Zachęcamy do dołączenia do Grupy Filmu Dokumentalnego Canon, którą w tym roku poprowadzi podróżniczka i reżyserka, Eliza Kubarska. Film Elizy Kubarskiej pt. „Ściana cieni’ można oglądać w tym roku podczas festiwalu Docs Against Gravity.
Film dokumentalny jest połączeniem sztuki i nieprzewidywalnej rzeczywistości. To jest miejsce, w którym mogę poruszać tematy, które są dla mnie ważne. Mogę pokazywać to co się dzieje wokół mnie (albo we mnie), albo udać się w podróż zupełnie w nieznane. Realizacja filmu dokumentalnego to wielopoziomowa przygoda. Wybór historii, relacja z bohaterem, finansowanie, praca z kamerą i ekipą filmową, montaż. W ramach grupy dokumentalnej będziemy pracować nad konspektem filmu na podstawie Waszych projektów, a następnie zrealizujemy wybraną scenę przy użyciu profesjonalnego sprzętu filmowego Canon. Z powodu sytuacji zajęcia i konsultacje w tym roku będą się odbywać online, ale nadal kontynuujemy pracę praktyczną. – mówi Eliza Kubarska, prowadząca grupę.
O Elizie Kubarskiej
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby i Multimediów pracowni prof. G. Kowalskiego i Szkoły Wajdy w Warszawie. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Reżyserka filmów dokumentalnych i video-instalacji. Specjalizuje się w realizacjach filmów w ekstremalnych warunkach, daleko od cywilizacji: poczynając od zimnych Himalajów, Karakorum i Grenlandii po tropikalne rejony Azji. Bohaterami jej historii są ludzie uwikłani w skomplikowane relacje osobiste i społeczne. Reżyserka tworzy również filmy zaangażowane, których bohaterami są mniejszości etniczne i przedstawiciele ginących kultur, zawsze na tle potężnej natury. Jej filmy, które powstają we współpracy z prestiżowymi telewizjami jak ARTE/Zdf czy HBO, są nagradzane i prezentowane na festiwalach całego świata (m.in. Hot Docs w Kanadzie, Los Angeles Film Festival, Locarno, Vision du Reel, IDFA). Kubarska Zadebiutowała w 2010 filmem Co się wydarzyło na wyspie Pam (What happened on Pam Island, 63 min) do którego zdjęcia powstawały we fiordach południowej Grenlandii. Badjao. Duchy z morza (76 min, 2014, ang. Walking Under Water, dla ARTE/ZDF), «podwodny dokument» realizowany na morzu i pod wodą (zdobywca m.in. Nagrody Jury na Hot Docs) opowiada o morskich Nomadach, ludziach-rybach, z Borneo. K2 Dotknąć Nieba ( K2. Touching the Sky, 73 min, 2015) – jeden z najczęściej nagradzanych polskich filmów o tematyce górskiej na świecie, realizowany u podnóża góry K2, szuka odpowiedzi na pytanie o cenę pasji. Jej najnowszy film «Ściana Cieni» (90 min, 2020, The Wall of Shadows, dla ARTE/ZDF realizowany w koprodukcji polsko-szwajcarsko-niemieckiej w Himalajach, na wysokościach ponad 5 tys. metrów, opowiada o ekstremalnej wyprawie na dziewiczą ścianę Kumbhakarny z punktu widzenia nepalskich Szerpów. Międzynarodowa premiera filmu odbyła się w Kanadzie (Hot Docs – udział w konkursie głównym), a premiera polska odbędzie się na tegorocznym Docs Against Gravity. Film planowany do dystrybucji kinowej w Polsce i na świecie. Równolegle od 2018, Eliza prowadzi prace nad pełnometrażowym filmem dokumentalnym o Wandzie Rutkiewicz.
Jako alpinistka i eksplorerka, w zespole ze swoim mężem, fotografem Davidem Kaszlikowskim, ma na koncie realizację kilkunastu wypraw górskich, m.in. na Grenlandię, w Atlas Wysoki w Maroku, do Mali w Afryce Zachodniej czy tropikalnych dżungli Malezji. Autorka zdjęć specjalnych (ekspedycje górskie i podwodne). Założycielka studia filmowego Vertical Vision Film Studio www.VerticalVision.pl .
Zajęcia Grupy odbędą się dzięki Partnerowi Film Spring Open, firmie Canon.