UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Plenery 2013

Zobacz Program

Program Plenerów Film Spring Open 2013

Plenery Film Spring Open 2013 odbędą się w Krakowie w dniach 26 maja do 5 czerwca. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Współorganizator: Media Desk Polska. Główny Partner: Małopolska oraz we współpracy z Krakow Film Commission.
Dosyć czekania.

Program tegorocznych Plenerów Film Spring Open budowaliśmy tak, aby ułatwić Wam start w zawodzie. Zobaczcie, co w tym roku planujemy…
Previzuj swoją przyszłość.

Zacznijcie na Plenerach kręcić to, o czym marzycie, pełnometrażowe filmy fabularne w formie Previsów (brudno-filmów). Dzięki naszym partnerom technologicznym zapewnimy Wam całkowity workflow produkcji: będziemy dysponowali sprzętem zdjęciowym, montażowym i postprodukcyjnym największych producentów ARRI, Apple, Canon, HP, Panasonic, Sony.

O projektach P

revis oraz produkcji z wykorzystaniem prewizualizacji będzie wykładać:

Sławomir Idziak, twórca Film Spring Open (również opiekun grup filmowych realizujących Previsy). W ciągu Plenerów będzie także prowadzić warsztaty dramaturgiczne i wspomagać realizatorów Previsów,
Piotr Szczepanowicz, producent studia postprodukcyjnego Nolabel (Jak praktycznie wykorzystać prewizualizację w planowaniu produkcji filmowej), będzie również prowadzić praktyczny kurs „Tworzenia previzualizacji za pomocą prostych narzędzi w programach 2D i 3D”
Ponadto będziemy namawiać do indywidualnych konsultacji twórców Previsów z wybitnymi profesjonalistami (Dorota Kędzierzawska, Sławomir Fabicki, Krzysztof Krauze),

A już w przyszłym roku na Plenerach będziecie mogli zaprezentować Wasze Previsy w trakcie branżowych spotkań pitchingowych z producentami i decydentami.
Jak robić filmy taniej i lepiej

O źródłach i sposobach finansowania produkcji będą wykładać:

Marszałek oraz Prezydent ds. Kultury i Promocji Miasta opowiedzą o możliwościach finansowania projektów filmowych, jakie daje Małopolska wraz z Miastem Kraków,
Mia Bays, zdobywca Oscara® i dwukrotnie nominowana do nagrody BAFTA producent kreatywny, która stworzyła jeden z najbardziej spektakularnych schematów mikrobudżetowego systemu finansowania filmów pełnometrażowych, który odnosi sukces na skalę międzynarodową o nazwie „Microwave”. Do dzisiaj w swoim dorobku mają 7 pełnometrażowych debiutów,
Ponadto zapraszamy młodych producentów z Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych – Sekcji Młodych Producentów, którzy będą uczestniczyć w panelu o przyszłościowym modelu młodej europejskiej produkcji filmów fabularnych,
Zaprezentujemy również projekt Cinebusa, pojazdu specjalnego przy pomocy którego będziecie mogli już profesjonalnie realizować przyszłe Previsy, którego bezpośrednim wykonawcą będzie fabryka autobusów Autosan S.A.

Ku przyszłości

Udało nam się zaprosić wybitnych ekspertów specjalizujących się w nowych cyfrowych technikach realizacji filmów między innymi:

Zbigniew Rybczyński, wybitny polski reżyser i operator filmowy, laureat najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie, w tym Oscara za film „Tango”. Efektem jego prac badawczych i doświadczeń twórczych jest Centrum Technologii Audiowizualnych. Na Plenerach opowie o koncepcji efektów specjalnych w nowych technologiach,
Wykłady dotyczące cyfrowej postprodukcji poprowadzą między innymi Robert Hanzl, oraz przedstawiciele studiów postprodukcyjnych specjalizujących się w animacjach i efektach specjalnych: Nolabel,
Telewizja TVN i Jacek Szymczak zaprasza w ciągu jednego dnia do TVN-owskich hal zdjęciowych (Studia FX Telewizji TVN w Krakowie) na demonstrację realizacji scen samochodowych w wirtualnym studio green box,
Krzysztof Ptak, wybitny polski operator, na przykładzie nowego filmu „Papusza” opowie o swoim studiu postprodukcyjnym, które własnoręcznie wybudował.

Efekty specjalne

Oprócz efektów wizualnych realizowanych w komputerze w dalszym ciągu podstawą wywierania wrażeń na widzach są efekty powszechnie określane mianem SFX. O ich istocie na ostatnich Plenerach opowiadał niekwestionowany mistrz efektów specjalnych na skalę światową, Neil Corbould, zdobywca Oskara® za efekty specjalne do filmu „Gladiator” (2001) oraz trzykrotnie nominowany do nagrody BAFTA za efekty specjalne w filmach „Piąty Element” (1998), „Szeregowiec Ryan” (1999) oraz „Pojutrze” (2005), inne kredyty: „Helikopter w Ogniu” (2001), „Król Artur” (2004), „Czas Wojny” (2011), „Królewna Śnieżka i Łowca” (2012). Określił „Efekty specjalne jako sztukę tworzenia złudzeń…”. Zapowiedział również, że przyjedzie do nas prosto z planu „Herculesa” w Budapeszcie, aby odwiedzić uczestników warsztatów.
Interakcyjność

Grupa Flamberg to fanatycy gier terenowych LARP (Live Action Role Playing), w których każdy z uczestników jest bohaterem. Specjalnie na potrzeby projektu interakcyjnego, który w trackie warsztatów zrealizują FilmSpringersi, przygotowali scenariusz swojej gry. Programiści, Grupa Invent Core, połączą świat informatyki i kinematografii, aby przenieść mechanikę komputerowych gier przygodowych do branży filmowej. Efekty interaktywnego widowiska pokazującego różne wątki „świata LARPów” zostaną zaprezentowane na specjalnym prototypowym narzędziu Grupy Invent Core do nielinearnego komponowania filmów (www.deligic.com).

Najnowszym projektem w programie Plenerów jest Game Jam, (którego współautorem jest Maciej Miąsik producent gier komputerowych z One2Tribe) czyli interdyscyplinarny warsztat interaktywnego opowiadania, który ma na celu zbliżenie świata gier komputerowych i filmowców. Celem tych warsztatów będzie stworzenie gry fabularnej w technice filmowej dzięki którym filmowcy poznają pracę przy grach, a game developerzy poznają pracę przy filmie.

Jak zrobiłem swój film

W przeciwieństwie do licznych festiwali na Plenerach Film Spring Open pokazuje się filmy tylko w celu warsztatowej analizy utworu przez wybitnych reżyserów. Jak co roku odbędą się spotkania z twórcami i analizy ich filmów, wykłady dotyczące powstania utworu ujęcie po ujęciu i scena po scenie oraz dyskusje o problemach, jakie mieli przy realizacjach swoich filmów między innymi:

Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze opowiedzą o produkcji filmu „Papusza” kolejnego filmu, przy którym razem podpisują się jako autorzy,
Dorota Kędzierzawska i Arthur Reinhart o wspólnym dokumencie „Inny Świat”,

Sławomir Fabicki opowie o kulisach powstawania najnowszego filmu „Miłość”.
Tomasz Wasilewski o filmie „W sypialni”. Mały budżet. Duże nagrody,
Bodo Kox analizuje swój pierwszy film fabularny „Dziewczyna z szafy”.

Nie zapominamy o krótszych formach

Na Plenerach Film Spring Open będziemy kręcić także teledyski na podstawie Previsów wybranych w konkursie „Nakręć film z Orange”, który organizuje Orange we współpracy z Sony Music Polska. Nagrodą w konkursie jest udział 3 zwycięzców (3 różnych projektów Previs) oraz profesjonalna realizacja przy wykorzystaniu aktualnie dostępnego na warsztatach sprzętu zdjęciowego i oprogramowania.

Jako koordynatora grup teledyskowych zaprosiliśmy Annę Maliszewską, jedną z najbardziej znanych twórców teledysków w Polsce, która skonsultuje Wasze projekty oraz pomoże w selekcji materiałów zdjęciowych, które nakręcicie na warsztatach.

Odbędzie się także warsztat dokumentalny prowadzony przez charyzmatycznych twórców oraz wykładowców szkół filmowych (Bogdana Dziworskiego i Jacka Szymczaka), który na stałe wpisał się w coroczny program Plenerów Film Spring Open, jak również przyniósł sporo efektów twórczych. W tym roku tematem przewodnim warsztatów jest forma dokumentalna w nowych mediach.
Technika

Warsztaty w oparciu o praktyczne testy sprzętu i oprogramowania przygotowali:

ARRI w oparciu o najnowszą kamerę ALEXA XT,
CinePost o korekcji barwnej oraz systemie przesyłania materiałów do ekipy filmowej,
HP o profesjonalnych rozwiązaniach dla profesjonalistów,
Adrian Cranage australijski operator omówi cały proces od koncepcji do realizacji na przykładzie ostatniego filmu fabularnego „Schutzengel”,
Andrzej Waluk wybitny stereografer przetestuje nowe rigi Qubiq 3D,
Łukasz Baka, szef techniczny Film Spring Open, przygotował warsztaty polegające na zaaranżowaniu scen, podczas których sprawdzana będzie praca kamer w niesprzyjających sytuacjach, np. przy niskim poziomie światła, przy dużej ilości detali w kadrze, przy kolorowym świetle.

Całonocne projekcje

Wasze filmy czekają na widzów. Przywieźcie je z sobą. Nocne projekcje i wspaniała widownia FilmSpringersów doda Wam energii. Na niekończących się filmowych nocach na Plenerach oprócz materiałów zdjęciowych z filmów, które będziecie realizowali na Plenerach, planujemy pokazać:

Wybrane Previsy nadesłane w Konkursie na pełnometrażowy film fabularny,
Filmy międzynarodowej grupy stałych uczestników Plenerów, Red Eyes Cool, zrealizowane na Plenerach w latach 2011 i 2012,
Najciekawsze filmy 33. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Images In Cabestany organizowanego przez lidera grupy Red Eyes Cool, Florenta Paralles,
A także film wybitnego dokumentalisty Jacka Bławuta „Wirtualna Wojna” wielokrotnie nagradzanego na licznych festiwalach.

Aktorzy na Plenerach Film Spring Open

W tym roku będziemy gościć grupę aktorów którzy zrealizują swój własny projekt – krótkie etiudy, których tematem przewodnim są historie miłosne. Z pewnością powstanie intrygujące dzieło zachęcające do zaangażowania utalentowanych twórców do projektów FilmSpringersów.
Infrastruktura

Jesteśmy dumni, że zaufaniem obdarzyło nas liczne grono partnerów, dzięki którym gromadzimy dużo dobrej technologii umożliwiającej naszym uczestnikom praktyczną realizację zdjęć. Podsumowując w tym roku do dyspozycji uczestników będzie następujący sprzęt:

Kamery: ARRI, Canon, Panasonic, Sony, Zodiak
Światło: Luks Film
Montażownia: HP, SAD(Apple)
Projekcje: Barco, Canon
Minimarket: Planujemy stworzyć zaplecze akcesoriów i osprzętu zdjęciowego do kamer konsumenckich oraz lustrzanek cyfrowych.
Previzuj swoją przyszłość na Plenerach Film Spring Open!

Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online