NOUS ENSEIGNONS EN LIGNE ET EN PERSONNE
po polsku polonais in English English en français English auf Deutsch deutsch

Mobilne Wirtualne Studio Filmowe


Na pokładzie Cinebusa zbudowaliśmy pierwsze mobilne i ekonomiczne studio filmowe na świecie. Zielony ekran zastąpiła w nim interakcyjna, tylna projekcja sterowana silnikiem używanym w grach komputerowych. Stworzyliśmy prototypowy system oparty o silnik 3D Unity, umożliwiający realizację ujęć filmowych z wykorzystaniem wirtualnego, wyświetlanego za aktorem tła oraz pobocznych projektorów symulujących dodatkowe źródła światła z wirtualnej scenografii, czyli wyświetlania renderowanych obrazów z wirtualnych kamer. Ponadto zbudowany przez nas prototypowy czujnik zakładany na dowolna kamerę lub inny obiekt (samochód, aktora itp.) umożliwia śledzenie w czasie rzeczywistym jego położenie (obrót lewo-prawo i góra-dół) w celu scalenia z wyświetlanym tłem generowanym silnikiem 3D lub materiałem filmowym nakręconym wcześniej.
To mobilne i tanie rozwiązanie chcemy zaproponować branży audiowizualnej do wykorzystania gdziekolwiek aktualnie jest realizowany przez Państwa projekt.

Przykładowo:
Obecnie prawie w każdym filmie realizuje się sceny w samochodach. Często w scenariuszu takie sceny opisują wypadki czy inne niebezpieczne sytuacje. Kręcenie takich scen jest bardzo trudne, bardzo kosztowne i w dodatku nadal niebezpieczne. Dobry aktor niekoniecznie musi być dobrym kierowcą.

Technologia powszechnie znana jako “Green Screen” (Zielone Ekrany) pomimo wielu możliwości ma podstawową wadę – niemożność kontroli przez reżysera tego, co powstaje na planie filmowym.
Dzięki rozwojowi technologii, a szczególnie sektora gier komputerowych pojawiła się możliwość, którą dzięki wsparciu MKIDN od dwóch lat badamy i rozwijamy, aby łączenie tła z akcją aktorską odbywało się w czasie rzeczywistym i żeby także aktor widział to, co w w/w technologii mógł oglądać tylko reżyser. Jednocześnie jest to rozwiązanie mobilne i ekonomiczne:

  • zamiast dużych i kosztownych ekranów LED zastosowaliśmy metodę laserowej tylnej projekcji
  • ekipa nie musi wędrować do specjalnego studia.

Połączenie tych elementów składowych (mobilność i tylna projekcja) zmniejsza koszty zarówno zbudowania Wirtualnego studia jego jak i koszty eksploatacji.
Wirtualne Studio zbudowaliśmy na bazie Cinebusa i jego integralnej części -2 namiotów o wielkości 4mx4 m.

Opis w PDF

Prototypowe Innowacyjne Mobilne Wirtualne Studio Filmowe

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Dane kontaktowe:

ul Wazów 12, 01-986 Warszawa

Wsparcie realizacji kluczowej strategii rozwoju i działalności misyjnej Fundacji Film Spring Open
Remember Me

Become an online
lecturer

Suggest a topic
online course