Wracamy z Grupą Nowoczesnej Produkcji Filmowej skierowaną do młodych producentów i studentów produkcji filmowej podczas Plenerów Film Spring Open! W tym roku jej mentorami będą m.in. Ewa Puszczyńska i Krzysztof Terej, a prowadzącą – Marta Szarzyńska. Na zajęciach, korzystając z doświadczeń wykładowców, przyszli producenci analizować będą obecny model produkowania w poszukiwaniu przyszłościowych rozwiązań.
Patronem Grupy Nowoczesnej Produkcji Filmowej jest Piotr Woźniak-Starak, który był pionierem nowego modelu producenckiego w Polsce i w Europie, tj. modelu producenta kreatywnego zaangażowanego w powstawanie filmu na każdym etapie produkcji. Partnerem Grupy jest z kolei Fundacja Rodziny Staraków, patron honorowy konkursu “Wyobraź Sobie”.
Piotr Woźniak Starak, producent filmowy, pozuje w swojej firmie Watchout Productions w Warszawie (obecnie działająca pod firmą Watchout Studio). Fot: Piotr Malecki / Napo Images dla Forbes

Rok 2023 przyniósł dla branży filmowej dużo znaczących wydarzeń. Zaczęło się od upowszechnienia czatu GPT. Jego szerokie możliwości zrodziły pytanie: jak dalece można używać sztucznej inteligencji w produkcji filmowej? Czy to narzędzie może nam wszystkim pomóc czy zagrozić? I gdzie jest w tym wszystkim HISTORIA, OPOWIEŚĆ, która się rodzi z doświadczenia i emocji, a nie przetwarzania danych.
Jakie są alternatywy dla młodego twórcy, producenta: czy filmy fabularne, dokumentalne i animacje są jedyną formą opowiadania historii? Co z nowymi narracjami: VR, AR, MR?
“Wychodząc z założenia, że Plenery Film Spring Open są skierowane do młodych ludzi, którzy rozpoczynają lub są na początku swojej kariery filmowej, proponuję, aby tegoroczne warsztaty poruszały zarówno aktualne tematy, jak i odnosiły się do problemów, które towarzyszą producentom od zawsze, czyli finanse, produkcja i dystrybucja”
– mówi prowadząca Marta Szarzyńska.

Wśród tematów poruszanych na zajęciach znajdą się następujące zagadnienia:
– produkcja pierwszego filmu;
– praca w mikrobudżecie;
– promocja projektów;
– analiza okresów przygotowawczych, zdjęciowych i poprodukcyjnych pod kątem kontroli ryzyka;
– zarządzanie ekonomią i procesami produkcji;
– metody pozyskiwania środków na realizację projektów;
– a przede wszystkim nowoczesny, zielony model produkcji.
Poza zajęciami warsztatowymi z producentką “Piosenek o miłości” członkowie grupy będą mogli uczestniczyć w wykładach mistrzowskich doświadczonych przedstawicieli branży. Wśród prowadzących znajdą się m.in. laureatka Oscara Ewa Puszczyńska i Krzysztof Terej, CEO Watchout Studio. Nazwiska kolejnych wykładowców będziemy podawać na bieżąco. W zakresie wiedzy na temat sztucznej inteligencji i narzędzi AI pomocnych w pracy producentów grupę wspierać będzie Jacek Nagłowski.
Ewa Puszczyńska to jedna z najbardziej znanych i najbardziej utytułowanych polskich producentek filmowych, laureatka Oscara za “Idę” Pawła Pawlikowskiego, wyróżniona m.in. Europejską Nagrodą Filmową za dramat wojenny “Aida” Jasmili Žbanić i Nagrodą BAFTA za “Zimną wojnę”. W jej CV można znaleźć m.in.: “Idę”, “Zabij to i wyjedź z tego miasta” czy “The Silent Twins”.
Krzysztof Terej pełni funkcję CEO Watchout Studio. Jest producentem hitów polskiego box office’u takich, jak “Bogowie” czy “Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” oraz międzynarodowego projektu “Ukryta gra” z Billem Pullmanem w roli głównej. Wyprodukował pierwszy w Polsce film o zombie, czyli “Apokawixa” w reżyserii Xawerego Żuławskiego.