UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Film dokumentalny – obserwacja czy kreacja? Kurs online z autorem zdjęć Kacprem Czubakiem PSC!

Głównym celem kursu online, na który Was zapraszamy, jest zainspirowanie do nowatorskiego patrzenia na rzeczywistość, które pozwoli nie tylko zrozumieć, jak rejestrować obrazy za pomocą kamery, ale także pokaże, jak przekształcać codzienność w inspirację do tworzenia filmowych dzieł sztuki. Podczas zajęć skupimy się zarówno na technicznych aspektach pracy operatorskiej, ale też na rozwijaniu wyobraźni i umiejętności interpretacji otaczającego nas świata. Będziemy eksplorować różnorodne techniki, koncepcje i style, aby poszerzać horyzonty i pobudzić kreatywne myślenie. Nasza misja to przygotowanie do samodzielnej pracy nad własnymi projektami filmowymi. Chcemy, abyście po zakończeniu kursu czuli się pewnie nie tylko podczas konsultacji z reżyserami czy producentami, ale przede wszystkim podczas realizacji Waszych własnych wizji filmowych.

Jednym z punktów odniesienia podczas kursu będzie film dokumentalny “Theatre of Violence”, który zdobył uznanie na festiwalach filmowych, a jego autor zdjęć, Kacper Czubak, został uhonorowany dwiema prestiżowymi nagrodami – najlepsze zdjęcia na 20. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie oraz nagrodą Polskiego Stowarzyszenia Autorów i Autorek Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia w filmie dokumentalnym w 2023 r. Przez pryzmat filmu “Theatre of Violence” zgłębimy procesy twórcze i techniczne, które prowadzą do stworzenia wyjątkowego obrazu dokumentalnego. W każdej sesji będziemy korzystać z materiałów koncepcyjnych, fragmentów filmów oraz praktycznych przykładów, aby uczestnicy mogli zrozumieć zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty pracy autora zdjęć. Każde spotkanie będzie podzielone na trzy części: wprowadzenie do tematu, analiza praktycznych przykładów oraz praca własna uczestników nad własnymi projektami, które następnie zostaną omówione i poddane konstruktywnej krytyce.

Zapraszamy na konkretną i ekscytującą podróż przez świat sztuki operatorskiej, która rozbudzi Waszą wyobraźnię oraz wyposaży w niezbędne narzędzia do wyrażania własnych pomysłów i historii za pomocą obrazu.

Niektóre zagadnienia, którymi zajmiemy się na warsztatach:
– jak patrzeć, żeby dostrzec to, co ukryte
– przygotowanie eksplikacji operatorskiej i moodboardu
– relacja reżyser – autor zdjęć, czyli jak budować twórcze porozumienie
– relacja bohater – autor zdjęć, czyli jak budować zaufanie
– eksperymentowanie z różnymi technikami operatorskimi, aby tworzyć oryginalne i innowacyjne obrazy filmowe
– kiedy wysokiej klasy profesjonalny sprzęt jest potrzebny na planie dokumentalnym, a kiedy nie
– aspekty biznesowe i rynkowe dokumentalnego przemysłu filmowego, jak funkcjonuje branża i jakie są jej aktualne trendy i wyzwania
Trailer filmu “Theatre of Violence”

Zainteresowanych prosimy o przysłanie maila na adres biuro@filmspringopen.eu !

 

Kacper Czubak jest absolwentem Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach i członkiem Berlinale Talents.
Studiował pod okiem wybitnego polskiego operatora i fotografa prof. Bogdana Dziworskiego. Jest autorem zdjęć do wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego “Mów mi Marianna”, nagrodzonego Premio Zonta na 68. Festiwalu Filmowym w Locarno, Złotym Rogiem na 55. Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz licznymi nagrodami na międzynarodowych festiwalach filmowych.
Dwukrotnie otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia do filmu “W teatrze przemocy” – na 20. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie, oraz nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Autorów i Autorek Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia w filmie dokumentalnym w 2023 r.Ponadto stał za kamerą tak uznanych filmów jak “O zwierzętach i ludziach” w reżyserii Łukasza Czajki czy “Symfonia fabryki Ursus” w reżyserii Jaśminy Wójcik, a ostatnio “Drzewa milczą” Agnieszki Zwiefki – opowiadającym historię osieroconego rodzeństwa z Kurdystanu, które trafiło do Polski przekraczając zieloną granicę z Białorusią. Jego film fabularny pt. “Of Fish and Men” w reżyserii Stefanie Klemm otrzymał nagrodę Opera Prima na 56. Solothurner Filmtage w Szwajcarii i miał światową premierę na 56. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago.

Swoją pracę zawodową dzieli między filmy dokumentalne, fabularne i teledyski. Do jego głównych zainteresowań artystycznych należą prawa człowieka i zniuansowane portrety psychologiczne bohaterów. Jego twórczym znakiem rozpoznawczym jest intymna bliskość między kamerą a filmowaną postacią, co jest efektem głębokiego zaufania między bohaterem filmu a twórcą. Od kilku lat prowadzi także praktyczne
warsztaty z filmu dokumentalnego w ramach szkoły mistrzowskiej Speakers Avenue w Warszawie.

Mieszka w Polsce, pracuje na całym świecie. Realizował zdjęcia w Ukrainie, Pakistanie, Libanie, Meksyku, Rosji, Sudanie Południowym, Birmie, Angoli, Etiopii, Mozambiku, Indonezji, na Filipinach, w Dagestanie i wielu innych krajach.

Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC).

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online