylu wizualnego i zdecydujemy się na jakim zapisie zrobione zostaną projekty. Uczestniczy będą w tym samym momencie startu jak ja, jako twórca. Sam jeszcze nie wiem, jakiego stylu wizualnego użyć i czy zdecydować się na kamerę analogową czy kamerę cyfrową. Nasze warsztaty powinny to wyjaśnić.

Serdecznie zapraszam!

Partnerzy grupy:
LOGO PSC

 

17.10 Wtorek / Tuesday
17 października 12:00 - 14:00
Room B (2.floor)
18.10 Środa / Wednesday
18 października 17:00
Budowanie dramaturgii światła i koloru na podstawia serialu Erynie / Light and colour dramaturgy on the TV series “Erynie”example Marcin Koszałka
Room G (-2.floor)
19.10 Czwartek / Thursday
19 października
Wykład zamykający / Closing Lecture Sławomir Idziak
Aula

Opiekun grupy

Marcin Koszałka – operator filmowy, scenarzysta oraz reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych. Doktor habilitowany sztuk filmowych, absolwent i wykładowca Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

Jeden z najbardziej uznanych dokumentalistów swojego pokolenia, który ma na swoim koncie filmy takie, jak: „Takiego pięknego syna urodziłam”, „Deklaracja nieśmiertelności”. W 2015 roku zadebiutował w fabule thrillerem „Czerwony pająk”, pokazanym premierowo w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.

Zrealizował zdjęcia do wielu polskich filmów fabularnych. Dwukrotnie otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, za „Pręgi” (2004) Magdaleny Piekorz i „Rewers” (2009) Borysa Lankosza. Nagrodzony Brązową Żabą na festiwalu Camerimage jako najlepszy operator za zdjęcia do filmu „Rewers”.

Prywatnie: taternik, alpinista i maratończyk.

Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online