UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Plenery 2014

Pobierz Program Plenery 2014

1 – 10 PAŹDZIERNIKA 2014, KRAKÓW, MAŁOPOLSKA
Plenery to nie szkoła filmowa, nie narzucamy napiętego harmonogramu. Możesz dowolnie wybierać moduły, w których chcesz uczestniczyć. od Ciebie zależy jak dobrze wykorzystasz ten czas! Program Plenerów Film Spring Open na 2014 rok uzupełniliśmy o aktualne trendy na rynku. Będziemy także kontynuować programy rozpoczęte podczas poprzednich edycji.

WSPÓŁPRACA GRUP TWÓRCZYCH

Grupy twórcze przyjeżdżają z projektami, które zgłosiły podczas rekrutacji i wstępnie opracowały podczas prac pre-produkcyjnych. W trakcie trwania Plenerów pod okiem wybranych specjalistów, którzy pełnią rolę opiekunów i koordynatorów, będą praktycznie realizować swoje projekty. Program na rok 2014  obejmuje następujące grupy:

GRUPA FILMOWYCH ADAPTACJI SPEKTAKLI TEATRALNYCH

Chcesz zrobić film, a nie masz pomysłu na swój scenariusz? Masz swój projekt, ale nie jest jeszcze na tyle dopracowany, by pokazać go światu? Zaadaptuj! Widziałeś ostatnio „Wenus w futrze” Romana Polańskiego? Jeśli tak, to wiesz doskonale, że adaptacje to wielka sztuka, która tworzy nową jakość. Możesz wybierać z gotowych dzieł i nadać im zupełnie nową formę, stwarzając odrębne dzieło filmowe.  Ta grupa będzie praktycznie realizować adaptacje filmowe przedstawień dyplomowych znanych uczestnikom ze szkół aktorskich, a także adaptować spektakle ze scen zawodowych. To nie wszystko! Zgłaszając swój pomysł na adaptację bierzesz udział w konkursie, do którego nagrody ufundował nasz partner technologiczny, firma Canon. Szczegóły wkrótce!

GRUPA GAME JAM – GAME DEVELOPERÓW I FILMOWCÓW

Jeśli chcesz tworzyć film, który będzie jednocześnie grą, lub tworzyć grę, która będzie filmem, dołącz do tej grupy! Game Jam to interdyscyplinarna grupa interaktywnego opowiadania. Ta ekipa łączy świat filmowców ze światem gier komputerowych. Filmowiec nauczy się na czym polegają techniki cyfrowych treści interaktywnych i  jakie narzędzia do tego wykorzystać. Game developer zrozumie na czym polega sztuka opowiadania historii tak, by wywołać emocje u widza. 

Fot. Marian Folga/FSO

GRUPA INTERAKTYWNEJ DRAMATURGII

Oglądasz film i w pewnym momencie myślisz, że ta historia mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej? A co jeśli pozostawić wybór widzom Twojego filmu? Kino podążać będzie w stronę nowego formatu widowiska filmowego, szukając alternatywy dla tradycyjnej, linearnej historii. Na Plenerach dużo dyskutujemy o nowym widzu, który chce decydować, uczestniczyć w tworzeniu historii a tym samym mieć wpływ na dalszy rozwój dramaturgiczny wydarzeń. Praca w tej grupie przygotuje Cię do nowej formy komunikacji z widzem. Więcej informacji o interaktywnych oraz linki do filmów tutaj https://filmspringopen.eu/?p=710

GRUPA 3D

Chcesz zrobić film albo klip w trójwymiarze? Ta grupa jest dla Ciebie! W 2011 roku na Plenerach odbyły się pierwsze Warsztaty 3D. Od tamtego czasu, uczestnicy zainteresowani tą technologią wracają do nas z gotowymi scenariuszami lub już rozpoczętymi projektami. Koordynatorem tej grupy jest stereografer i konstruktor rigów. Uczestnicy pracują na planie zdjęciowym, biorą udział w zajęciach praktycznych z kamerami, na których testują najnowsze narzędzia do produkcji stereoskopowej (Rigi 3D) i realizują klipy 3D.

GRUPA FILMU DOKUMENTALNEGO

Nie zapominamy o formach dokumentalnych i paradokumentalnych! Warsztat dokumentalny na stałe wpisał się w coroczny program Plenerów i przynosi wiele efektów twórczych. Powstaje kilkanaście eksperymentalnych form dokumentalnych, za które uczestnicy często zdobywają nagrody w Polsce i za granicą. Marzysz o własnym dokumencie? Dołącz do tej grupy!

GRUPA CGI – ANIMACJE I PREWIZUALIZACJE KOMPUTEROWE

Ogromny postęp technologiczny sprawił, że obecnie łatwiej i taniej jest realizować sceny za pomocą komputera niż w rzeczywistości. W tej grupie nauczymy Cię tego! Zwracamy szczególną uwagę na ogromne możliwości, jakie współcześnie daje montaż (motion design, VFX) i cyfrowa post-produkcja, a szczególnie sztuka tworzenia ruchomych obiektów z wykorzystaniem komputera (animacja komputerowa – CGI). Praca w tej grupie to praktyczny kurs tworzenia pre-wizualizacji za pomocą prostych narzędzi – programów komputerowych: grafiki komputerowej i efektów wizualnych.

GRUPA FILMU REKLAMOWEGO – GRUPA SPONSOROWANA

Wiążesz swoją przyszłość z pracą na rynku komercyjnym, chcesz realizować filmy reklamowe? Dołącz do tej grupy! W trakcie Plenerów edukujemy również w tej dziedzinie. Tematem praktycznych prac i realizowanych filmów są projekty filmów reklamowych, konsultowane z koordynatorem grupy, zaproszonym uznanym specjalistą filmów reklamowych. Zgłaszając się właśnie do tej grupy masz szansę na częściowe stypendium! Więcej informacji tutaj https://filmspringopen.eu/?p=647

GRUPA TELEDYSKÓW

Chcesz kręcić teledyski i uczynić z nich krótkie, filmowe dzieła sztuki? Zapisz się do grupy pracującej nad realizacją teledysku do wybranego utworu muzycznego. Jako koordynatora tych grup zapraszamy uznanego reżysera, który pomaga uczestnikom w realizacji krótkich form teledyskowych. Zgłaszając się właśnie do tej grupy masz szansę na częściowe stypendium! Więcej informacji tutaj https://filmspringopen.eu/?p=782

GRUPA NOWEGO MODELU PRODUKCJI

Interesujesz się produkcją filmową, chcesz robić filmy taniej i lepiej? W tej grupie się tego nauczysz. Warsztaty nowego modelu produkcji koncentrują na porównaniu obecnych oraz nowatorskich metod pracy na planie filmowym. Przyjrzymy się pracy w systemie wielokamerowym i rozważymy podział ekipy na tzw. unity. Sprawdzimy jak montaż i kolor korekcja na planie mogą wpłynąć na kształt dzieła filmowego.

Czy można działać w kilku grupach na raz? Wszystko zależy od Ciebie i tego jak dobrze zorganizujesz swój czas.

WARSZTATY

NOWE TECHNIKI OBRAZU CYFROWEGO: FILMOWANIE W TRUDNYCH WARUNKACH

Dzięki licznym partnerom technologicznym otrzymujemy imponującą ilość sprzętu. Podczas warsztatów „filmowanie w trudnych warunkach” będziemy robić testy porównawcze różnych kamer. Sprawdzimy pracę kamer w niesprzyjających warunkach, np. przy niskim poziomie światła, przy dużej ilości detali w kadrze, przy kolorowym świetle i porównamy ich wyniki, by wiedzieć czym najlepiej kręcić. Będziesz na bieżąco!

Fot. Marian Folga

WYKŁADY

ANALIZY FILMÓW

Co roku na Plenerach odbywają się spotkania z wybitnymi twórcami, podczas których analizujemy zrobione przez nich ostatnio filmy. Zaproszeni filmowcy opowiadają o praktycznej stronie realizacji swoich projektów. W trakcie rozmowy opowiedzą Ci o problemach, jakie mieli przy produkcji konkretnego filmu, odpowiedzą na zadane przez Ciebie pytania, zmotywują do pracy i  powiedzą na co uważać, a jeśli trzeba odtworzą proces twórczy, scena po scenie. Dyskutujemy także o problemach związanych z rozpoczęciem kariery, dlatego oprócz reżyserów z dużym dorobkiem, zapraszamy twórców młodego pokolenia, świeżo po debiucie fabularnym. Byli z nami m.in. Jan Komasa, który opowiedział o swoim debiucie „Sala Samobójców”, Tomasz Wasilewski analizował „W sypialni”, a Bodo Kox mówił o kręceniu „Dziewczyny z szafy”.

SCENOGRAFIA I REALIZACJA OBRAZU. MYŚLENIE OBRAZEM: VISUAL DIRECTING

Dynamiczny rozwój nowych technologii i rozproszone autorstwo obrazu filmowego  sprawiło, że proponujemy coś zupełnie przełomowego – powołanie zawodu „Visual Director”!

Visual Director czyli osoba w całości odpowiedzialna za wizualną stronę filmu, łącząca umiejętności operatorskie i scenograficzne. Nie jest ważne, czy kształciłeś się jako scenograf czy operator. Ważne, byś na tyle przemodelował swoje podejście do dotychczasowego zawodu, by podjąć nowe wyzwania, jakie stawia dynamicznie rozwijający się rynek. Podczas tegorocznych Plenerów przeprowadzimy wykład z zakresu scenografii i realizacji obrazu, kładąc nacisk na myślenie obrazem w przygotowaniu przyszłych projektów uczestników.

MONETYZACJA TREŚCI DZIĘKI TWORZENIU WŁASNYCH KANAŁÓW W INTERNECIE

Na Plenerach konsekwentnie dyskutujemy o monetyzacji treści na platformach internetowych. Podczas najbliższej edycji będziemy rozmawiać o tym, jak z sukcesem tworzyć własny kanał wInternecie i skutecznie animować społeczność zgromadzoną wokół niego.

Fot. Marian Folga

 

Photo: Joanna Pieczara
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online