NOUS ENSEIGNONS EN LIGNE ET EN PERSONNE
po polsku polonais in English English en français English auf Deutsch deutsch

13 godzin.

Dokumentalny / eksperymentalny / film obrazkowy / film krótkometrażowy

Zdjęcia: Wilhelm Bielawa

W 2013 roku zrealizowałem projekt “13 godzin”. Była to dokumentacja działań artystycznych kilku czołowych krakowskich artystów. Projekt polegał na ciągłym towarzyszeniu im przez 13 godzin w ich pracowniach podczas procesu twórczego. Efektem są tysiące zdjęć oraz zapis audio rozmów o sztuce, które prowadziliśmy podczas realizacji. Z materiału miał powstać album fotograficzny, ale nigdy do tego nie doszło.

W naszym kręgu kulturowym liczba 13 wywołuje negatywne skojarzenia. Nie wszędzie jednak tak jest i nie zawsze tak było. W hinduizmie w liczbie 13 jest coś boskiego, zapisana jest w niej nasza karma, w Tarocie karta 13 symbolizuje śmierć w sensie pożegnania starego i powitania nowego, a starożytni Egipcjanie wierzyli, że trzynastka to brama do wieczności. W tym projekcie chciałam uciec od determinizmu, wyjść poza los. Dlatego po 10 latach postanowiłem ocalić ten materiał i z niemalże poklatkowego materiału fotograficznego zbudować niezwykłą historię tworzenia – film ze zdjęć. Każda z tych sytuacji ma swój przebieg, dramaturgię i punkt kulminacyjny; zmiksowane razem opowiedzą uniwersalną historię o tym, jak powstaje dzieło sztuki, o czym myśli artysta, ile wysiłku wymaga tworzenie w różnych mediach i technikach, jakie idee i emocje stoją za nim. Artysta-demiurg ma w sobie coś z twórcy, dotykając w ten sposób tego, co niematerialne.

Film “13 godzin. Narodziny sztuki.” jest w fazie montażu. Ponieważ nie dysponujemy kadrami filmowymi, a jedynie zdjęciami, nasza wyobraźnia musi dołożyć swoje i z tego powodu dźwięk jest niezwykle ważny. Potrzebuję wsparcia w zakresie tworzenia sound designu (tworzenie efektów synchronicznych, wydobywanie nieoczywistych dźwięków) oraz komponowania muzyki. Być może także znalezienia oryginalnej narracji lub nowego języka do montażu tych zdjęć. Praca nad tym filmem to duże pole do popisu dla osób kreatywnych. Jednocześnie jest to film bardzo wizualny, a całości dopełniają ciekawe zdjęcia Wilhelma Bielawy. Zapraszam do współpracy.

Jak na razie sam produkuję film, każde wsparcie artystyczne i finansowe jest bardzo mile widziane.

Artyści:
Grażyna Smalej
dr Iwona Demko
dr hab. Piotr Korzeniowski
dr hab. Bogusław Bachorczyk
Ryszard Paprocki
Prof. dr hab. inż. Zbigniew Bajek
Prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk
NAWER

13 godzin. Narodziny sztuki.

13 godzin. Narodziny sztuki.

13 godzin. Narodziny sztuki.

13 godzin. Narodziny sztuki.

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Dane kontaktowe

Nasze potrzeby (osoby, sprzęt)

sound design
animacja poklatkowa
muzyka

O autorze

Rafał Małecki
Rafał Małecki Rafał Małecki przed rozpoczęciem kariery filmowej studiował języki obce na Uniwersytecie Wrocławskim i pracował jako tłumacz języka niderlandzkiego. Jest absolwentem postprodukcji w Akademii Filmowej AMA oraz kursów filmowych w Szkole Wajdy, Krakowskiej Szkole Filmowej, uczestnikiem programu Doc Development oraz pleneru Film Spring Open. Interesuje się kinem zaangażowanym społecznie i artystycznym, a także sztukami wizualnymi w filmie. Nagradzany za reportaże o imigrantach i sztuce (nagrody MOCAK i IOM). Zajmuje się głównie montażem filmów dokumentalnych i fabularnych. Tworzy duet montażowy Moviematic, a także pisze scenariusze do filmów fabularnych. Członek Gildii Montażystów i Postprodukcji oraz selekcjoner BendFilm Festival w USA. Jego debiut reżyserski dokument “Rust” był pokazywany na 70 międzynarodowych festiwalach i otrzymał 17 nagród.
Film Spring Open Online

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Logo, Ministry of Culture and National Heritage, EN

Become an online
lecturer

Suggest a topic
online course