UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Ewa Puszczyńska na Plenerach Film Spring Open 2016

Punktem wyjścia do wykładu Ewy Puszczyńskiej, wybitnej producentki (m. in. nagrodzonej Oscarem „Idy”), było zagadnienie debiutu w kontekście produkcji filmu. Jednak dzięki znakomitej komunikacji między gościem a uczestnikami Warsztatów, spotkanie szybko przybrało formę swobodnej dyskusji (również pytań kierowanych do widowni), której osią stało się dociekanie na temat cech idealnego, kreatywnego producenta mierzącego się z debiutującym reżyserem.

Producentka Ewa Puszczyńska, fot. Alicia Devaux
Producentka Ewa Puszczyńska, fot. Alicia Devaux

Ewa Puszczyńska, dzieląc się doświadczeniami ze współpracy z młodym debiutantem z Izraela, wskazywała na najważniejsze wyzwania stojące przed producentem. Podkreślała prymarne znaczenie odpowiedzialności spoczywającej na nim i wiążącym się z tym ryzykiem. „Dla producenta każdy kolejny film jest debiutem” – powtarzała kilkakrotnie, zwracając uwagę na odrębność sposobu pracy z rozmaitymi twórcami.

Producentka zdradziła także, że niedawno podjęła się wyprodukowania kolejnego filmu Tomasza Wasilewskiego (czwartego w jego dorobku), który był obecny podczas spotkania. Reżyser uzupełniał jej słowa, kładąc szczególny nacisk na rolę producenta jako partnera artystycznego oraz osoby rozumiejącej i wspierającej projekt nie tylko od strony organizacyjnej.

Reżyser Tomasz Wasilewski podczas wykładu na Plenerach Film Spring Open
Tomasz Wasilewski, fot. Alicia Devaux

Na pytania uczestników Plenerów dotyczące wyboru pierwszego producenta odpowiadała: „Wy musicie zdecydować, kto jest dla Was w danym momencie najlepszy. Szukajcie młodych, zdolnych osób, które poświęcą Wam swój czas”. Ewa Puszczyńska – sama będąca ekspertką w swojej branży i współpracująca z wieloma znanymi reżyserami (produkuje m. in. kolejny film Pawła Pawlikowskiego) – przyznaje, że wciąż ciągnie ją do debiutantów, którzy nieustannie odkrywają przed nią coś nowego, rozbudzają ciekawość i uczą.

Tekst: Kamil Kalbarczyk

Redakcja: Magdalena Goszczyńska

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online