UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Grupa Cinebus Green Team

Opiekun grupy: Beata Marciniak, Sławomir Idziak

Chcemy zbudować Cinebus Green Team. Poszukujemy młodych, początkujących filmowców, którzy są zainteresowani pracą na planach filmowych w nowoczesnym systemie produkcyjnym i przy użyciu Cinebusa. Chcemy zbudować zespół specjalistów gotowych produkować filmy inaczej – z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technicznych i z poszanowaniem środowiska.

Szukamy opiekunów technicznych, którzy mają smykałkę do elektroniki i znają się na sprzęcie, kierowców z uprawnieniami C + E, asystentów kamery, oświetleniowców, gripowców, którzy chcieliby działać w ramach zmienionego systemu produkcyjnego, który pozwala stworzyć dzieła audiowizualne w mikrobudżecie. Zapraszamy szczególnie tych, którzy chcą zmieniać świat i którzy chcą zbudować zgrany, wspierający się w pracy team – Cinebus Green Team!

Photo: Bea Marciniak

Poznajmy się!

Zainteresowanych zapraszamy na Plenery Film Spring Open 2023 do pracy w grupie Cinebus Green Team, co nie tylko pozwoli poznać możliwości techniczne Cinebusa, ale przede wszystkim da szansę poznania ludzi – współpracowników i utworzenia filmowej ekipy, która podejmie współpracę na planach filmowych.

Od strony technicznej grupę poprowadzi ekspert techniczny Cinebusa, merytorycznie wspomoże ją zaś opiekun artystyczny Plenerów Film Spring Open – operator i reżyser – Sławomir Idziak, który pracował w wielu systemach produkcyjnych na całym świecie. Cinebus jest wynikiem jego wniosków ze zdobytych doświadczeń zawodowych.

Plan filmowy, Plenery Film Spring Open
Photo: Bea Marciniak

Członkowie Cinebus Green Team będą mieli także możliwość korzystania z zajęć Grupy Nowoczesnej Produkcji Filmowej im. Piotra Woźniaka Staraka. Dzięki temu poznają tajniki produkcji mikrobudżetowej, która prowadzi do zmian utartych schematów produkcji. Dostaną także dostęp do nowoczesnych narzędzi AI, które mogą wesprzeć pracę producenta.

Cinebus to małe studio filmowe które działa w bezpiecznym dla środowiska, “zielonym” systemie produkcji. Pozwala on na wyprodukowanie małych, kameralnych filmów fabularnych, od początku zdjęć do całkowitego zakończenia filmu (produkcja i postprodukcja).


Photo: Bea Marciniak 

Pozwala na:

  • przygotowanie do zdjęć łącznie z realizacją Previsu (w formie animatiku czy aktorskiej wersji przyszłego filmu);
  • transport całego sprzętu potrzebnego do małobudżetowych produkcji. Na jego pokładzie znajduje się hydrauliczna winda i wózki transportowe, a także bagażnik na dachu o nośności 800 kg;
  • wykonanie zdjęć do filmu. W Cinebusie znajdują się: charakteryzatornia, szafa na kostiumy, mobilny podgląd reżyserski, kabina dźwiękowca, a także stanowiska do archiwizacji, montażu, efektów wizualnych i kolorkorekcji oraz część aktorska łącznie z automatem do kawy, piekarnikiem, mikrofalówką i lodówką. Cienbus umożliwia bezprzewodowe przesyłanie obrazu z kamer na planie;
  • niezależność energetyczną. Wszystkie stanowiska robocze są powiązane światłowodową siecią. Dzięki agregatowi i własnej sieci bezprzewodowej (1Gb/s dla 2000 uczestników na odległość 500 m) Cinebus jest uniezależniony od dostaw energii czy też zewnętrznych rozwiązań sieciowych;
  • aktywną promocję powstających projektów. Na pokładzie Cienbusa znajduje się 5-kamerowa telewizja internetowa. Cinebus posiada także scenę na dachu oraz towarzyszący mu namiot i  sprzęt umożliwiający organizację projekcji na dużym ekranie;
  • postprodukcję. Zmodernizowana infrastruktura (stacje robocze połączone w systemie Black Magic Resolve 16) i sieć światłowodowa umożliwiają równoległy montaż, kolorkorekcję oraz efekty CGI.

 

Opiekun grupy

Beata Marciniak – współpracuje z Fundacją Film Spring Open od 6 lat, koordynując kursy i konsultacje filmowe online oraz Cinebus – mobilne studio filmowe. Członkini zespołu Europejskiej Akademii Filmowej i koordynatorka projektu Europejskiego Klubu Filmowego, współtworzonego wraz z młodzieżą z całej Europy. Miłośniczka kina, zielonej produkcji filmowej, fotografii i ogrodnictwa.

Prof. Sławomir Idziak – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi, renomowany operator filmowy, a także reżyser, scenarzysta i wykładowca, twórca Film Spring Open, Prezes Zarządu Fundacji Film Spring Open.

Jako operator filmowy zrobił ponad 70 filmów w 19 krajach – między innymi zdjęcia do filmów Krzysztofa Kieślowskiego „Podwójne życie Weroniki” „Niebieski”, Andrzeja Wajdy „Dyrygent”, Krzysztofa Zanussiego „Rok Spokojnego Słońca”, Ridleya Scotta „Helikopter w ogniu”, Taylora Hackforda „Dowód Życia”, Michaela Winterbottoma „I want you”, Johan Saylesa „Men with Gun”, Davida Yeatsa „Harry Potter i Zakon Feniksa”, Natalie Portman “Historia miłości i ciemności”

Sławomir Idziak z sukcesem łączy karierę zarówno, jako wybitny filmowiec jak i wykładowca. Jest emerytowanym Profesorem Kunsthochschule fur Medien w Kolonii Department of Film and TV. Jest i był zapraszany na wykłady na wydziale filmowym i TV University of Industrial Arts w Helsinkach, Filmhaus w Kolonii, Hamburger Film Werkstatt w Hamburgu, Filmakademie Baden – Württemberg, FOCAL w Genewie, The National Film and Television School w Londynie, Film School w Sydney, Film School DFFB w Berlinie, Film Centre w Galway, Iralndia, National Film School of Denmark w Kopenhadze, Berlinale Talent Campus 2007, Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi, University of Applied Sciences and Arts, Faculty Design, Dortmund.

Za swoją pracę, jako operator, a także, jako reżyser otrzymał wielokrotnie nagrody i wyróżnienia na festiwalach w Gdyni, Berlinie, Wenecji, Pradze, Aucland, a także nominacje do nagród BAFTA, Cezara i Oskara. Nagrody za osiągnięcia życiowe przyznano mu na festiwalach Plus Camerimage, Marburg, Miskolc. Ogromne doświadczenie zarówno w zawodzie filmowca jak i wykładowcy zainspirowały go, aby otworzyć nowe drzwi w edukacji filmowej. Jest autorem i koordynatorem corocznych Plenerów Film Spring Open (od 2005 r.).

Remember Me