UCZYMY ONLINE I STACJONARNIE
po polsku Polish in English angielski en français français auf Deutsch deutsch

Montażownia podczas Plenerów Film Spring Open. Warsztaty z animacji Cinema 4D

Animacja postaci i kreskówek w CINEMA 4D: 3 studia przypadków – Fabian Rosenkranz na Plenerach 2018

Fabian Rosenkranz, animator 3d, dyrektor techniczny i rzeźbiarz z Berlina, zaprezentował swoje dotychczasowe produkcje jako punkt wyjścia do szczegółowej analizy oprogramowania Maxon Cinema 4D jako narzędzia do animacji postaci i kreskówek.

Fabian Rozenkranz
Fot. Filip Błażejowski

Fabian, który kiedyś chciał być twórcą komiksów, uwielbia pracę związaną z tworzeniem postaci. Przedstawiając oprogramowanie Cinema 4 D zauważył, że prawdopodobnie nie jest to narzędzie do animacji postaci, które przychodzi do głowy jako pierwsze, co jest niefortunne, ponieważ jest ono niezwykle skuteczne i przydatne w takiej pracy.  Cinema 4D jest również wyjątkowo stabilnym i efektywnym oprogramowaniem. Dlatego dla kogoś, kto zna już Cinema 4D i pracuje w tym środowisku, jest to idealne oprogramowanie do animowania postaci. Co więcej, w przypadku animatora pracującego z innymi pakietami oprogramowania jest tez niezwykle szybkim do opanowania narzędziem pracy.

Fabian przeszedł do szczegółowej analizy swoich projektów, z których pierwszym zaprezentowanym był  „Dummy” for ACV.

Obecnym na sali bardzo spodobała się historia manekina. Poznali też wyzwania, z którymi borykał się Fabian podczas jej produkcji.

Zadania związane z projektem „Dummy” obejmowały:
– optymalizację modelu pod kątem wymaganego zakresu ruchów,
– rigging pod system motion capture (Perception Neuron),
– opracowanie działających prawidłowo mechanicznych stawów,
– minimalne odkształcenia,
– stworzenie przekonującej mimiki i układu twarzy.

Fabian wyjaśnił, w jaki sposób projekt ewoluował, włączając w to takie szczegóły, jak np. wymiana stawów manekina na stawy w kształcie harmonijki, aby uniknąć złamań, do których dochodziło podczas używania systemu Perception Neuron.

Montażownia podczas Plenerów Film Spring Open. Warsztaty z animacji Cinema 4D
Fot. Filip Błażejowski

Kolejny projekt przedstawiony przez Fabiana to Aixsponza dla PENNY Markt, który wymagał wyjątkowo elastycznego riggingu, precyzyjnej kontroli każdego aspektu i deformacji siatki.

Szczegółowy opis tego oraz kolejnych projektów przedstawionych podczas wykładu, został idealnie uzupełniony intensywnymi warsztatami animacji w Cinema 4D, koncentrującymi się głównie na animacji rysunkowej.

Uczestnicy mogli pracować nad faktycznymi zadaniami i wyzwaniami, z którymi spotkał się Fabian, używając przy tym najnowszego oprogramowania od firmy Maxon dostarczonego przez IT-Serwis, polskiego dystrybutora  oprogramowania Maxon Cinema 4D.

Udostępnij na:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Remember Me

Zostań wykładowcą
online

Zaproponuj temat
kursu online