Na zaproszenie Zamku Królewskiego na Wawelu odbędą się w terminie 24-27.08.2022 czterodniowe warsztaty filmowe pt.: – “Jak zrobić making of z festiwalu” organizowane przez Fundację Film Spring Open i prowadzone przez Adama Strzeleckiego za pomocą Cinebusa. Zapraszamy także na wykłady poprzedzone projekcją filmów :
Program 24.08.2022
– 14:00 Projekcja filmu “Oliver Tvist” w reż. Romana Polańskiego ze scenografią Allana Starskiego.
– 16:15 Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z laureatem Oscara Allanem Starskim – polskim scenografem, laureatem wielu prestiżowych nagród, wśród których najważniejszą jest Oscar za scenografię do filmu w reżyserii Stevena Spielberga “Lista Schindlera”. Realizacja Starskiego do filmu “Pianista” zyskała uznanie w postaci francuskiej nagrody filmowej – Cezara oraz polskiej nagrody – Orła. Orłem uhonorowano również projekt scenografii Starskiego do filmu Andrzeja Wajdy Pan Tadeusz i scenografie do filmu “Pokłosie” w reżyserii Władysława Pasikowskiego.
Współpracował z wieloma reżyserami polskimi i światowymi, Agnieszką Holland, Krzysztofem Kieślowskim, Peterem Webber, Stijn Coninx. W środowisku filmowym Starski uchodzi za specjalistę w dziedzinie scenografii XIX-wiecznej oraz ilustrującej czasy II wojny światowej i Holocaustu. W ostatnich latach projektował scenografie do filmu “The Cut” w reż. Fatih Akim i filmu The Coldest Game z Billem Pulmanem w roli głównej.
Allan Starski jest również autorem scenografii do sztuk scenicznych i telewizyjnych. Do najsłynniejszych jego realizacji należą nagrodzone na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej projekty do spektaklu telewizyjnego Wujaszek Wania w reżyserii Aleksandra Bardiniego, Czarownice z Salem w rez. Zygmunta Hubnera, czy do wystawianego przez Teatr Powszechny w Warszawie, przedstawienia “Rozmowy z katem” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Starski był także autorem scenografii, stanowiącej oprawę uroczystości Europejskiej Akademii Filmowej w 2006 roku.
W ostatnich latach Allan Starski prowadzi międzynarodowe warsztaty filmowe i Master Classes dotyczące scenografii filmowej. Jest autorem książki “Scenografia” cenionej wśród adeptów zawodów filmowych.
– 18:00 Projekcja filmu “Trzy kolory. Niebieski” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego i ze zdjęciami nominowanego do Oscara Sławomira Idziaka (DOP).
– 19:40 Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z autorem zdjęć filmowych i reżyserem – Sławomirem Idziakiem.
Prof. Sławomir Idziak – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi, renomowany operator filmowy, a także reżyser, scenarzysta i wykładowca, twórca Film Spring Open, Prezes Zarządu Fundacji Film Spring Open.
Jako operator filmowy zrobił ponad 70 filmów w 19 krajach – między innymi zdjęcia do filmów Krzysztofa Kieślowskiego „Podwójne życie Weroniki” „Niebieski”, Andrzeja Wajdy „Dyrygent”, Krzysztofa Zanussiego „Rok Spokojnego Słońca”, Ridleya Scotta „Helikopter w ogniu”, Taylora Hackforda „Dowód Życia”, Michaela Winterbottoma „I want you”, Johan Saylesa „Men with Gun”, Davida Yeatsa „Harry Potter i Zakon Feniksa”, Natalie Portman “Historia miłości i ciemności”.
Sławomir Idziak z sukcesem łączy karierę zarówno, jako wybitny filmowiec jak i wykładowca. Jest emerytowanym Profesorem Kunsthochschule fur Medien w Kolonii Department of Film and TV. Jest i był zapraszany na wykłady na wydziale filmowym i TV University of Industrial Arts w Helsinkach, Filmhaus w Kolonii, Hamburger Film Werkstatt w Hamburgu, Filmakademie Baden – Württemberg, FOCAL w Genewie, The National Film and Television School w Londynie, Film School w Sydney, Film School DFFB w Berlinie, Film Centre w Galway, Iralndia, National Film School of Denmark w Kopenhadze, Berlinale Talent Campus 2007, Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi, University of Applied Sciences and Arts, Faculty Design, Dortmund.
Za swoją pracę, jako operator, a także, jako reżyser otrzymał wielokrotnie nagrody i wyróżnienia na festiwalach w Gdyni, Berlinie, Wenecji, Pradze, Aucland, a także nominacje do nagród BAFTA, Cezara i Oskara. Nagrody za osiągnięcia życiowe przyznano mu na festiwalach Plus Camerimage, Marburg, Miskolc. Ogromne doświadczenie zarówno w zawodzie filmowca jak i wykładowcy zainspirowały go, aby otworzyć nowe drzwi w edukacji filmowej. Jest autorem i koordynatorem corocznych Plenerów Film Spring Open (od 2005 r.).
Sercem warsztatów reportażu będzie Cinebus – Mobilne Studio Filmowe – ustawiony na Dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu. Cinebus zaprojektowany i zbudowany przez fundację Film Spring Open, jest nowoczesnym narzędziem służącym wprowadzeniu, zrównoważonego i przyjaznego środowisku systemu produkcji filmowej. Pozwala on na wyprodukowanie małych, kameralnych filmów fabularnych od początku zdjęć do całkowitego zakończenia filmu (Produkcja i Postprodukcja).
Przedmiotem warsztatów będzie stworzenie reportażu dokumentującego przebieg festiwalu “Wawel jest wasz”. Podzielę się z Wami moim doświadczeniami w produkcjach tego typu. Przejdziemy przez etapy preprodukcji, zdjęć i montażu. Będę zachęcał was do pracy w grupach, z podziałem na różne role, operatora, dźwiękowca, oświetleniowca itp. Poznamy różne techniki filmowania pomocne w tego typu reportażach. Wasze materiały mogą trafić do oficjalnego filmu reklamującego Wawel- mówi Adam Strzelecki.
Adam Strzelecki – założyciel studia filmowo-reklamowego AZARRO, od ponad 15 lat współpracującego z wiodącą światową agencją banku ujęć filmowych, wideo i muzyki – Getty Images, Inc. z siedzibą w Seattle.
W 1998r. zdobył dyplom na Wydziale Artystycznym UWM w Olsztynie, Kierunek Malarstwo w pracowni prof. Janusza Kaczmarskiego. Od 2018 r. związany z fundacją Film Spring Open. Zajmuje się filmowaniem i montażem treści reklamowych.
Obowiązują BILETY – cena 5 zł.
Program Warsztatów 24.0.2022
11: 00 – Przywitanie i wykład otwierający – Adam Strzelecki
11:30-19:00
– Podział na grupy.
– Projekcja zrealizowanych przez Adama Strzeleckiego reportaży z Plenerów FSO
– Preprodukcja. Scenariusz, Plan Pracy.
– Produkcja. Zdjęcia do reportażu.
Program Warsztatów 25.08.2022
11:00 – 19:00
–Przegląd zrealizowanego materiału.
– Produkcja
– Zdjęcia do reportażu.
– Postprodukcja. Montaż reportażu.
Program Warsztatów 26.08.2022
11:00 – 19:00 – Przegląd zrealizowanego materiału.– Produkcja – Zdjęcia do reportażu.– Postprodukcja. Montaż reportażu.
Program Warsztatów 27.08.2022
11:00 16:00
– Przegląd roboczo zmontowanego filmu
Zwiedzanie Cinebusa będzie dostępne cały dzień. Sławomir Idziak będzie oprowadzał codziennie od godz. 11:00 i 12:00.
Partner technologiczny:
Partner organizacyjny:
Płatności na stronie obsługiwane są przez: