UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Grupa Sony Filmu Dokumentalnego

Opiekun grupy: Paweł Łoziński

Czy naprawdę trzeba zachęcać do robienia filmów dokumentalnych?

Nasz Świat, ten prawdziwy, który codziennie oglądamy został już stworzony, nie musimy go budować od nowa, jak robią to fabularzyści. Wystarczy wybrać z niego temat i bohaterów. Oni mają już w sobie gotowe historie czekające tylko na zapisanie. W dokumencie najprawdziwsi aktorzy, droga scenografia, idealnie pasujące kostiumy i wystrzałowe rekwizyty są za darmo. Dostajemy dialogi i sytuacje nie do wymyślenia w żadnym scenariuszu. Dokument to niepowtarzalna okazja poznania wspaniałych ludzi, wejścia tam, gdzie jeszcze nikogo z kamerą nie było. Jeśli masz ciekawość ludzi, wrażliwość i empatię to przed Tobą wspaniała okazja do opowiedzenia o Świecie z własnego punktu widzenia.

W dokumencie najbardziej ekscytuje mnie, że kiedy naciskam guzik „REC” w kamerze nie wiem co się za chwilę wydarzy. Ale zanim to nastąpi muszę dać sobie szansę – znaleźć bohatera, miejsce, sprawę, o której chcę zrobić film. W ramach kursu popracujemy, więc razem nad zrobieniem dokumentacji do Waszych projektów, scenariuszem, wyborem miejsca, pracą z bohaterem, nakręceniem materiału i nad jego montażem.

Minimum teorii i jak najwięcej filmowej praktyki.

Zapraszam do wzięcia udziału w Grupie Filmu Dokumentalnego, Świat czeka na opowieści Waszych kamer!
Paweł Łoziński

 

Zapraszamy do rejestracji na 18. Plenery Film Spring Open!

Partnerem grupy jest:

Logo: SONY

Opiekun grupy

Paweł Łoziński – polski reżyser i producent filmów dokumentalnych. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Autor ponad 20 filmów dokumentalnych wielokrotnie nagradzanych na międzynarodowych festiwalach. Robi pełne emocji autorskie filmy dokumentalne opowiadające o ludziach w sposób niezwykle intymny. Jest też scenarzystą, autorem zdjęć do wielu swoich filmów oraz ich producentem. Międzynarodowe uznanie zdobył swoim dokumentalnym debiutem “Miejsce urodzenia” (1992) opowiadający o polskim Żydzie Henryku Grynbergu szukającym mordercy swojego ojca. Film  zdobył wiele prestiżowych nagród w tym „Golden Gate Award” na SFIFF oraz Grand Prix  „Vue sur les Docs” w Marsylii.

Pracował jako asystent Krzysztofa Kieślowskiego przy filmie „Trzy kolory biały“. Według pomysłu Kieślowskiego zrealizował film „100 lat w kinie“ (1995) w prestiżowej serii powstałej dla BFI na 100-lecie kina.

Jego krótki metraż „Siostry“ (1999 ) otrzymał deszcz nagród w tym prestiżowe Grand Prix „Cinema du Reel”  Paryż, Grand Prix „Visions du reel” Nyon i Grand Prix Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Długi metraż „Taka historia“ otrzymał w tym samym roku Złotego Gołębia na Doc Leipzig. Sukces powtórzył na tym samym festiwalu w 2004 roku filmem „Między drzwiami“ powstałym z serii „Poprzez Granice“.

Za film „Chemia“ ( 2008 ) opowiadający o ludziach, którzy wychodzą z choroby nowotworowej dostał ponad 15 nagród w tym „Prix Europa“ Za Najlepszy Europejski Film Telewizyjny 2009, Berlin,  Nagrodę Telewizji MDR  za najlepszy wschodnioeuropejski film dokumentalny DOC Leipzig 2009

Jego osobisty film opowiadający o relacjach z ojcem „Ojciec i syn“ (2013) uhonorowany został min. Nagrodą św. Jerzego za Najlepszy Film Dokumentalny – 35 Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Moskwa 2013 oraz „Srebrnym Rógiem“ dla najlepszego filmu dokumentalnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym w tym samym roku.

Wybrana filmografia :

2016 Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham – scenariusz, reżyseria

2013 Ojciec i syn – scenariusz, reżyseria, zdjęcia

2008 Chemia – scenariusz, reżyseria

2004 Między drzwiami

1999 Taka historia –  scenariusz, reżyseria, zdjęcia

1999 Siostry – scenariusz, reżyseria, zdjęcia

1995 Sto lat w kinie – scenariusz, reżyseria

1992 Miejsce urodzenia – scenariusz, reżyseria

Zapraszamy na kurs online filmu dokumentalnego z reż. Pawłem Łozińskim

Remember Me